X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Wisława Szymborska

Wiersz Miesiąca 0
biały (bez rymów)
2020-11-29 00:01
Umiałaś bawić się pisaniem jak kotkami,
rzucając im przed nosy kolorowe koraliki,
czekając, na które rzucą się najpierw.
Otchłanie zręcznie zostawiałaś innym,
dla Ciebie, domatorki, nie były one powabne.
Lepiej było w szlafroku doglądać pelargonii,
wszak i z tego mogła powstać literatura
i to nie byle jaka, skoro dostałaś Nobla.
Słowa w wierszach stawiałaś jak pasjanse,
oczywiście z lekka znaczonymi kartami,
by nie pokazywały za często przeszłości
i wierszy pisanych na cześć zbrodniarzy,
chyba jednak częściej, niż to było konieczne.
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
1 raz

Oceny tego wiersza są jeszcze niewidoczne, będą dostępne dopiero po otrzymaniu 5-ciu ocen.

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


BardzoBardzo
BardzoBardzo
2020-11-29
Jak palnąłeś o tych pasjansach to coś mi gdzieś tam zaskoczyło i tak tykało i tykało.
I coś mi nie dawało spokoju z tymi pasjansami. Coś jak gra "Go" tylko nie żetonikami a słowami mówisz znaczone karty. Jak by wiedziała co ma uzyskać ale nie dokładnie wiedziała jak to zrobić.
W szkole miałem taki podręcznik do matematyki miał odpowiedzi do ćwiczeń. Te jej wiersze to tak jakby takie zadania robiła ciągle zerkając do rozwiązań czy dobrze jej idzie.
Może specjalnie tak robiła lekko pod publiczkę może wiedziała że dostanie Nobla tylko musi kombinować...


Kornel Passer
2020-11-30
Dla mnie jest oczywiste , że to co wyrabia się na portalu, to znaczy wielu, którzy piszą jeden wiersz dziennie, nie służy poezji. Taka produkcja nie wychodzi na dobre.

BardzoBardzo
2020-11-30
Tak wystarczyło :) Wiedziałeś że ona napisała zaledwie 350 wierszy? Czyli nie ilość wierszy czyni poetę a ich jakość. Widocznie musiała mieć jakąś podpowiedź do stawiania tych pasjansów :) (mam na myśli dobrą wenę, talent lub "coś")

Kornel Passer
2020-11-29
Urwało mi odpowiedź ale wystarczy.

Kornel Passer
2020-11-29
Z tego co wiem była domatorką i to chciałem w wierszu oddać. Z tego domatorstwa powstało wiele poetyckiego dobra, d

Bronisława Góralczyk<sup>(*)</sup>
Pięknie i ciepło o noblistce... uznanie dla autora wiersza :)
Pozdrawiam ciepło :) B.G.


Kornel Passer
2020-11-29
Bardzo ci dziękuję za komentarz. Pozdrawiam serdecznie.

Marek Żak
Marek Żak
2020-11-29
Dobrze to uchwyciłeś. Gdyby niemiecki poeta napisał pean na cześć Hitlera, byłby spalony na amen, a po napisaniu na cześć Stalina, pełna sława i nawet Nobel. A przecież byli siebie warci, z tym, że jeden wygrał i napisał historię. Pozdrawiam.


Marek Żak
2020-11-29
Chęć dobrego życia plus lewicowa Europa po IIWŚ. Dzięki Stalinowi Zachód pozbył się jednak Hitlera, a co robił u siebie nikogo nie obchodziło. Poza tym nikt nie lubił kapitalistów, a ZSRR był nowym światem, więc morderstwa były "kosztami" rewolucji. Pozdrawiam

Kornel Passer
2020-11-29
Najbardziej bolesne było nazwanie Lenina "nowym człowiekiem". Czy wtedy zapomniała o zbrodniach i krzywdach? Nie rozumiem czegoś w ludziach.

naskraju*<sup>(*)</sup>
naskraju*(*)
2020-11-29
Świetnie uchwyciłeś jej życie w swoich wersach i moment wrzucenia w rocznicę przyznania praw wyborczych kobietom. Wisława Szymborska pisała intensywnie, lecz nie wszystkie utwory były wydawane. Zbiór „Szycie sztandarów” i „Wiersze” zostały wstrzymane przez cenzurę w 1949 r. Jednak nie poddawała się i pisała dalej.

Zaczynasz niby od zwykłego kota… Umrzeć - tego nie robi się kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu… niby o kocie, tak banalnie, a jak mocno temat zaskakuje. Ktokolwiek by pisał wiersz o zmarłym nie opisywałby kociego niepokoju. A jednak kot jest pretekstem do refleksji nad nieuchronnością śmierci, która pozostawia po sobie pustkę.

A jej fotografie i pelargonie… Pierwsza fotografia Hitlera
nie brakło znaków na niebie i ziemi:
wiosenne słońce, w oknach pelargonie,
muzyka katarynki na podwórku,
pomyślna wróżba w bibułce różowej… słodki Adolfek. Panorama możliwości, jakie stają przed wyborem drogi życiowej. Czy już w czasie narodzin wybiera on zło? Jej wiersz to klatka po klatce ukazująca narodziny Hitlera, i jak turyści przechodzimy ulicami jego życia. Jest to cofnięcie w czasie. „woń ciasta drożdżowego i szarego mydła”… czytelnik poczuje zmieszany zapach historii.

Po latach napisze: Fotografia z 11 września
Skoczyli z płonących pięter w dół
- jeden, dwóch, jeszcze kilku
wyżej, niżej.
Fotografia powstrzymała ich przy życiu,
a teraz przechowuje
nad ziemią ku ziemi… jest z pierwszych, literackich reakcji na to wydarzenie. Poetka znana z jest z czujności na upływanie czasu i wydarzeń politycznych, ale też zbrodniczych wyraziła doskonały kunszt i ładunek emocjonalny wiersza i czytelność… można powstrzymać kogoś przed czymś, a nie przy czymś (ocalić) poprzez fotografię.

A jej szuflady to nic jak jej pięć mieszkań; o jednym z nich mówiła „szuflada” nawet meble były robione na zamówienie, aby mogły pomieścić się w szufladzie. Dzisiaj możemy jej szufladę zobaczyć w Kamienicy Szołayskich (niestety obecnie online). Wystawa jest rodzajem scenografii, trójwymiarowego kolażu, jest chaosem prywatnego świata poetki, kobiety i człowieka.

„Proszę do mnie nie przychodzić przez kilka dni, bo będę artystką” – powiadamiała z początkiem listopada. wtedy jej podłoga w mieszkaniu usłana była wycinkami z gazet i magazynów, z których powstawały kolaże i kartki okolicznościowe. Powstawały co roku (40 lat) Jej komoda w której przechowywane są fotografie, na wystawie jest ukryta za drzwiami i można ją oglądać tylko przez wizjer. Jej wiersz „Możliwości” jest taką komodą… („wolę siebie lubiącą ludzi”, „nie wymieniłam”). Osoba w tej liryce jest świadoma swojej tożsamości, kobieta posiadająca własne zdanie i mająca odwagę je wyrażać. nawet poglądy polityczne. Bohaterkę można ją więc utożsamiać z autorką wiersza.
Jej niesamowity talent do tworzenia limeryków. Zresztą zasiadała nawet w Loży Limeryków - miejscu skupiającym ówczesną cyganerię kulturalną. Do dzisiejszego dnia można w podwórcu przy Krupniczej nr 22 wypić kawę z Szymborską. Wszak mieszkam w Krakowie to często tam chodzę. Podam taką ciekawostkę… na cmentarzu na jej skromnej płycie ktoś pozostawia jej paczkę papierosów Marlboro (otwartą)… była palaczką do końca swojego życia.

Szymborska „Ichna” (tak nazywali ją najbliżsi) propagowała i wciąż wymyślała nowe gatunki literackie opierające się o żart, ironię i groteskę, należały do nich m.in. lepieje, odwódki, altruiki czy moskaliki. Swoje życie przenosiła na papier. w jej wierszach zawarte są blaski i cienie jej życia.
Jej Lepieje stanowią doskonałą obserwację codzienności i ludzkich nałogów. Potrafiła się śmiać, ale z dozą przyzwoitości. W lepiejach umieszczała żartobliwe scenki. Drobna, mała kobietka, a taka wielka.

W 1996 roku jako czwarta osoba narodowości polskiej i pierwsza kobieta została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.
Werdykt brzmiał; „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.
Pozdrawiam niedzielnie i sypię gwiazdami


Kornel Passer
2020-11-29
Z Miłoszem sprawa jest trochę inna. Pomijam tu niesłusznie przypisany mu pewien wiersz prostalinowski, o tym pisałem już na tym portalu, bo nie o to chodzi ,choć jest wykorzystywane przeciwko niemu. Miłosz był przeciwnikiem przedwojennego ruchu narodowego , nie tyle Dmowskiego, co studenckich przedwojennych bojówek , ławek na uniwersytetach tylko dla Polaków, bo takie naprawdę były, itd Był przeciwnikiem polskiej odmiany religijności tzn. religijności obrzędowej , nieufilozoficznionej , nierefleksyjnej , chłopskiej, dewocyjnej , i to skupiło na nim nienawiść "prawdziwych Polaków". Był postrzegany jako antypolski, a był przeciwko temu wszystkiemu , co polskość nam psuje do dziś. Nie chodzilo w jego przypadku o epizody w okresie stalinizmu ale o całożyciową twórczość , która prawdziwym Polakom nie była w smak .

naskraju*<sup>(*)</sup>
2020-11-29
Oczywiście jej ścisłe związki ze stalinizmem kładą cień na jej życie i w pewnym sensie na całokształt twórczości. Poetka odcięła się od dwóch pierwszych wydanych w 1952 i 1954 tomików.” Jednak nie wyraziła skruchy z powodu swojego dla niego poparcia, jak również nigdy nie próbowała zadośćuczynić negatywnej swojej „politycznej” działalności. Dlatego nie poruszyłam tej kwestii w swoim komentarzu. Zresztą ona była bardzo małomówna… jej przemowa noblowska trwała tylko 15 minut.
Kontrowersje tez były wokół Czesława Miłosza (w innym znaczeniu) Jednak podsumował swoje długie przemówienie słowami: „Bo wszyscy, którzy tu jesteśmy, i mówca i słuchacze, stanowimy jedynie ogniwa pomiędzy przeszłością i przyszłością”
Przypomnijmy sobie co mówiono w 2011 Rokiem Czesława Miłosza w naszym Sejmie.

Kontrowersje też występują przy innych laureatach jak: Olga Tokarczuk w cieniu Petera Handkiego
cyt. Nobel dla Olgi Tokarczuk przyćmiony został przez kontrowersje wokół poglądów drugiego z laureatów nagrody, Austriaka Petera Handkego, który oskarżany jest o gloryfikowanie serbskich zbrodni wojennych.
cyt „57-letnia Tokarczuk, była psycholog kliniczna, która mówi, że zajęła się pisaniem, ponieważ była bardziej neurotyczna od swoich klientów, została zaatakowana w swojej ojczyźnie, ponieważ skupiła się na mrocznych stronach historii kraju, w tym na krytyce traktowania uchodźców i antysemityzmie”
Zakończę twoim wspomnieniem o Herbercie pięknej wymiany listów:
Listy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta
18.8.1962
Zbyszku Kochany! Schnę bez Ciebie, ale to trudno, widocznie tak być musi, przeznaczenie jest nieubłagane. Natomiast nie mogę się pogodzić z faktem, że nie przysyłasz nic do „Życia”. Bądź tak dobry i wydziel cząstkę swych arcydzieł dla naszego pisma. Z radości wepnę kwiaty we włosy i będę pląsać klaszcząc w ręce. Naprawdę, przyślij mi koniecznie kilka nowych wierszy! A przy okazji napisz co u Ciebie słychać i czy jesteś smutny czy wesoły. U mnie panuje stan pośredni. Postanowiłam zachować go jak najdłużej. Gdybyś jednak przyjechał do Krakowa, odstąpię od zasad na rzecz euforii.
Twoja Wielbicielka – Wu.
i o Różewiczu:
2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza - wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty. Będzie Rokiem Tadeusza Różewicza - wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty. Szkoda, że w cieniu Covid
Miłego dnia

Kornel Passer
2020-11-29
Jestem pod wrażeniem Twojego długiego i treściwego komentarza. Czegoś takiego jeszcze tu nie widziałem. Z Szymborską zmagam się od dawna. Nobel zobowiązuje , ale często do niej zaglądam z prawdziwej potrzeby zaznania jej kalejdoskopowych migawek z rzeczywistości. Jak patrzę z perspektywy szerszej na naszych poetów to jednak myślę, że szkoda , że Nobel nie przypadł Herbertowi lub Różewiczowi, bo wydaje mi się , że byli lepszymi poetami . Szymborska ma też trochę większe od nich obciążenie moralne prze swoje peany na rzecz Stalina i Lenina, jak napisałem w swoim wierszu , większe "niż to było konieczne". Staram się jednak oddzielać kwestie etyczne od czystej twórczości bo gdybym tego nie robił , ni mógłbym na przykład mojego ulubionego Milesa Davisa , który w życiu prywatnym był niekwestionowanym łajdakiem. Szymborska jest w swojej poezji bardzo kobieca, kojarzy mi się z kimś , kto z tajemniczą miną otwiera zdobioną szkatułkę, wkłada w nią rękę patrząc na rozmówcę, i ociąga się , zanim wyjmie jakiś drobiazg, na który czeka się z niecierpliwością. Jest mistrzynią paradoksu i metafory. Patrząc na to, co się aktualnie dzieje z kulturą w ogóle, można żałować, że nawet w kręgach "wykształconych ludzi" zanika chęć tej wyższej rozrywki jaka daje poezja. Pozdrawiam i dziękuję że odpowiedziałeś na moje jęki . Już będę spokojny.

naskraju*<sup>(*)</sup>
2020-11-29
Kiedyś zabawiłam się w Lepieje :)
Lepiej stracić wianek w mięcie,
niż zostawić w testamencie.
***
Lepiej dostać w zęby pięścią,
niż z tym draniem być zamężną. .
***
Lepiej spotkać wampirzycę,
niż pokochać zakonnicę.
***
Lepiej z diabłem zagrać w kości,
niż pić trunek złej jakości.
***
Lepiej siąść na jeża dupą,
niż zajadać się tą zupą.


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności