X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

*** (My, bracia poróżnieni ...)

Wiersz Miesiąca 0
wolny
2022-09-17 14:34
My,
bracia poróżnieni,
Żydzi i chrześcijanie.

Cienie
gasnących cywilizacji,
uformowane głównie
z pamięci.

Ludzie Księgi o słowach
pisanych światłem
i bólem.

Od tysięcy lat
siedzimy osowiali,
wypatrując proroka
albo choćby posłańca,
a tu nikogo.

Droga zastawa
ułożona na stole,
tylko na odrzwiach,
zamiast krwi baranka,
świeża farba olejna.

Nad nami odrzutowce
kreślą tajemne znaki,
a w nas pustka
i pożądanie.

Ani kielicha,
ani na łamania chleba,
a zamiast błogosławieństwa
tylko odgłos
drapania się po głowach.

Mamy zdobne szaty
i wystawne jadło,
ale naszym gestom
brak już powagi.

Na miejscu Mistrza
puste krzesło,
nietknięte nakrycie
i czas płynący
przez umysły,
jak przez galaktyki.
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
2 razy

Oceny tego wiersza są jeszcze niewidoczne, będą dostępne dopiero po otrzymaniu 5-ciu ocen.

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Czarek Płatak
Czarek Płatak
2022-09-22
Religia to czyste zło
Utoczyły ludziom więcej krwi niż wszyscy światowi tyrani razem wzięci


Kornel Passer
2022-09-22
Szanuję Ciebie jako poetę , którego wiersze czytam z zaciekawieniem, ale na temat religii mam inne zdanie. Zgadzam się z tym, że różne kościoły i instytucje religijne odpowiadają za ogrom obłudy ,a także prawdziwego cierpienia zgotowanego ludziom, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie swojego życia bez perspektywy religijnej i to nie ze względu na potrzebę posiadania biletu do nieba, ale ze względu na potrzebę ratowania sensu istnienia w ogóle. Swoją śmierć mogę znieść stoicko i nie mam z tym większego problemu ale kompletna śmierć ludzkiej cywilizacji , która znika bez śladu mnie przerasta. Bez perspektywy metafizycznej gatunek ludzki jest nudny i nie warto się nim zajmować , bo zaraz zniknie bez śladu.

naskraju*<sup>(*)</sup>
naskraju*(*)
2022-09-18
"Ecclesia ex iudeis, czyli Kościoła z Żydów, a z drugiej z Ecclesia ex gentibus, czyli Kościoła z narodów"

W końcu ekumenizm odnosi się do wszystkich wyznań chrześcijańskich. Jednak nie można jednak zapominać o wspólnych korzeniach łączącym nas z Żydami i o planach Boga dotyczących Narodu Wybranego przy końcu czasów.
Tę wspólnotę podkreślał już Jan Paweł II, przypominając o tym, że chrześcijaństwo zaczęło się od Żydów. Pierwszy Sobór Kościoła - Sobór Jerozolimski, dotyczył przyjęcia do wspólnoty chrześcijan którzy nie byli Żydami. W Dziejach Apostolskich zapisano: ważną decyzję aby chrześcijanie pogańskiego pochodzenia nie musieli podlegać obrzezaniu. Z tego wynika, że nie musieli przemieniać się w Żydów, żeby być uczniami Chrystusa.
W pierwotnym Kościele chrześcijanie pochodzenia pogańskiego i żydowskiego stanowili dwie grupy, ale były jednym ciałem.
Obecnie Papież Franciszek wzywa do pojednania tej różnorodności, bo przecież obie te części chrześcijaństwa stały się jednością poprzez krzyż.
Jednak w Liście do Efezjan św. Paweł w drugim rozdziale zwraca się do adresatów w dwóch formach i nie jest jednoznaczny w odbiorze, bo dzieli na: „my” i „wy”. W pierwszych trzech rozdziałach zwrot „my” odnosi się do chrześcijan pochodzenia żydowskiego, a „wy” do nawróconych pogan. Czyli zachowany jest podział i wcale nie pozytywny dla wspólnoty pochodzącej z pogan.
A dalej: „Dlatego pamiętajcie, że niegdyś wy — poganie co do ciała, zwani «nieobrzezaniem» przez tych, którzy zowią się «obrzezaniem» od znaku dokonanego ręką na ciele — w owym czasie byliście poza Chrystusem, obcy względem społeczności Izraela i bez udziału w przymierzach obietnicy, nie mający nadziei ani Boga na tym świecie” (Ef 2, 11—12).
I czytamy dalej o włączeniu ich do dziedzictwa żydowskiego i zażegnaniu wrogości wobec siebie: „Ale teraz w Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, staliście się bliscy przez krew Chrystusa” (Ef 2, 13).
I w wersecie dziewiętnastym zwraca się do chrześcijan pochodzenia pogańskiego i przedstawiają im status po nawróceniu: „A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga”.
Zadajmy pytanie: Czy Pierwotny Kościół nie został stworzony z tych dwóch części jako wspólnota pojednania?
Dzisiaj praktycznie na obydwu płaszczyznach toczy się walka o wyznacznik chrześcijaństwa i ważność religii. Pomiędzy Kościołami jest ogromna przepaść i wyludnianie się z praktykujących chrześcijan (po obu stronach jest przeciwstawność wiary) Czyż Ortodoksyjni nie są bardziej skierowani na Prawosławie?
Mimo, że istnieje ścisłe powiązanie między dialogiem Kościoła z Żydami i jednością chrześcijan, to jednak wydaje mi się, że to są dwie odrębne sprawy.

Pozdrawiam



naskraju*<sup>(*)</sup>
2022-09-19
Jednak judaizm mesjanistyczny jest łącznikiem pomiędzy judaizmem i chrześcijaństwem. Tak przynajmniej głosi Nowe Przymierze. Ale wyznawcy judaizmu nie uznają żydów mesjanistycznych za braci, lecz za sektę chrześcijańską sprzeczną z ich judaistyczną religią. Również państwo Izrael i jego prawo nie uznaje ich za Żydów. Nurt mesjanistyczny nie jest nowością, ponieważ trwa już od lat sześćdziesiątych i początkowo rozwijał się na kanwie teologii protestanckiej. Dopiero potem zbliżył się do teologii katolickiej, zwłaszcza w odnowionej wersji przez Sobór watykański II. Tak, że wojny na tym tle pomiędzy nimi trwają od kilku dekad i są nie do skończenia. Jest też niebezpiecznym polem dla zdominowania wiary. Czy powstanie jedna religia? Tym bardziej, że zarzewie tej walki pojawia się w Europie i coraz bardziej się rozprzestrzenia.
Polecam "Uległość" Michela Houellebecqa. Ukazuje najczarniejszy sen zachodniej cywilizacji. Czy tak będzie wyglądała Europa w najbliższych latach?
Pozdrawiam :)

Kornel Passer
2022-09-18
Dziękuję za ciekawy tekst , w którym jednak odważyłaś się wkroczyć w otchłań tego tematu. Temat jest mi bliski od lat, więc znane są mi wersety, które przytoczyłaś, a rozdziały 8, 9 i 10 z listu ap. Pawła do Rzymian stanowiły kiedyś przedmiot moich dość dogłębnych studiów. Ciekawy zjawiskiem jest obecnie judaizm mesjanistyczny skupiający Żydów którzy uznają Jezusa (Jeszuę) za Mesjasza , ale zachowują w pewnym zakresie zwyczaje i prawa żydowskie. Ruch ten był odpowiedzią na „ewangelizację” nawet tych Żydów , którzy już uwierzyli w Jezusa, ale byli zmuszani do porzucania swoich zwyczajów (np. zostałeś chrześcijaninem to teraz zjesz kanapkę z szynką). Oczekiwanie na Mesjasza , które ciągle jest żywe wśród Żydów ortodoksyjnych i chasydów czasem prowadzi do ciekawych wydarzeń. Np. słynnym zdarzeniem było odczytanie po śmierci wielkiego rabina Kaduri kartki, na której napisał on imię Mesjasza jako Jezus. Przyszłość może przynieść jeszcze ciekawsze wydarzenia w tej materii. Pozdrawiam i dziękuje za podjęcie tematu.

Chris<sup>(*)</sup>
Chris(*)
2022-09-17
A ja się wyłamię bo odczuwam wielką gorycz wypływającą z wiersza i zabrnięcie Peela "o jedną uliczkę za daleko", w szukaniu prawdy. Jak dziś pamiętam kazanie w Kościele Jezuitów. Jego sens brzmiał: gdy szukamy prawdy na siłę, nieustępliwie, za wszelką cenę, ona na końcu może zniszczyć nasz umysł. Ze swojej strony dam przykład, mąż zdradził żonę, nosi brzemię, może to wyznać żonie by zrzucić ciężar z siebie ale jedynie co osiągnie to fakt ją unieszczęśliwi i narazi na małżeńską traumę. Ale zamiast tego może zataić prawdę i dopilnować, zrobić wszystko by była szczęśliwa z nim do końca życia.
Pozdrawiam!


Kornel Passer
2022-09-18
Nie bardzo rozumiem Twój przykład . Jeśli mąż zdradził żonę, a nie wyznaje jej tego ze względu na jej dobro, to przecież nie szuka on żadnej prawdy , ani też nie powstrzymuje się od jej szukania , bo on po prostu zna tą prawdę, a jego problem polega na tym, że musi zdecydować, czy wyznać swoją winę czy nie. Rozumiem natomiast i zgadzam się z fragmentem przytoczonego przez Ciebie kazania tylko nie bardzo wiem jak to odnieść do treści mojego wiersza, który nie wiąże się z poszukiwaniem prawdy na siłę tylko ukazuje podobieństwo dwóch wielkich religii . Podobieństwo polegające na oczekiwaniu na Mesjasza (Żydzi czekają na pierwsze przyjście , a chrześcijanie na drugie (paruzja) oraz podobieństwo w erozji wiary, którą zastępują puste obrzędy i gesty. Pozdrawiam i dziękuję , że poświęciłeś czas na komentarz.

Marek Żak
2022-09-17
Zgadzam się z Twoim wpisem. M

Bronisława Góralczyk<sup>(*)</sup>
Temat zapewne do wielogodzinnych dyskusji... a ma i zwolenników i przeciwników.
Tak czy owak temat zaciekawił, a tekst wart gwiazdek✨
Serdeczności :) B.G.


Kornel Passer
2022-09-18
Masz racje , to wielki temat, a tematyka "chrześcijaństwo-judaizm" interesuje mnie od lat. Pozdrawiam i dziękuję. :)

Baba-Goga
Baba-Goga
2022-09-17
Poróżnieni są Żydzi i chrześcijanie, poróżnieni sami chrześcijanie - rzymskokatoliccy i prawosławni albo protestanci, poróżnieni muzułmanie i buddyści, poróżnieni muzułmanie i chrześcijanie. Poróżnieni wierzący i ateiści.
Świat, to dziś niezgoda i walka. Dobrze, gdy chociaż myślą (to - z drapania się po głowie). Przeważnie jednak - tylko dają wyraz swej bezrozumnej agresji. Twoje rozważania są dla większości z nich niezrozumiałe i zbędne. Mało kto ma dziś wątpliwości, skoro przeczytał w jakimś medium - zwykle serwisie internetowym, co jest prawdą aktualną na dziś.
A wątpliwości biorą się przecież z myślenia.
Pozdrawiam w zamyśleniu :)


Kornel Passer
2022-09-18
Wiersz w mim zamyśle miał m. inn. pokazać podobieństwo sytuacji dwóch zwaśnionych religii , przy czym nie wnikałem już głębiej, na poziom wewnętrzny , bo tam nie tylko wśród chrześcijan są podziały. Żydzi też maja niezłą jatkę wewnętrzną: ortodoksi nie zgadzają się z reformowanymi i innymi odmianami ,a jest ich kilka , o chasydach nie wspominając. Pozdrawiam i dziękuję.

Marek Żak
Marek Żak
2022-09-17
Ciekawie i prawdziwie to napisałeś, zwłaszcza o tych cieniach gasnących cywilizacji i wypatrywaniu znaku z góry. Wobec nowych wyzwań, ten spór wydaje mi się coraz bardziej absurdalny, ale inni widza to pewnie inaczej. Pozdrawiam


Marek Żak
2022-09-18
Jest dużo, a zakładając, ze Bóg jest jeden, wszystko inne to są do niego drogi. U chrześcijan przez Chrystusa, w innych religiach przez proroków, czy postepowanie według pism. Która z nich jest najlepszą? Dla wyznawców ta ich, która wyznacza postępowanie na ziemi. Optyka cynika, wg której Boga stworzyli cwaniacy, żeby obiecywać raj i z tego dobrze żyć, nie pozwala mi na większe angażowanie się w ten spór. Pozdrawiam

Kornel Passer
2022-09-18
Czekanie na pomoc "z góry " jest istotą każdej religii monoteistycznej, a więc dotyczy i Żydów i chrześcijan. Podobieństw jest więcej , o niektórych napomknąłem w wierszu. Dziękuje i pozdrawiam.

Kornel Passer
2022-09-17
Taki mały wiersz na wielki temat, którego aż się nie chce za bardzo tu rozwijać. Dziękuję za wpis i pozdrawiam. :)


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności