X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Poetą bywa się...

Wiersz Miesiąca 0
rymowany
2020-12-13 18:29

Najpierw urodzić się trzeba i zaistnieć jako człowiek i dopiero wtedy bywa się poetą.



Poetą bywa się dzięki komuś
i dzięki zbiegom okoliczności,
wesołej nutce co bez pardonu
rozlewa w duszy bezmiar czułości.

Na przekór prozie, dzięki detalom
które dostarcza życie kurierem,
rozmowie, której ciągle za mało
bo niedojrzała jak młode cielę.

Bywa się również dzięki zasługom
gryzienia w język w stosownej chwili
i wykrzyczenia by cierpieć długo
dla tej radości co łzą uskrzydli.

Bywa się wtedy gdy wiersz skończony
a bez powodu drży wciąż powietrze,
gdy człowiek bardzo sobą znużony
z drugim znajduje, czego sam nie chce.

Poetą bywa się w trudnych chwilach
gdy trzeba zmagać się z samotnością
i niepojęta dźwiga wciąż siła,
ziarnko gorczycy zwane miłością.


Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
3 razy

Oceny tego wiersza są jeszcze niewidoczne, będą dostępne dopiero po otrzymaniu 5-ciu ocen.

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Stary wilk - przewodnik
Że tekst wiersza jest dopracowany i doszlifowany to widać od razu. Gratuluję :-)
Jest dynamika i nad nią też trzeba było posiedzieć, prawda ?
Także warsztat solidny i mam nadzieję, że będzie się dalej rozwijał.

A co do tematu - ja poetą bywam, ale napisałem kilka wierszy na czyjąś prośbę.
Są jednak poeci zawodowi albo ludzie, którym przychodzi to łatwo i jest mocne.
Poeta zawodowy też jest człowiekiem i ma swoje smutki i radości życia codziennego.

I pomimo, że poetą jest cały czas (dość często również muzykiem i kompozytorem) to jednocześnie poetą bywa i jego również łapią te momenty w czasie, w których słońce tylko w tym momencie świeci tak pięknie i zdaje sobie sprawę, że ta chwila właśnie mija i nigdy więcej się nie powtórzy.

Nic dwa razy się nie zdarza....

Trochę zawiłe co ?


Beata1
2021-12-07
Umiejętności artystyczne to zdolność wyrażania ludzkiej wrażliwości za pomocą sztuki. Nie da się więc zaszufladkować w jednym zdaniu to co gra w duszy każdego człowieka inaczej.
Swoją drogą nie sądziłam, że bywanie poetą okaże się takie kontrowersyjne w odbiorze.
Cud narodzin to coś bez czego nie ma człowieka, wszystkich tytułów, dyplomów, sukcesów, artystycznych dokonań. Najpierw staje się człowiek, z początku wielka niewiadoma...
Podoba mi się Twój komentarz i dziękuję za niego:)

Osia
Osia
2021-01-14
Piękny wiersz Beato❤️Pozdrawiam serdecznie


Beata1
2021-01-14
Dziękuję Osia:) Pozdrawiam serdecznie

zmis
zmis
2020-12-14
Różne są bodźce do napisania wiersza. Zawsze jednak, jest to podsycane bogactwem duszy autora. Masz tą bogatą duszę, która pozwala Ci wylewać to ciepło na innych. Piękny wiersz.
Pozdrawiam mile.


Beata1
2020-12-18
Mam szczęście do ludzi którzy wzbogacają duszę a proces powstawania wiersza istotnie przebiega rozmaicie bo i każdy z piszących jest inny. Pozdrawiam:)

LidiaM-9
LidiaM-9
2020-12-14
Przeczytałam z wielką przyjemnością, jak inne wiersze Twojego autorstwa, przeczytałam też poniższe komentarze. Przychylam się raczej do tezy, że "poetą się bywa". Tkwią mi te słowa w pamięci z czasów szkolnych, choć nie pamiętam już, kto jest ich autorem. Sama tak czuję, bo gdy próbuję napisać wiersz dlatego, że tak postanowiłam, zazwyczaj zamiar kończy się niepowodzeniem. Potrzebuję bodźca w postaci emocji, zachwytu, przeżycia, refleksji, czegoś co wyzwala we mnie chęć wyrażenia tego, co w danej chwili we mnie gra. Zatem czujemy podobnie, ale są i tacy, co mogą tworzyć w każdej chwili, tu i teraz. Wszystko zależy od człowieka i jego predyspozycji. Mam koleżankę, która "na zamówienie" potrafi ułożyć wiersz. Znani tekściarze jak Osiecka, czy Młynarski też zapewne posiadali tę umiejętność, bo w przeciwnym razie, nie mogliby uprawiać tego zajęcia jako pracy zawodowej. Pozdrawiam.


Beata1
2021-11-27
Tylko, że ten wiersz nie jest wynikiem kokieterii. Łapię chwilę natchnienia która coś mi uruchamia w mózgu czy w sercu, spisuję wiersz i mogę zająć się zupełnie innymi sprawami w życiu. W zupełności mi to odpowiada i nie potrzebuję jeszcze więcej natchnienia :)

Stary wilk - przewodnik
Przyjedź do Warszawy na drugą w nocy i nie bierz ze sobą dokumentów i pieniędzy i już będziesz miała natchnienie do wiersza :-)

Osiecka by tak zrobiła :-)

Beata1
2020-12-18
Lidio, Twoje refleksje to również mi bliskie odczucia i też nie potrafię pisać "na zamówienie" choć czasami zdarzyło mi się stanąć na wysokości zadania. Pozdrawiam:)

ciekawy
ciekawy
2020-12-14
bardzo ładnie napisane..zazdroszczę lekkości pisania (to się albo ma albo nie-trudno się tego nauczyć)jeszcze raz gratuluję


Beata1
2020-12-18
Dziękuję, szczególnie, że w tym pisaniu czuję się często lekko jak słoń w składzie porcelany. Pozdrawiam:)

Kornel Passer
Kornel Passer
2020-12-14
Wiersz podoba mi się jako wiersz, ale nie do końca utożsamiam się z wyrażonym w nim rozumieniem poezji. Prawdziwa i tak zwana "wielka" poezja raczej nie rodziła się przypadkiem, lecz powstawała świadomie jako wyraz twórczych poszukiwań . Szekspir, Eliot, Kawafis, Whitman, Miłosz, Herbert, Różewicz....Byli poetami, a nie nimi bywali...


Stary wilk - przewodnik
Czyli jesteśmy w Niebie ?
A jeszcze przed chwilą jeździliśmy furmankami a na stole stała micha z kaszą i wszyscy z jednej michy jedli.
Ale to chyba też jest sztuka ?
Vincent van Gogh coś o tym wie :-)

Beata1
2021-11-27
Wiersze o dobrym jedzeniu to poezja nienasyconego głodu... Początek i źródło sztuki kulinarnej która wzniosła się na wyżyny artyzmu w dziedzinie mieszania smaków, aromatów i kolorystyki dań:)

Stary wilk - przewodnik
A czy pisanie ładnych, rymowanych wierszy o dobrym jedzeniu to jest poezja ?

Beata1
2020-12-18
Nie pierwszy raz wywaliło mi komentarz. Spróbuję jeszcze raz. Przede wszystkim Kornelu chcę przeprosić, że tak późno odpisuję, lecz brakuje mi czasu przed świętami a jakoś głupio mi wymawiać się jego brakiem.
Bliskie jest mi to co Lidia napisała, ale i Tobie przyznaję wiele racji. Wena jest przereklamowana, liczy się twórczy wysiłek podparty też konkretną wiedzą i praca nad sobą. Poezja jako ucieczka od rzeczywistości to sztuka dla sztuki nie odpowiadająca na prawdziwe potrzeby człowieka. Podoba mi się ten zwrot: "Świadoma akcja zaciekawionego umysłu".
Kończę bo trzeci raz nie dam rady pisać od nowa:)

Kornel Passer
2020-12-15
Oczywiście masz rację , że na podstawie jednego wiersza trudno sporządzić pełną mapę poglądów autora na dany temat. Ale też dla równowagi i mojego komentarza bym nie absolutyzował, bo odnosi się właśnie do tej jednej formuły w jednym Twoim wierszu , że "poetą się bywa". Określenie takie wywołuje mój sprzeciw głównie dla tego , że sugeruje , że poezja jest czymś ulotnym, mglistym, czymś , co raz się pojawia , a czasem zanika. Takie ujęcie poezji na pewno było obce i Różewiczowi i Herbertowi. Poezja wielka zawsze była poddana kontroli rozumu i była świadomym zamysłem, budowanym przez lata . I Różewicz i Herbert i wszyscy których wymieniłem w swoim komentarzu byli by przeciwni "bywaniu poetą". Poeta prawdziwy jest poetą nawet wtedy, gdy brak weny nie pozwala mu niczego napisać. Mój komentarz był wyrazem delikatnego sprzeciwu wobec "ulotności" poezji. Od ulotności blisko do tej antydefinicji poezji jaka czasem się pojawia , gdy próbuje się ją przedstawiać jako "ucieczkę od rzeczywistości" , a to określenie rozwala mnie już ostatecznie. Co prawda , o ile pamiętam tylko Miłosz wprost definiował poezję jako "pogoń za rzeczywistością" ale sądzę, że wszyscy pozostali, których wymieniłem zgodzili by się z tym. Być może, jak na wyobrażenie o poetach, ja zbyt twardo stąpam po ziemi i stad moje poglądy. U mnie wiersze powstają jako świadoma akcja zaciekawionego umysłu, co nie pozostaje bez wpływu na moje myślenie o poezji w ogóle.

Beata1
2020-12-14
Witaj Kornelu, przede wszystkim chcę Tobie podziękować za szczerą wypowiedź w obronie poezji, bo sztuka obroni się sama, ale nie przede mną, cytując słowa piosenki z kabaretu Potem:)
Z jednego wiersza wyciągnięcie pełnej definicji poezji to wyczyn karkołomny. Przedstawię to na przykładzie wierszy Tadeusza Różewicza. W "Lamencie" pisze poeta: "Nie wierzę w grzechów odpuszczenie, nie wierzę w ciała zmartwychwstanie", ale w wierszu "List do ludożerców"napomina: "Kochani ludożercy Nie zjadajmy się Dobrze Bo nie zmartwychwstaniemy Naprawdę". To nie są wg mnie dwie przeciwstawne koncepcje wiary, lecz to jest gorycz zaprawiona tęsknotą by poruszyły się ludzkie sumienia. Stan ducha który wyraził poeta w imieniu wielu ludzi stawiając kwestię zmartwychwstania jako bardzo ważną, jednak spełnioną warunkowo.
U wielkich poetów istnieje symbioza serca z intelektem, nie dają się łatwo zaszufladkować nie dlatego , że są kameleonami lecz dlatego, że pozostawali wiernymi sobie nawet za cenę niezrozumienia.
Zbigniew Herbert, kolejny mój ulubiony poeta w wierszu: Co myśli Pan Cogito o piekle pisał:
"Belzebub kocha sztukę. Chełpi się, że jego chóry, jego poeci i jego malarze prżewyzszają już prawie niebieskich. Kto ma lepszą sztukę, ma lepszy rząd – to jasne. Niedługo będą się mogli zmierzyć na Festiwalu Dwu Światów. I wtedy zobaczymy, co zostanie z Dantego, Fra Angelico i Bacha.

Belzebub popiera sztukę. Zapewnia swym artystom spokój, dobre wyżywienie i absolutną izolację od piekielnego życia."

Nie jest to raczej pochlebna opinia o poezji oderwanej od zasad etycznych i zarazem jest to zachęta do krytycznego spojrzenia na sztukę, nawet na wielkich artystów. Jestem niemal przekonana, że Zbigniew Herbert z pewnością nie śpiewął sobie przy goleniu: Jestem poetą, ale zasłużył sobie na to miano.
Nie jestem tak oczytana jak Ty Kornelu lecz mam nadzieję, że rozjaśniłam nieco mój punkt widzenia w odpowiedzi na komentarz. Cieszy mnie, że wiersz jako wiersz został przez Ciebie doceniony.
Pozdrawiam serdecznie:)

Anuk
Anuk
2020-12-13
Piękne i trafne. Prawdziwe :)


Beata1
2020-12-14
Dziękuję. Pozdrawiam ciepło:)


Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności