X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Ostatnia bitwa Króla Leonidasa

Wiersz Miesiąca 0
biały (bez rymów)
2021-01-14 14:53
Gdy doniesiono tobie, że zdrajca
Efialtes z Miletu wskazał Persom
okrężną drogę przez góry,
wiedziałeś, że bitwa jest przegrana.
Pozostało tobie odesłać
sojuszników i stanąć do ostatniej
walki, by opóźnić marsz wroga.
Zostali z tobą najlepsi,
podobno trzystu. To wtedy
zrozumiałeś, że gdy wojna
jest przegrana, przychodzi spokój,
a cisza ogarnia nas nawet w zgiełku
mieczy uderzanych o tarcze.
Bowiem klęska, gdy jest już
postanowiona, pozwala odpocząć,
zanim jeszcze ostatni cios
dokona swego. Byłeś szczęśliwy,
bo twoi hoplici przez walkę
do końca, utwierdzili ciebie w tym,
że byłeś dobrym królem.
Twoje imię zachowało blask słońca
odbitego w greckiej, czystej zbroi.
Jak dobrze, że nie wiesz,
iż po latach historycy orzekli,
że twoja śmierć pod Termopilami
nie miała większego znaczenia
dla losów tej wojny.

autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
1 raz

Oceny tego wiersza są jeszcze niewidoczne, będą dostępne dopiero po otrzymaniu 5-ciu ocen.

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Staszek Żłobicki
Projekcja własnych myśli i emocji na innych jest co najmniej ryzykowna. Warto szukać inspiracji w historii, czyli w tym co już się wydarzyło, bo znane są efekty, ale interpretacja może być nie tylko różna, ale wręcz dowolna. Dopóki nie mamy pewności kto coś myślał, to są tylko domysły. Tylko czy we wszystkim musi być pewność?Pozdrawiam.


Kornel Passer
2021-01-15
Podobnych (to znaczy tego typu, a nie tej konkretnie ) projekcji myśli postaci historycznych dokonują nawet historycy w swoich pracach. Wiersz jest oparty o moje własne rozeznanie tematu od strony historycznej , co stanowi punkt wyjścia do impresji poetyckiej , która dotyczy nie tylko konkretnej postaci ale i kondycji człowieka w ogóle. Dziękuję za komentarz.

Osia
Osia
2021-01-14
Potrafisz dostrzec sprawy niewidoczne często.To bardzo cenny atrybut.Przyznac się do klęski i znaleźć spokój to dominanta wielkich. Pozdrawiam serdecznie


Kornel Passer
2021-01-14
Kiedyś byłem w takiej życiowej sytuacji, że miałem za sobą pewną swoją osobistą klęskę i o dziwo, kiedy uświadomiłem sobie , że to przegrana ostateczna , i już nie muszę walczyć o tą sprawę, ogarnął mnie spokój i nawet pewien rodzaj zadowolenia.

maciejka
maciejka
2021-01-14
Często zastanawiam się, jakie znaczenie ma życie - m.in. moje. Chciałabym wierzyć, że jestem ważna. Że będę ważna. Ale prawdopodobnie historia zapomni. Miło jest jednak wierzyć, że zrobiło się coś dobrego w życiu, lepiej, że Leonidas nie zna wyroku historyków. A może oni się mylą? Też im się to zdarza :-)


maciejka
2021-01-14
Wydaje mi się, że jeśli jest ich niewiele, to łatwiej je zaakceptować. Myślę, że jeśli jest ich zbyt dużo, jest to bardzo trudne dla człowieka. Może gdy dostrzeże swój udział w nich, to wyciągnie wnioski i będzie lepiej.
Ale zgadzam się, że spokój, szczególnie po walce jest potrzebny, choćby to był spokój sumienia. - zrobiłem wszystko.

Kornel Passer
2021-01-14
Leonidas we wszystkich opiniach jest symbolem męstwa i tego mu nikt nie odbierze. Wiedząc, że przegrywa bitwę pewnie tym bardziej starał się wykonać to, czego każdy Spartanin uczył się od dziecka, dzielnej walki do końca. Wyobrażam sobie , że umierał pogodzony z losem i sytuacją. Miał podobno około pięćdziesięciu lat. To w tamtych czasach był poważny wiek. Mógł mieć pełne przekonanie , że zrobił wszystko, co do niego należało. A my? Ten wiersz dotyka delikatnie stanu akceptacji porażki , gdy już nic nie da się zrobić. Czasem jest to całkiem "przyzwoity" stan. stan, który następuje po klęsce i charakteryzuje się spokojem, bo walka jest zakończona .

BardzoBardzo
BardzoBardzo
2021-01-14
z tego co wiem a wiem to z niezbyt pewnego źródła(wikipedia, youtube) to Ci spartanie na prawdę potrafili sporo a sama bitwa była sprytnie prowadzona na ich korzyść. dla tego mogli tak sprawnie odpierać napór o wiele większej armii (która była w dodatku lżej uzbrojona i gorzej wyszkolona, a wojny wygrywała często taktyką pokaż liczebność by zastraszyć). Do tego Leonidas miał na prawdę doskonale wyszkolonych Ludzi którzy do takich zadań nie byli szkoleni. Oni byli do tego wychowywani. Podobno ja olimpiadach Spartanie nie mogli brać udziały w Pankrationie( coś na kształt) bo tak byli wytrenowani by zabijać


BardzoBardzo
2021-01-15
Dorotko ale żeś naszego Kornelcia zagotowała. Proszę Cę nie rób tak więcej ;)

Kornel Passer
2021-01-14
:-) ;-)

Asteria<sup>(*)</sup>
2021-01-14
ok, spokojnie Kornel
oddychaj...
miłych snów (na sen trzeba pić sok z selera naciowego)

Kornel Passer
2021-01-14
Jak ktoś mnie pyta o powstanie warszawskie to chyba po to, by świadomie doprowadzić mnie do szału, co i owszem może być jakąś formą rozrywki. Uważam, że przywódcy powstania warszawskiego za swój rozkaz zasłużyli na sąd polowy i nie żartuję. Nie będę rozwijał bo późno, a ja mam problemy ze snem. Powiem tylko , że w żaden sposób nie da się porównać decyzji o wywołaniu powstania z decyzją Leonidasa, która była tysiąc razy bardziej racjonalna niż decyzja tego drania i idioty od powstania.

Asteria<sup>(*)</sup>
2021-01-14
Wtrącę się niezłośliwie... małych powstańców, uważasz za bohaterów czy ofiary ówczesnych dowódców?
pyt. do Kornela

Kornel Passer
2021-01-14
Mimo że znam aforyzm Antoine'a de Saint Exupery'ego "Doskonałość jest cnota umarłych", zawsze fascynowały mnie rzeczy perfekcyjne. Spartański wojownik to symbol ówczesnej perfekcji. Falanga hoplitów spartańskich była w warunkach w miarę równej walki nie do pokonania jak polska husaria.

Meyling Nall
Meyling Nall
2021-01-14
Najciekawszym drobiazgiem z tej historii jest fakt, że Spartanie nie mogli się wycofać. Ich polis wyznawało zasadę ,,Wróć z tarczą albo na tarczy" mogli więc wygrać lub zginąć. Odwrót nawet nie był opcją.


Kornel Passer
2021-01-14
Tak, podobno dwóch żołnierzy Leonidasa z powodu choroby ostatecznie nie wzięło udziału w ostatniej walce. To oni zdali relację , a jeden z nich nie mogąc znieść hańby zginął w najbliższej walce , w której wsławił się męstwem.

Afrodyta<sup>(*)</sup>
Afrodyta(*)
2021-01-14
Bardzo poruszający wiersz. Zaskakująca ocena decyzji, klęski i przegranej, która w wymiarze osobistego doświadczenia bohatera lirycznego przynosi akceptację siebie oraz wydarzeń, a z drugiej mierzy się z historią i jej wizją na ten temat.


Kornel Passer
2021-01-14
Jak próbuje odtworzyć powstanie tego wiersza , to wydaje mi się, że właśnie opisanie tego stanu "po klęsce" było pierwotnym impulsem , a użycie akurat historii Leonidasa i bitwy pod Termopilami było wtórne.

Afrodyta<sup>(*)</sup>
2021-01-14
Twoje ostatnie zdanie to najlepsza puenta, bo właśnie ten spokój i cisza w obliczu przegranej poruszyły mnie najbardziej i wciąż nie dają mi spokoju...

Kornel Passer
2021-01-14
Od dziecka , jak to chłopiec , podziwiałem dzielnych wozów, zwłaszcza królów, którzy osobiście prowadzili do walki swoich żołnierzy. Leonidas jest symbolem wszystkiego, co szlachetne. Mało tego , nie sposób mu niczego zarzucić również w zakresie pragmatyzmu wojennego. Jego śmierć nie była pustą bohaterszczyzną. To była decyzja racjonalna. Wybrał do ostatniej walki najlepszych, bo wiedział , że oni najdłużej wytrzymają , a od tego zależał los tysięcy wojsk sojuszniczych , które musiały się wycofać, bo przewaga Persów w otwartym polu była taka , że podjęcie walki nie miało sensu militarnego. Umierał z nadzieją ,że wycofani sojusznicy zorganizują się w takim miejscu, że przewaga Persów zostanie zniwelowana., ale tak się nie stało. Mógł więc umierać pogodzony z sytuacją tu i teraz. Wiersz próbuje dotknąć pewnego stanu emocjonalnego, który można też przenieść na życie. Kiedy już wiesz , że przegrałeś, możesz osiągnąć spokój.

Asteria<sup>(*)</sup>
Asteria(*)
2021-01-14
Chyba czytamy innych historyków :))
teraz z innej beczki, przepraszam
Ty Kornel też masz takie wrażenie z portalu
gdy komentujesz dużo, odbieraja Ciebie jak lizusa, gdy nie komentujesz wcale, to zwykły gbór z zadartym nosem, gdy komentarz wklejasz pod tekstami niektórych użytkowników, to tworzysz TWA... tak czy siak już nie wiadomo pisać nie pisać, komentować nie komentować? :D


Kornel Passer
2021-01-14
Poruszyłaś dwa tematy, więc odpowiadam na oba.
Ad1. Spartanie pomogli uratować trochę wojsk sojuszniczych , które zdążyły się wycofać, ale nie wpłynęło to na wynik całej wojny z Persją , która została przegrana przez koalicję.
Ad 2 Nie oceniając innych, powiem Ci jaką ja mam metodę. To czy ktoś skomentuje , czy nie skomentuje mój wiersz, nie ma wpływu na moją aktywność komentatora. Na moją aktywność w komentowaniu wierszy ma wpływ reakcja komentowanych. To znaczy, jeśli po dwóch, trzech komentarzach osoba komentowana się w ogóle nie odzywa, traktuję to jako olanie próby nawiązania rozmowy na temat jego wierszy i więcej się odzywam, chyba że zapomnę. Sam nie komentuje wierszy, których nie czuję lub w ogóle nie rozumiem. Czasem mam przerwy w związku z brakiem czasu. Ostatnio byłem aktywny ale chyba idą gorsze czasy. Aktywność piszących na portalu w zakresie dokładnej lektury wierszy innych piszących jest zasadniczo mała. Tak naprawdę uczciwe czytanie poezji wymaga poznania języka danego twórcy, dlatego lepiej chyba obserwować kilku wybranych, niż wszystkich.

Marek Żak
Marek Żak
2021-01-14
Też jestem przeciwnikiem martyrologicznemu rozumieniu historii. Wiele wojen, w tym II WS wykazało, że sprawna armia jest ważniejsza niż jakiś wąwóz.


Marek Żak
2021-01-14
Polityka to gra dla skrajnych cyników, jednocześnie patriotów, a to rzadkie połączenie. Co do bitwy w 1920, jednak ją wykorzystaliśmy, to co nie wyszło, to sojusz z Petlurą, bo Ukraińcy jednak pamiętali polskich panów. Pozdrawiam

Kornel Passer
2021-01-14
Niestety my Polacy przodujemy na tle innych narodów w kolekcjonowaniu wygranych bitew , których nie wykorzystaliśmy politycznie , jak choćby największe: Grunwald, Wiedeń, Warszawa 1920;


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności