X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Powstanie warszawskie

Wiersz Miesiąca 0
biały (bez rymów)
2021-01-23 10:33
Ten wiersz zamieściłem na portalu kilka miesięcy temu, ale usunąłem go po chwili, gdy zorientowałem się, że za kilka dni będzie rocznica Powstania. Teraz wrzucam go ponownie.
Wyszli z radosnym drżeniem w ciele
licealiści i ich dziewczyny, kobiety,
mężczyźni, w mieście nad rzeką,
zanim lato zgasło, gdy gołębie poderwały się,
jak na rynkach innych stolic.
Wrócili do miejsca, gdzie było miasto,
już bez życia i dziewczyn,
cali ze zdziwienia, krwi i podniosłej literatury,
z pustymi, dymiącymi miejscami
po oczach, sercach i imionach,
gotowi do muzeów i sanktuariów.
Wyszedłem spokojny, wykonać wyrok,
Komendancie Bór, czas na Pana.
Kula w łeb.
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
1 raz

Oceny tego wiersza są jeszcze niewidoczne, będą dostępne dopiero po otrzymaniu 5-ciu ocen.

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Afrodyta<sup>(*)</sup>
Afrodyta(*)
2021-01-24
Podmiot liryczny pokazuje, przynajmniej dla mnie, prawdziwy obraz młodych ludzi, którzy doświadczyli śmierci w szczególnych okolicznościach. Jednocześnie poddaje w wątpliwość jej sens, pokazując konsekwencje wydarzenia. Cały czas jednak pozostaje w łączności z młodymi bohaterami lirycznymi, współczucie podmiotu lirycznego jest po ich stronie. Zakończenie utworu jest dla mnie wyrazem pokazania, jak ważna jest odpowiedzialność i jak łatwo o niej zapomnieć.


Kornel Passer
2021-01-24
Bardzo Ci dziękuję za zrozumienie. Już myślałem ,że to nie jest możliwe na tym portalu. Nic dodać , nic ująć. Jeszcze raz dziękuję.

BardzoBardzo
BardzoBardzo
2021-01-23
Z jednej strony chcę się z Tobą zgodzić to było marnotrawstwo potencjału ludzkiego. Ci wszyscy młodzi ludzie którzy mieli przed sobą przyszłość...
No właśnie przyszłość!
I tu pojawia się problem, bo człowiek nie wie co przyniesie przyszłość. A skąd było wiadomo że ta ich odwaga pójdzie na marne?
To możemy powiedzieć po latach.
By Ci to wytłumaczyć spłycę i wyzuję ten problem ze wszelkich uczuć i sprowadzę go do skoków ceny Bitcoina w sierpniu kosztował 40 tyś za sztukę jego cena wachała się i do października potrafiła spaść nawet do 36 tyś po czym wrócić do 42 tyś po czym spaść do 38 tyś i tak się huśtała. Ale już w wigilię skoczyła do 90 tyś i rosła nadal. Teraz jest styczeń i jego cena się wacha między 115 tyś a 130 tyś.
A teraz wracany do sierpnia kiedy kosztował 40 tyś jeśli wiesz że wystarczy poczekać pół roku by zarobić fortunę to kupisz jeśli nie wiesz i widzisz że jutro spadnie z 40 do 36 tyś to srasz w gacie.
Tak właśnie było z nimi i jest z Tobą ty widzisz wzrost do 130 tyś oni widzieli spadek do 36 tyś i nie wiedzieli że to spadek chwilowy.
Łatwo jest oceniać złe decyzje po latach. Ja na miejscu tego generała pewnie(nie na pewno) też bym wydał ten rozkaz. A na miejscu NKWD wsadził bym go do najgłębszego lochu lub od razu do lasu katyńskiego kula w łeb i do dołu z wapnem a świadkom to samo. Piszę tak dla tego że też widzę skok Bitcoina do 130 tyś - jeśli wiesz co chcę powiedzieć!


BardzoBardzo
2021-01-23
Bronię Ciebie. nie Bora! Twierdzę że działał w warunkach "ograniczonej widoczności" nie za bardzo rozumiał co robi, tak zgadzam się powinien jakoś bardziej ogarnąć tą sytuację. Z drugiej strony pamiętaj że wtedy w Polsce dominowała doktryna sanacji, nawet w okupowanej Polsce. W tamtych czasach myślano inaczej. Twierdzono ze naród który nie walczy o własny kraj, nie zasługuje na niego. próba osądzania przywódców powstania bez roztrząsania ich pobudek ideologiczno politycznych spełznie na niczym gdyż wydasz wyrok nieadekwatny do winy. Moje porównanie miało na celu wskazać ci różnice między twoim myśleniem a jego myśleniem on nie za bardzo wiedział co się dzieje Ty ze swojego horyzontu czasowego wiesz. I wiesz że to co on powziął nie było mądre. Znalazłbyś tysiąc sposobów by poprawić sytuację Warszawy. Ale tylko dla tego że wiesz co się wydarzyło wtedy.
Dla tego on wydał taki a nie inny rozkaz. A Ty taki a nie inny wiersz.
Co do ryzyka. Finansowe jest wpisane w operacje finansowe, a ryzyko śmierci w operacje wojskowe.

Kornel Passer
2021-01-23
Nie wiem czy Twoje porównanie jest trafne. Ryzyko finansowe jest wpisane w operacje finansowe ale jednak nie jest to ryzyko śmierci. Bór, po latach okupacji wiedział do czego zdolni są Niemcy , więc miał psi obowiązek wziąć to pod uwagę. Szans na wygraną nie było. Żadnych. To było bohaterskie samobójstwo. Zginęło prawie 200 tysięcy osób, z czego zaledwie 16 tysięcy to byli walczący żołnierze. Materialne straty , ostatnie szacunki mówią o 45 miliardach dolarów. Ok możecie sobie z Chrisem i Staszkiem bronić decyzji o wybuchu Powstania, a ja do was dołączę pod warunkiem ,że sąd skaże Bora zaocznie i pośmiertnie na karę śmierci przez rozstrzelanie.

BardzoBardzo
2021-01-23
Powtórzę jednak za Iksem, Dobrze że go opublikowałeś. Może przez to będziemy baczniej przyglądać się historii. Bo to nauka o sprawach które się wydarzają i o tym że bierzemy w nich udział.

maciejka
maciejka
2021-01-23
Zawsze jest źle, gdy umierają ludzie. Młodzi, pełni marzeń, nieświadomi.
Żeby tylko inni wyciągali wnioski, ale: "Historia nie uczy niczego innego poza tym, na czym polega złe rządzenie" T. Jefferson.
Tak naprawdę wszystkie decyzje, które podejmujemy, mają swoje konsekwencje.

Chris<sup>(*)</sup>
Chris(*)
2021-01-23
Witaj Kornel. Niezły warsztat, mocny wiersz. W sumie nawet nie mam jakiegoś złego odbioru przyglądając się dyskusji. Skoro chodzi Ci o samą decyzję naczelnego dowództwa AK i odbierasz ją jako błędną to jestem w stanie Cię zrozumieć. Choć jak się domyślasz i wiesz, ktoś zawsze musi podejmować trudne decyzje. Tak to już jest w życiu. Jeśli chodzi o o historię to mnie uczono że Powstańcy od początku nie liczyli na pomoc Rosjan. Oni chcieli ich armię powitać w stolicy jako gospodarze. Rosjanie nieśli ze sobą komunizm, co było widać po PRL. Jednocześnie w Powstaniu nie chodziło o racjonalizm. Determinacja mieszkańców była tak ogromna, byli tak upodleni życiem w Warszawie ze strony okupanta, że poszliby nawet z widelcem do boju. I tak wypowiadają się ostatni żyjący Powstańcy. I o tu chodzi. Warszawa POWSTAŁA.
Pozdrawiam!


Kornel Passer
2021-01-23
Wybacz mi Chris ale istotnie , przyznaję, że nie rozumiem jak można bronić tej decyzji, widząc jakie ona przyniosła skutki. Unicestwienie tylu istnień, rzeź Woli (znasz szczegóły?) unicestwienie Miasta. Może dajmy spokój, bo mnie na pewno nie przekonasz.

Chris<sup>(*)</sup>
2021-01-23
"Polskie Termopile" to obrona Wizny (7-10 września 1939). Nie mylmy faktów. Poza tym nie rozumiesz idei Powstania.
Powstanie to GNIEW, BUNT, tutaj przeciwko okupantowi. Nie ma mowy o żadnym racjonalizmie. Co do cywili i dzieci dołączyli sami, budowali barykady, pomagali Żołnierzom AK.
Nie próbujesz poczuć klimatu tamtych czasów, ciągłe łapanki, publiczne rozstrzeliwania, więzienie, tortury, wywożenie do obozów, wieszanie, wyrzucanie z mieszkań, tramwaje tylko dla Niemów, i wieczny strach o swoje życie. Naprawdę uwierzyłeś w chłodny racjonalizm dowódcy, gdy Armia AK gotuje się z adrenaliny i odlicza sekundy do Powstania. To był GNIEW. I to jest ideą Powstania.

Kornel Passer
2021-01-23
Znam temat bitwy pod Termopilami i na portalu jest mój wiersz o Leonidasie. Nie ma żadnego porównania. Po pierwsze pod Termopilami walczyli zawodowcy , hoplici , spartanie wyszkoleni i przygotowani od lat na śmierć ,a nie cywile , w tym kilkunastoletnie dzieci, jak w Powstaniu. Po drugie i najważniejsze. Decyzja Leonidasa o pozostaniu pod Termopilami z garstką najlepszych, ale nielicznych , była RACJONALNA. Pozwoliła na wycofanie się tysięcy żołnierzy z wojsk sojuszniczych. Taki był cel tej bitwy i został on osiągnięty. Nazywanie Powstania polskimi Termopilami to nieporozumienie.

Chris<sup>(*)</sup>
2021-01-23
Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić Kornelu. Źle rozumiesz sztukę wojenną. Nie trzeba daleko szukać. "Bitwa pod Termopilami", zero szans na zwycięstwo. Próbujesz podchodzić do dowodzenia "idealistycznie", to jest Twój słaby punkt :) Kolejny przykład, "Polskie Termopile".
Pozdrawiam!
P.S. Chętnie bym obejrzał film Miasto 44.

Kornel Passer
2021-01-23
Widzisz Chris ja nie umniejszam heroicznych motywów poszczególnych powstańców, którzy ruszyli doi walki z Niemcami. Oczywiście masz tu rację. Ja tylko uważam, że dowódca wojskowy, jeśli podejmuje decyzję , od której zależy życie tysięcy osób, to ma bezwzględny obowiązek kierować się kryteriami wojskowymi (!!!). Jest jego psim obowiązkiem wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie , by wydać rozkaz racjonalny, zgodny ze sztuką wojenną. O tym , że powstanie nie miało żadnych szans, powstała cała literatura. Nie warto było wysyłać na pewną śmierć takiego zastępu polskiej młodzieży tylko po to, by po latach powiedzieć ,że Warszawa powstała. Interesuję się również historią i niuanse wybuchu Powstania są mi znane i znane jest mi też uczucie dumy z polskich sukcesów militarnych ., . Dla równowagi jutro zamieszczę swój starszy wiersz "Bitwa pod Kircholmem", który nawiązuje do najbardziej błyskotliwego zwycięstwa militarnego w całej historii Rzeczpospolitej .

Staszek Żłobicki
Co za naiwność, którą kontynuują europejscy Polacy. Krytyka nieudanych powstań, to brak szacunku dla tych, którzy w nich uczestniczyli. Stosunek Niemców do " napomykania" o reparacjach wojennych, świadczy jak czują sie winni tego, co złego zdążyli zrobić. I co nie udalo się osiągnąć, próbują nadal.


Kornel Passer
2021-01-23
Wybacz mi Staszku, ale nie chcę już kontynuować rozmowy z Tobą. Pozdrawiam.

Staszek Żłobicki
Kto jest bardziej agresywny w komentowaniu ocenią czytelnicy. "Co za naiwność, którą kontynuują europejscy Polacy." Gdzie tu oskarżenie o bycie "jakimś europejskim Polakiem? A na czym polega msz "naiwność" w moim komentarzu? Że kwestionuje się zasadność podjętej wtedy decyzji, a i teraz nie brak zwolenników "ulegania" Niemcom, bo to się, wg pewnych kryteriów opłaca. To, że się czytalo literaturę na temat Powstania Warszawskiego, nie oznacza, że własna ocena jest nie do podważenia. A takie określenia jak "psi obowiązek" mają jedynie emocjonalną, a nie racjonalną wartość. Mam nadzieję, że zdążyłeś już ochłonąć po moim krytycznym komentarzu i w końcu dotrą do Ciebie moje argumenty, z którymi nie musisz sie zgadzać. Pozdrawiam bez urazy.

Kornel Passer
2021-01-23
Staszek Żłobicki, proszę o uważniejsze czytanie moich komentarzy. W personalne oceny to Ty uderzyłeś pierwszy , więc ponosisz odpowiedzialność , za nadanie takiego kierunku tej rozmowie. To Ty zasugerowałeś ,że jestem jakimś "europejskim Polakiem". Cokolwiek by to znaczyło, miało wydźwięk pejoratywny. Mi do głowy nie przyszłoby podważanie polskości kogoś tylko dlatego, że ma inny ode mnie pogląd na temat Powstania. To właśnie z szacunku dla tych , którzy taki pogląd mają, wycofałem mój wiersz przed rocznicą Powstania , o czym napisałem w przypisie (przeczytałeś to uważnie?). Twój komentarz odbiega od rzeczywistości , jak to zresztą zdarza Ci się nad wyraz często, niestety. Kwestionowanie słuszności decyzji Bora o wywołaniu powstania nie jest okazaniem braku szacunku powstańcom. To Ty niedokładnie przeczytałeś mój wiersz, bo gdybyś to zrobił, to widziałbyś , że nie kwestionuję "motywów udziału w powstaniu prze powstańców". Kwestionuję decyzję Bora. Wybacz , że powtarzam, ale widocznie nie dociera do Ciebie to, co już napisałem. Jeżeli kwestionowanie tej decyzji jest dla Ciebie oznaką tego ,że jestem jakimś "europejskim Polakiem" , to musisz mianem "europejskich Polaków" obdarzyć wielu ludzi , między innymi z Naczelnego Dowództwa AK i także z samego otoczenia Bora , którzy również byli przeciwni.

Staszek Żłobicki
..polega na kwestionowaniu...

Staszek Żłobicki
Kornel Passer, proszę o uważniejsze czytanie moich komentarzy. Powstanie Warszawskie było sprzeciwem wobec tego, co Niemcy dokonali od początku napadu na Polskę i przewidywaniem co jeszcze "dokonają". Brak szacunku dla powstanców, polega to kwestionowaniu wartości motywu ich udziału w powstaniu, który nie był chyba przymusem? Personalne oceny warto bardziej wyważać, ponieważ brak argumentacji, stwarza okazje do manipulacji emocjami, szczególnie u tych, którzy maja niewystarczajacą wiedzę na temat zdarzeń z naszej przeszłości.

Kornel Passer
2021-01-23
A to bardzo ciekawe , co piszesz. Czyli mój pogląd jaki mam na temat oceny decyzji o wybuchu Powstania kwalifikuje mnie do "europejskich Polaków"? To znaczy ,że Ty jesteś "polskim Polakiem".? Może pomyliły Ci się portale? A gdzie widzisz w moim wierszu brak szacunku dla powstańców? W moim współczuciu dla młodzieży powstańczej? Mój wiersz jest moja osobista oceną decyzji , powtarzam decyzji o wywołaniu powstania, która oceniam negatywnie.

Marek Żak
Marek Żak
2021-01-23
Parę lat byłem na historycy,org i najlepsze podsumowanie było: militarnie przeciwko Niemcom, politycznie sowietom, z 6 tysiącami broni z zapasem amunicji na 2 dni wbrew wytycznym Naczelnego Wodza i najwyższego stopniem generała.

Pozdrawiam


Kornel Passer
2021-01-23
Do przytoczonej prze Ciebie oceny dodałbym tylko ,że z punktu widzenia racjonalności : przeciwko rozumowi. Pozdrawiam.

Iks Weli
Iks Weli
2021-01-23
Nie wiem, dlaczego go usunąłeś, ale cieszę się, że go zwróciłeś. Przyciągnął moją uwagę, jak słusznej wagi magnes. Dzięki, pamiętam i pozdrawiam


Kornel Passer
2021-01-23
Sąd dwa zasadnicze kierunki patrzenia na Powstanie Warszawskie. Jeden martyrologiczny i Boga - ojczyźniany, drugi , racjonalnej oceny . Jestem za tym drugim, bo może kiedyś on nas czegoś nauczy. Mówię kiedyś, bo na razie nie ma mowy.


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności