X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

RÓWNOŚĆ NIESYMETRYCZNA

Wiersz Miesiąca 0
wolny
2025-02-12 01:33
z cyklu: "TRZYKROTNOŚCI"

trójkąt równoboczny nie ma dylematów
wszystkie boki znają swoje miejsce
nie musi wybierać, na czym stanąć
kiedy człowiek wciąż się chwieje

kąty się zgadzają bez sprzeciwu
każdy widzi świat po równo
a w domach zakamarki duszą graty
nierówne, jak życie po przeprowadzce

trzy osie symetrii – jak monarcha
w lustrze odbija wczoraj bez zmian
a my? ciągle inni, zawsze ci sami
symetria nam jakoś nie leży

i może to dobrze
bo idealne figury się nie przewracają
człowiek musi się potknąć
żeby ruszyć dalej
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
24 razy
Treść

6
17
5
7
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
2
5
22
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Wanda Kosma
Wanda Kosma
2025-02-13
Tak. Nawet nasza twarz jest asymetryczna. Wspaniały wiersz. Pozdrawiam serdecznie :)


sturecki
2025-02-14
Dokładnie! Asymetria to nasza natura – i właśnie w tej niedoskonałości kryje się prawdziwe piękno.

eSka
eSka
2025-02-13
bardzo dobry wiersz ze wspaniałą puentą! Kryzys wzmacnia, kto bólu nie zaznał radości nie doceni - taka moja refleksja.
z uznaniem!
eSka


sturecki
2025-02-13
Życie to balans – bez kryzysu nie ma wzrostu, bez bólu trudno docenić radość. Jeśli wiersz skłania do takich refleksji, to znaczy, że trafił w sedno. Z uznaniem odwzajemniam dobre słowo!

Groschek<sup>(*)</sup>
Groschek(*)
2025-02-13
Dlaczego uważasz drogi autorze, że ów trójkąt nie musi wybierać na czym stanąć; czyż trojaczki mają wspólną osobowość, czy też 3 (ustalmy, że takie same). Wiersz można (jak widzimy po komentarzach) odebrać różnorako - myślę że trzeba się najpierw przyjrzeć tytułowi. Interesujące jest też, dlaczego piramidy mają tylko boki w takim układzie, a podłoże kwadratowe. Tutaj znowu jesteśmy przy tytule tekstu. Szczerze mówiąc nie wiem, więc zostawię temat wstępnie otwarty, jeśli co wymyślę to Ci tu dopiszę.


sturecki
2025-02-13
A może właśnie w tym tkwi cała magia trójkąta – że nie musi wybierać, bo stoi na wszystkim naraz? Trojaczki mogą mieć trzy osobowości, ale przecież łączy je jedno DNA – tak samo jak piramida ma kwadratową podstawę, ale wciąż jest całością. No i tytuł ... cóż, tytuł zawsze wie więcej niż zdradza, dlatego warto mu się przyjrzeć, zanim zacznie się przesłuchanie geometrii. Czekam na ciąg dalszy Twoich odkryć!

Jastrz
Jastrz
2025-02-12
Zgadzam się, że człowiek nie jest doskonały. A trójkąt równoboczny? W geometrii ma wszystkiego po 3. Bo oprócz trzech osi symetrii jeszcze 3 boki i 3 kąty. Ale to tylko w geometrii. Ten najważniejszy trójkąt równoboczny, który jest stałym punktem odniesienia do naszego życia ma jeszcze wpisane w siebie oko. A to już psuje symetrię...


sturecki
2025-02-12
No tak, matematyczna doskonałość kończy się tam, gdzie zaczyna się życie – a zwłaszcza tam, gdzie w trójkącie pojawia się oko. Bo kiedy coś patrzy, to już nic nie jest takie samo, prawda? Symetria przestaje być doskonała, a zaczyna być … podejrzliwa.

myszulek
myszulek
2025-02-12
Piękna metafora ludzkiego życia – pełnego zmian, wahań i niepewności, które odróżniają nas od doskonałych, ale statycznych figur. Może właśnie w tym braku symetrii tkwi nasza siła i prawdziwa droga naprzód.


sturecki
2025-02-12
Dokładnie! Gdyby życie było symetryczne, bylibyśmy jak szachowe bierki – ładnie ustawieni, ale bez możliwości własnych ruchów. A tak? Możemy się potknąć, zakręcić i czasem nawet spaść z planszy – ale przynajmniej to my wybieramy kierunek!

LydiaDel
LydiaDel
2025-02-12
„trójkąt równoboczny nie ma dylematów” - zgadzam się. Posunę się nawet o krok dalej; życie, muzyka, poezja to wzory matematyczne, kunsztownie poprzetykane. Zrozumiałam, gdy się zorientowałam, że nasz dyrygent chóru studenckiego nie miał absolutnie słuchu muzycznego. Używał do tego „sprzętu pomocniczego”.
„ człowiek musi się potknąć
żeby ruszyć dalej”, ale po każdym upadku jest silniejszy, jeśli własnymi siłami się podniesie. Serdeczności


sturecki
2025-02-12
Rzeczywiście, życie, sztuka i matematyka są ze sobą splecione bardziej, niż nam się wydaje – a tam, gdzie brakuje jednego, można nadrobić innym "sprzętem pomocniczym". Co do upadków – dokładnie tak! Największa siła rodzi się nie z unikania potknięć, ale z podnoszenia się po nich.

Izka1<sup>(*)</sup>
Izka1(*)
2025-02-12
Człowiek, w przeciwieństwie do trójkąta, nie jest doskonały i musi mierzyć się z dylematami, wyborami i zmianami. Interesująca refleksja nad ludzką naturą. Pozdrawiam serdecznie


sturecki
2025-02-12
Trójkąt może i ma stałe elementy: boki, kąty, ale człowiek? Ciągle się zmienia, błądzi, dokonuje wyborów – czasem trafnych, czasem nie. I może właśnie w tej niedoskonałości tkwi jego prawdziwa siła.

Izka1<sup>(*)</sup>
2025-02-12
6/5

danmur
danmur
2025-02-12
to prawda nie raz trzeba się potknąć,to pozwala nam walczyć,aby umacniać swój hart ducha,by nigdy nie wątpić w siebie,mądry przekaz na 5/6,miłego wieczoru


sturecki
2025-02-12
Potknięcia to lekcje, które uczą wytrwałości i budują w nas siłę. Ważne, żeby po każdym upadku podnieść się mądrzejszym i silniejszym. Dzięki za piękną refleksję i za wysoką ocenę!

Proste Słowa
Proste Słowa
2025-02-12
A co Stanisławie jeśli nam na przekór stanie na samym wierzchołku,
tak całkiem dla hecy? ;)

Jak każda figura miewa humory, więc kto go tam wie... :)


sturecki
2025-02-12
Hi, hi ... no właśnie, co wtedy? Jeśli stanie na wierzchołku, to albo balansuje na granicy, albo szykuje się na spektakularny obrót spraw! A może po prostu chce udowodnić, że nawet geometria ma swoje kaprysy? Bo przecież każda figura, jak każdy z nas, czasem musi trochę namieszać – choćby dla hecy.

Waldi1
Waldi1
2025-02-12
z geometrią życia jest mi po drodze ... idę sobie spokojnie w nocy zwiedzam kąty i nawet się nie pocę ...każda kreska jest przemyślana ...po wszystkim obraz piękny się wyłania ... i zapadam w sen marzeń pełnych i spełnionych ...budzę się w dowolnym czasie ... gdy jestem na zawołanie potrzebny .. nie chwieję się na nogach stoję na nich ... bo one są moim fundamentem ... nigdy się nie zmieniam chociaż lat przybywa ... kod DNA jest moją trwałą siłą ... a charakter mam bardzo elastyczny ... siłę czerpię z wiary on mnie umacnia ... krzyż miałem do wyboru ... a było ich wiele... wziąłem ten najcięższy i największy ... a jednak mnie nie przytłoczył i nie jest ponad moje siły ...nie wiem co by było ...gdybym wziął ten najmniejszy ... widać tak już musiało być i w życiu mi się poszczęściło ... Tak mój przyjacielu Stanisławie ...w życiu trzeba kowalem własnego szczęścia ...a bez Boga to gliniana droga ... każdy ma wybór ...jak chce żyć ... pozdrawiam serdecznie ...


sturecki
2025-02-12
Życie to rzeczywiście jak układ geometryczny – linie, kąty, fundamenty, ale to my rysujemy jego kształt. Każdy wybiera swój krzyż, swoją ścieżkę, a najważniejsze, by mieć siłę i wiarę, która pozwala iść dalej, niezależnie od ciężaru.
Twój tekst przypomina, że szczęście nie jest dziełem przypadku – trzeba je wykuwać własnymi rękami, a duchowa siła to najlepszy fundament. Wielkie dzięki.

Gminny Poeta
Gminny Poeta
2025-02-12
Ale ty świński wiersz dzisiaj napisałeś Trójkąty, zakamarki duszące graty, idealne figury które sie nie przewracają, Tu trzy osie tam znowu symetria, nic dziwnego że z tych wymysłów się człowiek przewraca. Normalnie chuć i poróbstwo. Dziwię się że moderator na to przymrużył oko. A tak poza tym to nie czuję sie przekonanym:)))


sturecki
2025-02-12
Hi, hi ... No cóż, kto by pomyślał, że geometria może wzbudzać takie skojarzenia! Trójkąty, osie, symetria – niby matematyka, a jednak człowiek się przewraca, bo życie ma więcej nierówności niż idealnych kątów. A jeśli nie przekonałem – to może i dobrze, bo w poezji chodzi o to, żeby myśleć, a nie tylko przytakiwać. Dzięki za ten pełen humoru komentarz.

ajw
ajw
2025-02-12
W punkt! Świetny odcinek poezji. Wprost prostopadle do rzeczywistości , a może bardziej równolegle? Geometria życia trochę nieidealna i bardzo dobrze, bo ciężko byłoby żyć tak symetrycznie ;)


sturecki
2025-02-12
Rzeczywiście, życie bardziej równolegle do logiki niż idealnie prostopadle do rzeczywistości. Symetria może i wygląda ładnie na papierze, ale w codziennym życiu byłaby zbyt przewidywalna – a trochę chaosu czyni wszystko ciekawszym.

Monia
Monia
2025-02-12
Figury geometryczne się nie potykają, ale człowiek owszem wielokrotnie w swoim życiu. Potknięcia czegoś nas uczą, choć nie wszystkich niestety pozdrawiam serdecznie 😉


sturecki
2025-02-12
Dzięki. Figury geometryczne są idealne i stabilne, a my – cóż, ciągle się potykamy, czasem dosłownie, czasem metaforycznie. Ale to właśnie z tych potknięć wyciągamy lekcje … choć nie wszyscy.

JoViSkA
JoViSkA
2025-02-12
Zgadzam się w zupełności z puentą...jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz...
Pozdrawiam Stasiu serdecznie i życzę miłego dzionka! :)


sturecki
2025-02-12
Czasem najlepsza lekcja przychodzi dopiero po upadku – byle tylko wstać i iść dalej. Wzajemnie.

Larisa
Larisa
2025-02-12
Potykamy się często o własne nogi...
W myśl powiedzenia: "Jak się nie przewrócisz,
to się nie nauczysz".
Jednakże, Witruwiusz twierdził, że ludzkie ciało
jest modelem wszelkich proporcji... przykładem jest
"Człowiek witruwiański", rysunek autorstwa Leonarda da Vinci.
Ciekawy, niejednoznaczny wiersz!
Trudno jest mi odnieść się do tak metaforycznego wywodu.
Gdzieś się pogubiłam.
Serdecznie pozdrawiam


sturecki
2025-02-12
Czasem faktycznie potykamy się o własne nogi – zarówno w życiu, jak i w myśleniu. Witruwiusz widział w człowieku idealną harmonię, ale rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana, pełna drobnych nierówności i nieprzewidywalnych wypadków.
A jeśli wiersz wywołał moment zagubienia, to może właśnie o to chodziło – by zatrzymać się na chwilę i poszukać własnej ścieżki interpretacji. Dziękuję za piękną refleksję

andrew
andrew
2025-02-12
Samo życie,
symetryczne byłoby bez wyrazu.

Pozdrawiam serdecznie
Miłego dnia


sturecki
2025-02-12
Zgadza się! To właśnie asymetria nadaje życiu charakter i sprawia, że jest nieprzewidywalne.

Jasin<sup>(*)</sup>
Jasin(*)
2025-02-12
O, i to rozumiem, Od teraz będę się tłumaczył, że to nie moja wina, żem nie trójkątny, ale rombowo-kanciasty.


sturecki
2025-02-12
Świetna wymówka. Rombowo-kanciasty brzmi jak ktoś, kto zna swoje ostre kąty, ale potrafi się dostosować do rzeczywistości. Idealna filozofia życiowa – trochę symetrii, trochę chaosu, ale zawsze z charakterem.

Elżbieta
Elżbieta
2025-02-12
Nawet nasze twarze nie są idealnie symetryczne, więc chyba symetria jest dobra w geometrii a w życiu nie koniecznie się sprawdza. Symetria daje poczucie ładu, porządku, ale życie jest dynamiczne dążąc do symetrii jako stanu idealnego, ciągle się z nią rozmija, nawet jeśli wydaje się, że taki stan został osiągnięty, to jest tylko krótkotrwałym. Słusznie, rozmijanie się z nim, to podejmowanie dalszego wysiłku!
Bardzo ciekawie, spójnie napisany wiersz:))
Pozdrawiam serdecznie ⭐


sturecki
2025-02-12
Symetria w geometrii to jedno, ale w życiu? Często tylko chwilowa iluzja, którą rzeczywistość szybko burzy. Może właśnie to jest piękne – że zamiast stać w miejscu, ciągle podejmujemy wysiłek, by odnaleźć harmonię, choć nigdy nie jest ona trwała. Cieszę się, że wiersz wydał się spójny i ciekawy. Dziękuję.

Marek Żak
Marek Żak
2025-02-12
Równość łatwo zmierzyć w jednym wymiarze, ot wzrost u człowieka. Tak się składa, że tych elementów, cech, wymiarów jest wiele i po całości nie ma równości. Weźmy równość wg prawa, a w realu dobry prawnik, czy znajomy, czy wrogi prokurator, budujący karierę na skazanych robią taka różnicę, że ta równość jest iluzją. I tak dalej i dalej.
Dobry wiersz o równości, której n ie było i nie ma. Pozdrawiam. .


sturecki
2025-02-12
Świetnie to podsumowałeś – równość w jednym wymiarze jeszcze da się zmierzyć, ale im głębiej patrzymy, tym bardziej okazuje się iluzją. W teorii wszyscy równi, w praktyce… cóż, liczy się, kto ma lepszego prawnika albo więcej wpływów. Równość bywa pięknym hasłem, ale rzeczywistość szybko je weryfikuje.

Krystek
Krystek
2025-02-12
To dobrze, że ludzie są różni, niepowtarzalni.
Natomiast w codzienne życie symetria wnosi
porządek, wrażenie spokoju.
Ślę moc serdeczności:)


sturecki
2025-02-12
Różnorodność nadaje życiu barwy, a symetria w codzienności daje poczucie stabilności. Może właśnie w tej równowadze między chaosem a harmonią tkwi cały urok świata? Dziękuję.

Kakashi Hatake
Kakashi Hatake
2025-02-12
Ja kiedyś słyszałem, że życie jak na ironię nie lubi wcale symetrii i równowagi więc zawsze musi się wkraść nie co bałaganu. Pozdrawiam.


sturecki
2025-02-12
I coś w tym jest. Życie chyba z natury nie znosi idealnej symetrii – zawsze gdzieś musi pojawić się mały chaos, by przypomnieć nam, że porządek to tylko chwila spokoju między kolejnymi zawirowaniami. Może właśnie to czyni je ciekawszym? Dzięki za tę myśl.

snobbydoo
snobbydoo
2025-02-12
O, to taki wiersz w moim stylu :) Fajny w całości , z dobrą puentą. Ja z uwago na swoje inklinacje do pedantyzmu, porządku - mimo artystycznych zdolności - jestem za symetrią i ją lubię :) choć to podobno nie w guście - tak mawiają.
Pozdrawiam serdecznie i do następnego czytania!


sturecki
2025-02-12
Cieszę się, że wiersz trafił w Twój gust. Symetria ma w sobie coś kojącego – porządek, harmonię, równowagę, a w sztuce potrafi być równie wyrazista, co asymetria. Nie ma nic złego w pedantyzmie, jeśli przynosi satysfakcję.

aff<sup>(*)</sup>
aff(*)
2025-02-12
Euklidesowe pradzieje, fizyka, w pas wczas się śmieje ;-)
Ostatnio ma się dobrze taki termin - płaskoziemcy. Wielu woli być tak nazwanymi, niż podążać ślepo.
:-)


sturecki
2025-02-12
Euklides się uśmiecha, fizyka czasem chichocze, a płaskoziemcy … cóż, idą swoją drogą – choć może bardziej po prostej niż po krzywej. Ważne, żeby myśleć samodzielnie, a nie tylko powtarzać, co modne. Dzięki za tę błyskotliwą refleksję.

mis
mis
2025-02-12
Ważne jest bycie środkiem symetrii względem którego ta figura jest symetryczna sama do siebie. Ważne, by człowiek był symetrycznie ułożony wobec siebie, wobec najbliższej osoby, wobec innych osób... Matematyka i geometria jest codziennie obecna w życiu człowieka. Wiersz jest wspaniale napisany. Gratulacje!
Pozdrawiam😀


sturecki
2025-02-12
Symetria w życiu to harmonia – w relacjach, w emocjach, w tym, jak odnajdujemy się wobec innych i siebie samych. Matematyka i geometria rzeczywiście są wszędzie, nawet w poezji, gdzie rytm i struktura też mają swoje ukryte wzory. Cieszę się, że wiersz trafił i dziękuję za inspirującą refleksję!


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej



X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności