X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

cięcia w bieli (rozszerzone deletem)

Wiersz Miesiąca 0
biały (bez rymów)
2024-09-12 13:02
litera po literze
wersy jak łowickie wycinanki
bez symetrii i powtarzalności
niewypowiedziane
to więcej
płótna na myśli

bez zawężeń pomiędzy
wpada światło i przestrzeń
jeśli spojrzysz z bliska
znaczenia rozszerzą się

przez miniaturowy ażur. przenika
to czego nie dostrzegałem
i nie rozumiałem
a słowa wracają
spoza wyobraźni poetów

wiązkami obrazów
domaluj swój


Na podstawie szkicu trzech pytań oraz jednego z komentarzy Asa pod moją miniaturą ,, czysta woda ", o sposobie pisania miniatur, od którego uczę się cały czas spójności i wydaje mi się, że powyżej to się udało:). Sam nie lubię wierszy o procesie twórczym, ale postanowiłem napisać o mojej wizji tworzenia minimalnymistycznych form, gdyż wydają się specyficzne. Zostawiają myśli, a w nich słowa jakby po drugiej stronie ( w innej przestrzeni), pozornie oddalone, po które sięga czytelnik jak i sam autor.

Czy im bardziej tnę tym bardziej rozszerzam znaczenia?
Czy wprowadzam niezrozumienie?
Czy pozwalam zrozumieć w dopisanych myślami słowach to czego sam nie rozumiem lub nie dostrzegam?
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
14 razy
Treść

6
9
5
4
4
1
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
2
5
11
4
1
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Mgła<sup>(*)</sup>
Mgła(*)
2024-09-13
Ja rozumiem ten wiersz na swój Renaciny sposób
Domaluję swój czarnym węglem tak aby kontrasował z tymi ażurami i prześwitami
Myślę że warto podkreślić grubą czarną krechą wierszowo poetyckie ulotności tak aby zaakcentować to co najważniejsze
Doskonały wiersz
Pamiętaj że jesteś mądry zdolny i wytrwały
Nie daj sobie wmówić że jest inaczej
Pozdrawiam


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Bardzo lubię Twoje malunki;)
Dziękuję Reniu za te miłe słowa.
Dużo spokoju. Pozdrawiam:)

Kornel Passer
Kornel Passer
2024-09-12
Napiszą Ci coś, co pewnie popularności na portalu nie zdobędzie, no i Tobie się raczej nie spodoba, ale tak już mam. Czesław Miłosz mówił o filologach, że są „badaczami owadzich nóg”, lekko podśmiewając się z ich podróży w głąb języka, podczas gdy świat płonął. Fenomenologia lingwistyczna wywołuje wrażenie, że w poezji najważniejszy jest język, a nie to , co ten język opisuje. Innymi słowy metodologia i forma, a nie rzeczywista treść. Dla mnie takie podejście do poezji jest objawem dekadencji i upadku wiary w Rzeczywistość. Poezja sprowadzona do technologii języka jest dla mnie nudną zabawa intelektualną charakterystyczną dla ludzi niekoniecznie zakochanych w poezji, raczej w swojej wiedzy o języku. Zauważ, że jakoś nie widać tu na portalu miłości do poezji i poetów. Nazwiska poetów się nie pojawiają nawet w najbardziej „mądrych” komentarzach. Mam wrażenie, że poruszamy się na pustyni literackiej, bo czy jest możliwe , że można mieć swojego ulubionego poetę i nie wspomnieć jego nazwiska przez kilka lat portalowania? To tak jakby miłośnik futbolu nigdy nie wspomniał o żadnym meczu. „Pokaż mi swój ogród, a powiem ci jakim człowiekiem jesteś.” Pokaż mi swoich ulubionych poetów, a dowiem się o Tobie, co dla Ciebie jest ważne w poezji. Zamieściłem tu ponad 500 wierszy , z czego bardzo wiele ekfraz do wierszy konkretnych twórców, ale to właśnie te wiersze miały najmniej odsłon. Nie rozmawiamy tu o poetach, bo ich nie znamy i nie czytamy. Nie zrozum mnie źle. Napisałeś naprawdę dobry i ciekawy wiersz, ale jakoś dziwnie nie chce mi się wchodzić w rozstrzyganie problemów lingwistycznych. Jako amator mam prawo do arbitralnych sądów i upodobań.


Mgła<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Do Pana Chrisa który upodobał sobie wycieczki osobiste w stronę niektórych użytkowników portalu
Myślę że tego typu zachowanie świadczy o kompleksach
Wcale się nie dziwię że je Pan ma ponieważ doskoczyć do pułapu Michała zarówno w życiu jak i poezji jest niebywale trudno 🙂
Stąd rozumiem ta frustracja?
Słabe to i niskie bardzo oj baaaardzo

Chris<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Kochani. Nie róbmy Michałowi krzywdy bo wpadnie w samouwielbienie i ucierpi poezja. Tym samym pozwolę sobie zacytować słowa Gombrowicza.
"Jak zachwyca, jak nie zachwyca". Pozdrawiam! 😀

Wanda Kosma
2024-09-13
Kornelu, sądzę, że akurat przytyk do mojego komentarza doskonale zrozumiałam, a Ty pomyliłeś podejścia fenomenologiczne, chcąc mi elegancko dopiec. Ale może pisałeś po prostu swoją interpretację wiersza i zupełnie przypadkiem użyłeś fenomenologii - to również prawdopodobne. Miłego dnia :)

Kornel Passer
2024-09-13
To oczywiste, że to dwie dziedziny, bo "fenomenologię" można połączyć z wieloma dziedzinami. Nie zrozumiałaś mojego przytyku, który miał na celu skrytykowanie "lingwistycznego" podejścia do poezji.

sturecki
2024-09-13
Jeżeli chodzi o mnie to komentarze też czytam i nawet je komentuję; przynajmniej te ciekawe.

Wanda Kosma
2024-09-13
Ja tylko jeszcze nieśmiało, bo się nie znam na poezji ani rzeczywistości - tylko napomknę, że fenomenologia lingwistyczna to co innego niż fenomenologia dzieła literackiego, co wiadomo wśród entomologów.

Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Wando, Stanisławie, dziękuję za zabraknie głosu i ciekawe komentarze w dyskusji.

Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
* Brunona

sturecki
2024-09-13
Przepraszam, że się wtrącam, ale Wasza dyskusja jest naprawdę ciekawa. Rozumiem Wasze stanowiska, ale jestem też jednym z tych „miłośników-amatorów poezji”, którzy dopiero zaczynają się bardziej angażować w czytanie i komentowanie. Z powodu braku czasu, wcześniej miałem jedynie fragmentaryczny kontakt z literaturą i obawiam się przywoływać uznanych mistrzów, gdyż nie znam ich twórczości na tyle, aby rzetelnie ocenić. Wolę teraz zapoznawać się z bieżącą twórczością na portalu, bo straconych lat już nie odzyskam. Wasze uwagi na temat roli języka w poezji i istotności różnych jej elementów są dla mnie bardzo pouczające. Poezja potrzebuje czytelnika, i jestem nim tutaj i teraz, mimo że żałuję, że nie byłem aktywny wcześniej.

Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Zapomniałem dodać Bruna Schulza, którego ,,Sklepy cynamonowe" też uważam za poezję:)

Kornel Passer
2024-09-13
Co do samego wiersza, uważam go za bardzo dobry i ukazujący mistrzowskie panowanie nad słowem, z których każde jest użyte z rozmysłem i dopasowane do całości przekazu. Wiersz jest koronkowy pod tym względem. Każdy z poetów kiedyś pisze wiersz typu „ars poetica” i dla mnie to jest taki właśnie wiersz. Wiersz zawiera bardzo nośne myśli dotyczące procesu pisania, które mimo wysokiej kondensacji, nie tracą swojej dyskursywności, co dla mnie jest potężną zaletą. Wiersz ukazuje precyzyjnie sposób, w jaki w poezji pojawia się to, co nieprzewidziane i niezaplanowane przez poetę. Ja kiedyś przytaczałem tu obrazową metaforę pisania wiersza podaną przez Milosza, : „Wychodzi z nas coś, o czym nie mieliśmy pojęcia, że istniej, patrzy na nas jak tygrys i macha ogonem”. I przyznam się , że lubię obrazy w poezji. Tak! Im bardziej „tniesz”, tym bardziej rozszerzasz znaczenia. To pozytywny proces, ale tylko do momentu, gdy stopień wieloznaczności sprawi, że kontakt między czytelnikiem, a poetą urwie się i powstanie radosny bełkot, tak uwielbiany przez współczesną poezję. Twój wiersz tej granicy nie przekracza. Serdecznie pozdrawiam.

Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Szanuję Twoje zdanie na temat poezji, jest mi ono już znane, na podstawie wcześniejszych komentarzy, które śledziłem. Twoje spojrzenie na poezję jest w pełni subiektywne i jak każdy masz do niego prawo. Nie mam tak dużego doświadczenia w pisaniu wierszy jak Ty i nawet nie wiem czy kiedykolwiek wybiorę jakąś drogę tworzenia. Jednak cenię najbardziej w poezji, że pozwala mi widzieć więcej, więcej czuć i zachwycać się pięknem.
To co nazywasz ,, problemami lingwistycznymi" dla mnie jest sztuką. Sztuką, w której poeta używa słów jak malarz palety barw, by wyrazić przez swoją wrażliwość swój sposób patrzenia przez pryzmat poezji. Jeśli chodzi o technikę są różne kierunki, podobnie jak w malarstwie. Tu bardziej mam na myśli warsztat.
Nawet nie wiedziałem, czym jest fenomenologia lingwistyczna, a gdzie mi tam do badania owadzich nóżek:) W wierszu ,, byliśmy blisko " zawarłeś pewną prawdę, jeśli chodzi obraz natury w wierszach, tylko według mnie jedni widzą jabłoń na miedzy z okna domu, a inni ,,wychodzą" by ją dotknąć i poczuć, to co niedostrzegalne.
Jeśli chodzi o moich ulubionych poetów to ten, który widział niedostrzegalne Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz, Stanisław Grochowiak oraz ostatnimi latami Józef Baran.
Dziękuję za swoją opinię nie tyle o wierszu, ale czym nie jest dla Ciebie poezja.
Pozdrawiam serdecznie.

Kornel Passer
2024-09-13
Wanda, Miłosz zastosował "badaczy owadzich nóg" do szerszych wypowiedzi w swoich esejach i wplótł ten termin w ocenę poezji, więc to dopiero on zrobił z tego terminu szerszy, teoretyczny użytek. O tym, że ten termin wziął od Gałczyńskiego faktycznie nie wiedziałem, więc jestem wdzięczny za podpowiedź.

Wanda Kosma
2024-09-13
Ja tylko tak nieśmiało, bo się nie znam na poetach...
"upraszał entomologów,
czyli badaczów owadzich nogów,
by się na tę sprawę rzucili z szałem" 
Gałczyński. Konstanty Ildefons. W "Satyrze na bożą krówkę". A Miłosz sobie dużo później pożyczył, co wiadomo wśród entomologów. 

Waldi1
Waldi1
2024-09-12
super wiersz ... pozdrawiam serdecznie ...


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję:)

Dagmara<sup>(*)</sup>
Dagmara(*)
2024-09-12
Świetny wiersz!
Przypomina mi się określenie wiersza jako koronki, którą dziergasz słowami. Powstaje wzór, ale ważne ukrywa się w tych wolnych miejscach.

Pozdrawiam serdecznie :)


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Właśnie zauważyłem, że nie podziękowałem Tobie Dagmaro, za tak miły komentarz. Wiesz że początkowo myślałem o koronkach ale też o hafcie richelieu, w którym specjalizowała się moja babcia.
Przepraszam za ominięcie.
Jeszcze raz dobrej nocy:)

siena
siena
2024-09-12
Ten wiersz przywodzi mi na myśl krużganek i nieśpieszne przechadzanie się po nim


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję. Podoba mi się to skojarzenie. Pozdrawiam;)

sisy89
sisy89
2024-09-12
Każdy ma coś do powiedzenia i każdy przeczyta co i jak chce. Najważniejsze, aby poczuć czyjeś słowa, świetny wiersz.
Pozdrawiam serdecznie :)


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję Sisy. To prawda.
Pozdrawiam serdecznie:)

Wszystkość<sup>(*)</sup>
Wszystkość(*)
2024-09-12
"jeśli spojrzysz z bliska
znaczenia rozszerzą się"
To zdanie jest odpowiedzią na trzy pytania z przypisu. Jak byś nie ciął jeśli wiersz przełożymy na własne przeżycia odczucia tym więcej znaczeń, obrazów. Niezrozumiałość będzie wtedy jeśli wiersza nie poczujemy, nie weźmiemy w siebie czyli z bliska. Trzecie pytanie, oczywiście, że pozwalasz rozumieć to czego sam nie rozumiesz czy nie dostrzegasz... każdy ma inny odbiór wiersza bo i inne przeżycia...nie wiesz co ktoś odkryje, jak kogoś dotkniesz swoimi słowami. A w ogóle, uwielbiam te wszystkie przypisy, dopiski, lubię też wiedzieć jakie przemyślenia ma autor. Dobrego wieczoru Michale!


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję Wiolu, tak to jest częścią odpowiedzi. Bardzo trafny jeśli chodzi o tenat wiersza odbiór. Też lubię znać genezę wiersza prosto od Autora. Sam odbiór wiersza jest tak jak napisałaś indywidualny i nie każdy potrafi odczytać intencje autora, a niektórzy nie potrafią odczytać nic;)
Pozdrawiam serdecznie:)

Driana
Driana
2024-09-12
Zbyt wysoka filozofia dla mnie, aby się wypowiedziec. Wiedz jednak, Michale, ze czytam.

Milego popoludnia.


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję Driano za czytanie. Pozdrawiam serdecznie:)

Wanda Kosma
Wanda Kosma
2024-09-12
Przeczytałam wiele razy (wybacz, jak zawsze bez przypisu, bo nie znoszę przypisów dopowiadajacych) - sam wiersz. Jestem nim zachwycona. Ma cztery fragmenty, które dla oka fenomenologa są przyjemnie precyzyjne, jeżeli tak można powiedzieć o definiowaniu intuicyjnym, jako opisy następujących po sobie etapów aktu tworzenia, w tym intencyjnego. Stanowią 80% wiersza, więc nie będę ich tu przeklejać, tylko ten jeden:
"litera po literze
wersy jak łowickie wycinanki
bez symetrii i powtarzalności"
Coś pięknego! Chciałabym to opisać głębiej, bo dla mnie brzmi jak cicha pieśń w umyśle poety, a w wewnętrznym widzeniu wystrzelają obrazy i skojarzenia, a te łowickie wycinanki, ach... - ale powstrzymam się od zanudzania Autora i Czytelników. Cudowny wiersz, dziękuję! Pozdrawiam serdecznie.


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-12
Właśnie pisałem pod(odpowiedź) Eli, a tu tak wspaniały komentarz od Ciebie Wando. Nie wiem nawet co odpowiedzieć:) ale proszę nie powstrzymuj się z wyjaśnieniami bo to wszystko co napisałaś to dla mnie nowa wiedza. A zdobywać wiedzę od autorytetów w dziedzinie poezji to najlepsza nagroda za pisanie.
Miłego popołudnia:)

Elżbieta
Elżbieta
2024-09-12
Postanowiłam nie czytać treści z marginesu, nim nie napiszę komentarza. Wiersz, mówiąc najkrócej jest o pisaniu i co znamienne chyba większość tak ma, że nie od razu rozeznaje sens tego, co sami stworzyli, to spoglądanie z bliska, rozszerzanie spojrzenia, moim zdaniem oznacza, refleksyjność nad tekstem, wymaga czasu i uwagi samego piszącego, co do rozumienia intencjalności swojego utworu. Tak sobie tłumaczę na swój własny sposób, Twój wiersz!
A teraz sobie poczytam margines.
Serdeczności, Michale:))⭐


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-12
,,Program Iwonka" brzmi ciekawie;) Cieszę się, że bez komentarza wiersz jest zrozumiały dla Ciebie;)
Dostawilem kropkę jest potrzebna. Gdy patrzysz na dziurki abażurowe z daleka to możesz nie dostrzec co jest po drugiej stronie, ale gdy ,,przyłożysz źrenicę " do pojedynczego otwory widać całą przestrzeń za;)
Dziękuję pięknie za komentarz. Pozdrawiam ciepło:)

Elżbieta
2024-09-12
Przeczytałam, co poniżej i powem tak, że jeśli jestem świadoma tego co napisałam, to na końcu włączam w głowie "program Iwonka", zdarza się, że robię, to niedokładnie i czegoś mi żal lub nie mam świadomości błędów, są wtedy większe i
mniejsze "gnioty"! 😊

Monia
Monia
2024-09-12
Całość bardzo udana serdecznie pozdrawiam ;)


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję i pozdrawiam:)

sturecki
sturecki
2024-09-12
Wiersz w prosty, ale intrygujący sposób ukazuje proces tworzenia poezji, porównując wersy do wycinanek, które odsłaniają nowe znaczenia i zapraszają czytelnika do własnych interpretacji.


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję Stanisławie za trafne spostrzeżenia. Jak widać po komentarzach nie dla wszystkich prosty i zrozumiały.
Pozdrawiam serdecznie.

JoViSkA
JoViSkA
2024-09-12
Podoba mi się tytuł, szczególnie dopisek w nawiasie...
całość na duże TAK :)
Pozdrawiam Michale


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję Jovisko:) Myślałem o usunięciu podtytułu z nawiasu, dobrze że tego nie zrobiłem.
Pozdrawiam serdecznie:)

amarok
amarok
2024-09-12
"Gumka w ręku poety jest równie ważna jak jego pióro".
Tą naukę - udzieloną mi kiedyś przez jednego z teoretyków poezji (J.J.) - zapamiętam do końca życia.
Wiersz dodaję do ulubionych i choć pewnie się nie wyświetli, to wiedz że u mnie jest.
Serdecznie pozdrawiam.


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Trudno się nie zgodzić z Twoim mistrzem.
Dziękuję Patryku dodanie wiersza do ulubionych to dla mnie duże wyróżnienie. Pozdrawiam serdecznie.

Chris<sup>(*)</sup>
Chris(*)
2024-09-12
Wiersz ma zaburzony rytm jak na wiersz biały. Jest zrozumiały dopiero z przypisem. Tym samym może się podobać. Do mnie nie trafia. PA!

Słowo
Słowo
2024-09-12
Ładne słowa


Michał<sup>(*)</sup>
2024-09-13
Dziękuję.


Pokaż mniej



X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności