X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Skrócona historia etyki

Wiersz Miesiąca 0
groteska
2025-02-14 21:09
Pewnego poranka
Pan Bóg patrząc na nasze
podstępne serca
i ukryte myśli,
postanowił nas zgładzić
topiąc wszystkie stworzenia
w wielkiej powodzi zwanej potopem,
co dziś wydaje mi się zamiarem
ze wszech miar rozsądnym
i słusznym.

W ostatniej chwili
przed oczy Stwórcy
napatoczył się niejaki Noe,
który był sprawiedliwy
i którego Bóg nieopatrznie
ocalił z topiel,
dzięki czemu przeżyliśmy
i mogliśmy znowu
napełnić Ziemię swoimi
łajdactwami.

Od tego czasu
Pan Bóg kręci kółka
w swojej długiej brodzie,
topiąc smutki
w bezalkoholowej whisky,
bo przecież dał słowo,
że więcej nie będzie potopu,
a ile razy można łamać
swoje boskie obietnice?



autor
Jesteś Premium.
Dziękujemy!

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
13 razy
Treść

6
10
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
2
5
11
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


JoViSkA
JoViSkA
2025-02-22
Łamanie obietnic to domena człowieka...ale Bóg może sprowadzić na ludzkość inną plagę zamiast potopu...tylko pytanie czy przypadkiem nie czeka, aż sami się wyrżniemy...Pozdrawiam


Ambrosio
2025-02-22
A to się tak niegrzecznie wtrącę tu pomiędzy was. 🙃 Tam w tym opowiadaniu o Noem i potopie mowa jest o tym, że Pan Bóg postawił łuk na oblokach jako znak przymierza. Ale ten znak postawiony został tak naprawdę dla Boga. Bo w tekście jest może, że Bóg widząc ów znak będzie wspominał na swoje przymierze z Noem i jego synami. Ciekawe jest też to, że to he rajskiej słowo wskazujące tęczę stosowane było także do wskazania na broń (qe_el). Tak więc Bóg jakby zawiesił swój oręż postanawiając go już więcej nie użyć. Innymi słowy Bóg postanowił więcej nie działać siłą swojej wszechmocy. Jeszcze ciekawsze jest to, że przymierze zawarte z Noem w sumie nie dotyczy ludzi, ale ziemi. Tam jest mowa o tym, że Bóg postanawia nigdy już więcej nie niszczyć ziemi potopem ze względu na niegodziwość człowieka. Całe to opowiadanie więc ukazuje:
po pierwsze łaskę wybrania spośród ludzi;
po drugie zaś: zapowiedź zaistnienia w przyszłości nowej ziemi;
a po trzecie: sposób w jaki ów nowa ziemia zostanie stworzona.
To ostatnie jest wspaniałe, bowiem potop odnosi się do tego, co było na samym początku, gdy wody były na całej powierzchni ziemi. A to jest symbol Ducha Świętego. Tak więc potop sugeruje, że Duch Święty będzie rozlewał się po całej ziemi, aż ją całą obejmie sobą. Potop bowiem nie był aktem, który nastał w jednym momencie. Deszcze padały wiele dni. Podobnie więc będzie z nową Ziemią. Także należy zakładać, że od momentu Zesłania Ducha Świętego podczas Piecdziesiatnicy, my teraz, znajdujemy się właśnie w czasie takiego jakby deszczu Ducha Świętego, który w dniu znanym tylko Ojcu, przemieni wszystko wokół – nie tylko człowieka, ale totalnie wszystko. 😊🤗 Cudowna sprawa! 🤗

Kornel Passer
2025-02-22
Wiem to oczywiście, ale tych, którzy modlili się o jakieś życiowe sprawy, np o uzdrowienie z choroby, to nie przekonuje...

JoViSkA
2025-02-22
A skąd pewność, że Bóg nie wysłuchał modlitw? Przecież wysłuchanie nie oznacza, że ma spełnić...

Kornel Passer
2025-02-22
Masz rację. Ten fragment o niedotrzymaniu obietnic przez Boga jest z jednej strony wyrazem przekory autora, a z drugiej, wskazuje na dość częste przekonanie ludzi, że Bóg nie zawsze dotrzymuje obietnic, np chociażby obietnicy wysłuchania modlitw.

rzabaprzezrz
rzabaprzezrz
2025-02-15
Poczytałam wiersz i komentarze, i choć często zadziwia mnie ludzka podłość, to jednak jeszcze bardziej, wręcz wstrząsa mną niekiedy ludzka dobroć, ofiarność, bezinteresowność, życzliwość, której ja absolutnie nie sprostuję...Jeśli chodzi o różnicę między religiami, to nie wyznaję się w tym aż tak dokładnie, ale jednak i religia katolicka głosi konieczność bożej łaski, a zasługiwanie na zbawienie to pozostałości myślenia starotestamentalnego...I myślę, że jednak wciąż następuje rozwój ludzkości jako takiej, przynajmniej w obrębie wartości i ideałów, i zrozumienia i szacunku dla drugiego człowieka...Może to jest kontrowersyjne zdanie, bo większość widzi narastający upadek, ja jednak widzę to zupełnie inaczej...odrzuciliśmy niewolnictwo, rasizm, dyskryminacje z powodu religii, kultury, narodowości i odmienności seksualnej...to są wartości globalnej społeczności ludzkiej: solidarność i wzajemna pomoc...oczywiście jest wiele przykładów i faktów, które temu zaprzeczają, a jednak mówi się o tym i do tego nawołuje, stwarza się ku temu warunki i podejmuje rożne inicjatywy w celu likwidacji murów wrogości między ludźmi i promowania solidarności...Pozdrawiam serdecznie:)


Chris<sup>(*)</sup>
2025-02-17
:):):) Rozumiem, oczywiście ale tylko odpowiadając merytorycznie dla przykładu psychologia Gestalt czerpie swoje korzenie z buddyzmu a etyka odgrywa ogromną rolę w psychologii ponieważ są specjalni strażnicy którzy czuwają nad etycznym zachowaniem psychoterapeutów.
No i ostatnie przecież nie jesteś zły i na pewno Twoja mama nie jest zła więc jak widzisz są sprawiedliwi 😊
Obejrzyj film "Wyspa Doktora Moreau". Intuicja mi to podpowiada.
Pozdrawiam!

Kornel Passer
2025-02-16
Chris szanuję Twój pogląd i nie przekonuję Ciebie do jego zmiany. Liczę z Twojej strony dokładnie na to samo. Nowoczesna psychologia abstrahuje od oceny moralnej człowieka i nie jest dla mnie miarodajna w kwestiach filozoficznych (etyka to dział filozofii a nie psychologii). Moje patrzenie na naturę ludzką jest wynikiem wieloletnich przemyśleń ale też i mojej osobistej wiary (Jak mówi Pismo: "Nie ma ani jednego sprawiedliwego" Rzym. 3:10). Pozdrawiam:)

Chris<sup>(*)</sup>
2025-02-16
Kornel: psychologia mówi że Człowiek nie jest z gruntu ani dobry ani zły. Czy zakładanie że jest zły nie jest po prostu drogą na skróty i formą wygody? Łatwiej powiedzieć "a nie mówiłem" niż przeżywać kolejny zawód 🙃
Wiersz dobrze się czyta ale wyczuwam w nim przeciwstawne emocje.
Czyli jeszcze nie Darth Vader a nawet on zawrócił z deklarowanej drogi 😛
Pozdrawiam!

Kornel Passer
2025-02-16
Doskonale rozumiem Twoje pragnienie nieprzekreślania ludzkiej natury oparte o wiarę, że summa summarum w człowieku jest więcej dobra niż zła. Podejście przeciwne sprawia, że robi nam się naprawdę nieswojo. Chcę też podkreślić, że nie jest moim zamiarem przekonywanie kogokolwiek do swoich poglądów na ten temat. Mało tego, uważam, że nie ma żadnych racjonalnych podstaw, które pozwalałyby na uznanie moich poglądów w tej sprawie za słuszne, czy chociażby za godne uwagi. Dodam też, że mam przekonanie, że większość użytkowników portalu, których to w ogóle interesuje, uzna, że nie mam racji. Mimo tego, powiem Ci, że od wielu lat moim przekonaniem jest pogląd, że natura ludzka jest zła z samej swojej istoty. Nie dobra, nie neutralna, ale zła. Nie chcę tu dawać przykładów, które można łatwo strywializować, ale odnosząc się do Twojego powołania się na osiągnięcia cywilizacyjne, powiem , że owszem w niektórych dziedzinach idziemy do przodu, w niektórych zaś do tyłu, ale te efekty nie są dla mnie decydujące. Wiem, że człowiek jest zdolny do altruistycznych czynów i bohaterstwa, mało tego, najciekawsze jest, że są przykłady, że takich czynów dokonywali również ludzie, którzy wcześniej dopuszczali się łajdactw. Ciekawym przykładem są biografie świętych katolickich, które często ukazują tych ludzi jako tych, którym nieobca była (bo moim zdaniem nie mogła być obca) skłonność do zła. Żeby daleko nie szukać, można się powołać nawet na postacie opisane w Nowym Testamencie. Żeby szczegółowo uzasadnić ten temat musiałbym głębiej wejść w tematykę religijną i teologiczną, a nie chcę już tego robić na TW. Serdecznie pozdrawiam😊

myszulek
myszulek
2025-02-15
Z nutą ironii i głębokiej refleksji wiersz pokazuje człowieczą naturę, która zdaje się niezmienna mimo boskich interwencji. Świetnie balansuje między powagą a humorem, skłaniając do przemyśleń nad historią i losem ludzkości.


Kornel Passer
2025-02-16
Dziękuję serdecznie za Twój komentarz. Szczególna przyjemność sprawiło mi docenienie literackiej strony wiersza. Pozdrawiam:)

Jastrz
Jastrz
2025-02-15
Rozumiem, że to groteska, zatem są tu pewne "przerysowania". Na temat Boga nie chcę się wypowiadać, bo wiem o Nim tyle, co rybki wiedzą o właścicielu akwarium. Prawdopodobnie istnieje, bo kto by im sypał pożywienie i napowietrzał wodę? Na temat człowieka wiem nieco więcej i mogę Cię zapewnić. Wielka jest ludzka podłość, ale ludzka wielkość, bezinteresowność i empatia - kto wie, cz6y nie jeszcze większa.


Kornel Passer
2025-02-16
Nie patrzę na problem natury ludzkiej przez pryzmat matematycznej przewagi dobrych czynów nad złymi. Moja refleksja prowadzi mnie do wniosku, który wyraziłem w odpowiedzi na komentarz rzabki. Jak Ci się kiedyś zechce, spójrz na mój wiersz Dzidzia, który jest o naturze "niewinnego' niemowlęcia.

hibiskus
hibiskus
2025-02-15
Witam,

gdyby norka ten tekst czytała więcej zębów by nie pokazała...

Wierząca jestem - dlatego wierzę, że i ON ma poczucie humoru.
Ten zaś ma działanie częstokroć silniejsze niż zakazy i nakazy.

Pozdrawiam 6/5- szkoda, że nie można 2X6!


Kornel Passer
2025-02-16
Wielu ludzi wierzących, łącznie ze mną, ma nadzieję, że Bóg ma poczucie humoru. Niepokojący jest jednak praktyczny brak humoru w Biblii (może poza reakcją Jonasza na to, że Bóg jednak nie zniszczy Niniwy). Pozdrawiam:)

Moona@
Moona@
2025-02-15
Nie sposób się nie uśmiechnąć!
Ludzie mieli chyba około 100 lat czasu na przemyślenie swojego postępowania, gdy Noe budował arkę :)
Nie wzięli najwyraźniej ostrzeżeń na poważnie ;)
Teraz będzie ogień... Ale ocalonych trochę więcej niż w arce.
Ciekawe, czy tym razem ktoś się przejmie zapowiedzią z Ewangelii?

"Kto krzywdzi, niech jeszcze krzywdę wyrządzi,
i plugawy niech się jeszcze splugawi,
a sprawiedliwy niech jeszcze wypełni sprawiedliwość,
a święty niechaj się jeszcze uświęci!
12 Oto przyjdę niebawem,
a moja zapłata jest ze mną,
by tak każdemu odpłacić, jaka jest jego praca."

Pozdrawiam Kornelu :)


Kornel Passer
2025-02-16
Biblijny potop przez agnostyków i ateistów jest często podawany jako przykład okrucieństwa biblijnego Boga. Wiersz próbuje przenieść punkt ciężkości tego tematu na zło w człowieku, oczywiście w ramach "głosu wołającego na pustyni" :) :) Pozdrawiam:)

Annna2
Annna2
2025-02-15
77 razy- czyli w nieskończoność?
Bóg jest Miłosierdziem.
Tak kiedyś przeczytałam kard Rysia- fajne stwierdzenie.
Bóg nie lubi jednostajności- jednym stół zastawia, drugim zaleca post..
A my? Każdemu z nas On pokaże drogę-i sami ocenimy
dobro w niej i zło.


Kornel Passer
2025-02-15
Wiersz operuje formą groteski, ale dotyka ważnych tematów. Prawdą, która najtrudniej sobie toruje sobie drogę w umysłach ludzi wierzących jest to, że wszyscy jesteśmy źli. Pozdrawiam:)

Ambrosio
Ambrosio
2025-02-15
Teraz się uśmiechnąłem i spróbowałem sobie wyobrazić taką sytuację, że oto nadchodzi koniec czasu. Pan Bóg zbiera na zielonej łączce wszystkie istnienia od początku aż do teraz właśnie. Wszyscy siadają i na ogromnym telebimie oglądają historię świata od początku do nowego początku. A tam rzeczywiście: ogród, drzewko, owoc, listki, ciernie, tęcze itp. Wszyscy więc ze zdziwieniem zerkają na Jezusa, za którego plecami stoją olbrzymi i podśmiechując się zakrywają usta dłońmi. Jezus spogląda na wszystkich z miłością, i mówi: No, przecież mówiłem wam, żebyście wierzyli jak dzieci: wprost- bez tych waszych wszystkich teorii filozoficznych. 🤗🙃

Zdaje się, że etyka rozprawia także o tym, co złe jest, a więc Bóg nie mógłby postępować etycznie, bo w Nim jest ino dobro w pełni. Czlowiek zaś nic nie kuma i przez to sie gubi. Może i dobrze nawet.
Natomiast whisky bezalkoholowa to już jest niesmaczne! 🤗😆


Kornel Passer
2025-02-15
Wiersz nie dochodzi do tematu zbawienia i Jezusa, bo nijak nie dałbym rady zmieścić tego tematu w formie groteski. Napisałem dłużej januszkowi poniżej na temat samego wiersza. Temat Zła pasjonuje mnie od dawna i od dawna też, z różnym skutkiem, przeważnie miernym, próbuję go zmieścić w formie wiersza. Znak tęczy w Biblii jest nie tylko obietnicą, że drugiego potopu jako sposobu rozprawienia się ze złem, nie będzie. Dla chrześcijan jest też zapowiedzią przyjścia Jezusa i zupełnie innego rozprawienia się ze złem. Tyle tylko, że ludzie nieznający Ewangelii nie są wstanie zobaczyć, że w Chrystusie Bóg rozprawił się skutecznie ze Złem. Serdecznie pozdrawiam. Zgadzam, że whisky bezalkoholowa to skandal:)

Eleanor Rigby
Eleanor Rigby
2025-02-15
Każda cierpliwość ma swój kres.


Kornel Passer
2025-02-15
Bez względu na to jaki mamy stosunek do wiary faktem jest, że historia świat opisana w Biblii kończy się Apokalipsą .... Pozdrawiam serdecznie :)

Asteria<sup>(*)</sup>
Asteria(*)
2025-02-14
Szczerze? dużo pychy widzę w tym utworze.
To tylko moja subiektywna ocena.
Spokojnej nocy Kornelu


Kornel Passer
2025-02-15
Dziękuje jolka za trafną uwagę. Asterio nie wchodziłbym tak szybko w rolę oskarżyciela . Niewątpliwie pycha jest grzechem, który zagraża mi jak i Tobie, ale akurat w tym wierszu to nie pycha tylko rozpacz umysłu próbującego rozwiązać problem Zła była motorem napędowym. Zobacz moja odpowiedź januszkowi na temat wiersza. Pozdrawiam.

jolka
2025-02-15
Wyluzuj, to groteska...

Marek Żak
Marek Żak
2025-02-14
O pożarach, uderzeniach innych ciał niebieskich nie było mowy, więc trudno spać spokojnie. Pozdrawiam


Kornel Passer
2025-02-15
Odczucie, że żyjemy w cieniu nadciągającej katastrofy pojawia się dość często bez względu na stosunek do spraw wiary... Pozdrawiam:)

Starzec
Starzec
2025-02-14
Wniosek: waż każde słowo, jeśli pływać nie potrafisz.
Pozdrawiam:)


Kornel Passer
2025-02-15
:) :) Pozdrawiam i dziękuję za dowcipny wpis:)

sturecki
sturecki
2025-02-14
Wiersz mówi o ludzkiej naturze, która – niezależnie od boskich interwencji – wciąż powraca do swoich dawnych grzechów. W groteskowy sposób przedstawia historię potopu jako próbę radykalnego rozwiązania problemu, którą jednak pokrzyżował Noe. Bóg, patrząc na nasze dzisiejsze czyny, może tylko wzdychać i zastanawiać się, czy jednak nie popełnił błędu, oszczędzając ludzkość.
W tej ironicznej refleksji kryje się gorzka prawda – człowiek, nawet ocalony, zawsze wraca do swoich słabości.
Treść – 6 … błyskotliwa, przewrotna, celnie uderza w ludzką naturę
Warsztat – 6 … lekki, płynny, z inteligentną ironią i świetną puentą
6/5


sturecki
2025-02-15
Cieszę się, że udało się trafić w sedno. Właśnie to jest siłą dobrego wiersza – kiedy wszystkie elementy pracują na główny temat i można stopniowo odkrywać jego głębię.
Niereformowalna natura ludzka to temat ponadczasowy … i wciąż wart poetyckiego dociekania.

Kornel Passer
2025-02-15
Dziękuję Ci za naprawdę trafny komentarz, bo naprowadzający czytelnika na główny temat wiersza. Wszystkie pozostałe wątki mają jedynie ilustrować problem niereformowalnej natury ludzkiej i to wokół tego problemu buduje się wiersz. Pozdrawiam serdecznie)

januszek
januszek
2025-02-14
ile?
ani razu
sztuka polega na tym aby dać takie Słowo,
które nawet On uniesie
z podobaniem
:)))


januszek
2025-02-16
O;
Bardzo dziękuję za aż tak pokaźną wypowiedź
; faktycznie inaczej podchodzimy do tego problemu
np. dziś usłyszałem o życiu Oli
z relacji osób jej towarzyszących wiadomo że przeczuwała swą śmierć i nawet pragnęła być ofiarą (ofiarną)
https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&q=Aleksandra+Gabrysiak
i dzięki takim moim zdaniem
Apokalipsa nie będzie catastasis
a Apocalypsis co opisałem w
https://www.twojewiersze.pl/pl/wiersz,KTFuN0EzVTlnMF40ITcsOVA3RDc

(a tu także w wersji muzycznej)
https://www.twojewiersze.pl/pl/wiersz,WTFON2EzKzl1Mi0yOjAkNE45QDU

oczywiście to jeszcze nie jest przesądzone
ale jak mówią dopóki piłka w grze....

Pozdrawiam serdecznie.

Kornel Passer
2025-02-15
Forma groteski wydała mi się najlepsza, by podjąć wierszem trudny temat natury ludzkiej. Teologia katolicka i protestancka nieco inaczej podchodzą do tego tematu. Teologia katolicka ma bardziej „optymistyczne” podejście. W największym skrócie mówiąc, zakłada ona , że wprawdzie człowiek jest skażony grzechem pierworodnym i jego zdolność do czynienia dobra jest mocno ograniczona, to jednak, mimo grzechu, zachował on na tyle swoje podobieństwo do Stwórcy, że jest w stanie na zasadzie swojego wolnego wyboru podjąć, przy pomocy Bożej łaski, wysiłek odnalezienia drogi do Boga i zbawienia. Teologia protestancka zakłada, że grzech pierworodny na tyle silnie zatarł w nas podobieństwo do Boga, że nasza deprawacja przez grzech jest całkowita i mimo że człowiek jest zdolny do samodzielnego podejmowanie pewnych odruchów w kierunku dobra, to jednak nie ma w sobie możliwości, aby na zasadzie wyboru wolnej woli pójść drogą zbawienia i do tego potrzebna jest boża łaska, która działa tu niejako „nieodparcie” (łaska przejawia się w postaci wiary, która jest darem a nie osiągnięciem). Zauważ, że w obu koncepcjach człowiek jest z natury swojej zły, a nie dobry i jego skłonność do zła jest jego cechą naturalną. Opisany w Biblii potop często jest postrzegany jako wielka niesprawiedliwość Boga, a tymczasem historia o potopie jest w istocie teologicznym opisem Zła w człowieku. Znak tęczy jako obietnica, że nie będzie potopu, jest znakiem, który często przeszkadzał człowiekowi np. znak ten unosił się też nad Auschwitz, a Bóg nie ingerował. W mojej grotesce, z punktu widzenia człowieka Bóg kręcił kółka w brodzie, co wyraża ludzki punkt widzenia (wielokrotnie słyszałem w rozmowach, że jak nastały czasy Auschwitz to „Bóg poszedł na spacer i nie miał czasu dla nas”). Wiersz jest poniekąd wyrazem rozpaczy umysłu wobec zła, oglądanego z różnych stron. Co do łamania obietnic jest podobnie. Wystarczy spojrzeć na obecną już w Piśmie rozżalenie, że wciąż nie nastąpiła obiecana Paruzja. Wierzymy, że Bóg jest doskonały, wiec narzekanie na niespełnienie obietnic może wynikać wyłącznie z niezrozumienia duchowego. Pozdrawiam😊


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej

Jesteś Premium.
Dziękujemy!


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności