X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Sprawozdanie z Ziemi wierszem wolnym

Wiersz Miesiąca 0
wolny
2024-12-19 09:17
My, tutaj
wciąż zajmujemy się,
mordowaniem ludzi
i zatruwaniem oceanów,
mamy jednak ku temu
istotne powody.

Gramy też
sporo ładnej muzyki,
a na przykład ta na saksofonie,
zupełnie przypomina
brzmienie naszych
ciepłych głosów.

Owszem,
lubimy jak czasami
rozgrzewa nas nienawiść,
pomaga to poczuć,
że nie jesteśmy sami
pod milczącym
niebem.

Niekiedy,
wchodzimy na wzgórza,
by tulić się do zachodów słońca
i wspominać początki
naszych sensualnych
miłości.

Gdy przed świtem
wyciągamy myśliwskie strzelby,
rosły jeleń dopiero wyrusza na żer
w swój dzień
ostatni.

Podobno
bardzo dawno temu
Stwórca tak się rozgniewał,
że spuścił na nas potop,
ale na szczęście,
to tylko bajka
dla dzieci.


autor
Jesteś Premium.
Dziękujemy!

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
9 razy
Treść

6
3
5
6
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
3
5
6
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Jastrz
Jastrz
2024-12-19
Jest w nas wielkość i małość, bezinteresowność i okrucieństwo i cała masa innych sprzeczności dokładnie przemieszanych. I Twoje sprawozdanie te nasze rozdarcie pomiędzu niebem, a ziemią dobrze oddaje. 5/6


Kornel Passer
2024-12-20
Dzięki za komentarz. Dokładnie tak jest.

maciejka
maciejka
2024-12-19
Dobre :-)
A ja to między bajki włożę...


Kornel Passer
2024-12-20
Szczerze mówiąc, nie do końca rozumiem, ale to nic.... U Krasickiego jest polukrowane przedstawienie człowieka w jego pozytywnych odsłonach, które poeta "wkłada między bajki", a u mnie chyba tak nie jest... Serdecznie pozdrawiam:)

braciszek <sup>(*)</sup>
braciszek (*)
2024-12-19
To zestawienie mordowania ludzi z zatruwaniem oceanów robi wstrząs w czytelniku. A powody, tak... człowiek zawsze wszystko usprawiedliwia czymś niezmiernie ważnym.

Z wiersza można wiele wątków wyciągnąć, ale głównie kręcimy się wokół tematu zła w świecie. Chcąc, nie chcąc przychodzą mi do głowy słowa Jezusa, które wypowiedział odnośnie końca czasów, że będzie tak jak za dni Noego i za dni Lota, że jeśli i pili; że żenili się i za mąż wychodziły... Czyli wszystko w "normie" w świecie. Można z tego wysnuć wniosek, że Bóg nie jest zdziwiony tym, jak postępuje świat. A więc nie jest On jakimś naiwniakiem, który myślał, że wszyscy jak jeden mąż uwierzą Chrystusowi na Słowo. Zresztą Apokalipsa św. Jana ukazuje dobitnie, że zło będzie aż do końca, do ponownego przyjścia Pana na Ziemię. Nawet więcej, bo będzie intensyfikowało swoje działania.

W tym miejscu powrócę myślą do Lota i Sodomy, a raczej do Abrahama. Gdy bowiem Bóg wyjawił swojemu przyjacielowi Abrahamowi, co stanie się z Sodomą, to czynił to z konkretnego powodu. Zdaje się, że doskonale wiedział, iż Abraham jako sprawiedliwy będzie próbował ratować drugiego człowieka, także sprawiedliwego. I tak się stało, a Bóg zupełnie na poważnie traktował jego słowa i wszedł z nim w dialog. To z kolei sugeruje, że sprawiedliwi są tu na Ziemi tymi, którzy jakby wypraszali Bożą cierpliwość wobec świata. Tak, wobec świata... Żeby On przedłużał czas do rozpoczęcia sądu ostatecznego. A to wszystko w Jego przecież mądrości, bo On sam wie, kiedy to nastąpi.

Dalej należałoby stwierdzić, że zadaniem Abrahama i jego potomstwa nie jest WALKA ze złem, ani nawet podejmowanie próby zamieniania Ziemi na Królestwo Boże. Misją Abrahama i każdego z jego potomstwa jest błogosławienie. I to wyraźnie mu Bóg powiedział, gdy sam mu błogosławił jeszcze jako Abramowi (Rdz 12,3). Również Szymon (Piotr) w swoim 1 liście zachęca wiernych, żeby byli wierni temu powolaniu:
"Nie oddawajcie złem za zło, ani złorzeczeniem za złorzeczenie. Przeciwnie zaś: blogoslawcie. Do tego bowiem zostaliście powołani, abyście odziedziczyli błogosławieństwo." (1 P 3, 9)

Zdaje się więc, że prawdziwie dzieci Królestwa nie powinny spoglądać na świat oczami świata, ale zawsze według tego światła, które mają w sobie. Wszak kto przylozyl już rękę do pługa, a odwraca się, ten nie nadaje się.

Niestety jest też w Kościele taka tendencja, która podpowiada, żeby budować Królestwo na Ziemi według miary ludzkiej. A to prowadzi do nikąd. Znów należy zajrzeć do Apokalipsy, żeby przypomnieć sobie, że to, co ze świata, światem pozostanie, a święci będą opieczętowani i oni zachowają życie.

Bardzo też lubię słowo, które wygłosił Szymon (Piotr) w domu Korneliusza. Tam jest wszystko, co najważniejsze. A znajduję tam również zachętę do własnego chrześcijańskiego życia. Szymon mówiąc o Jezusie, tak powiedział:
"Dlatego, że Bóg był z Nim, przeszedł On, dobrze czyniąc i uwalniając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła." (Dz 10,38)

Dlatego więc, że Bóg jest i z nami, idźmy więc dobrze czyniąc... A jak to jest dobrze, to można wyczytać choćby w Mk 12,28-34

Zachęcasz wierszem do rozmyślań. Jak zwykle zresztą...
Pozdrawiam Cię. Hej ho! 😊🙋🏻‍♂️


Kornel Passer
2024-12-20
Zło jest immamentnie zawarte w człowieczeństwie i nie da się go z tego „miejsca” wyrugować. Dobrym przykładem tej nieusuwalności zła z ludzkiej natury są życia „świętych” w rozumieniu Kościoła Katolickiego. Każdy z nich miał jakąś skazę ukazującą te prawdę o człowieku. „Sprawiedliwy” Abraham gotów był egoistycznie, dla własnego bezpieczeństwa, poświęcić swoją żonę ogłaszając, że jest jego siostrą. Święty Jan Paweł II milczał i tolerował obrzydliwe zbrodnie seksualne Marciala Maciela itd., lista jest długa. Zło jest w nas i nikt tego nie zmieni. Dotyczy to oczywiście wszelkich samozwańczych guru i mistrzów spoza chrześcijaństwa. Uczciwe spojrzenie na człowieka prowadzi do wniosku, że jeśli zbawienie miałoby być spotkaniem doskonałych istot ludzkich z doskonałym Bogiem, to jest ono z założenia niemożliwe. Mój wiersz, jak to często u mnie bywa, abstrahuje od aspektu religijnego, wskazując na sytuację etyczną człowieka w sensie uniwersalnym. I nie jest to wskazanie optymistyczne. Nasze akty dobra dokonywane są na przekór naszej upadłej naturze i nigdy nie obwieszczają ostatecznego zwycięstwa. Pozdrawiam serdecznie😊

LydiaDel
LydiaDel
2024-12-19
Ja jednak wierzę w ludzkość. Rozwijamy się, jeszcze zawsze rozwijamy, dążąc do coraz lepszego, wrażliwszego Homo sapiens. Kiedyś pisałam referat na temat przestępstw dzisiaj i w przeszłości, konkretnie w średniowieczu. Nie da się porównać. Może dlatego człowiek jest łagodniejszy, bo się więcej mówi i pisze na ten temat, a i czasy są łatwiejsze, sprzyjające życiu. Średniowiecze było szczególnie brutalne.

„Nie walczcie z potworami, abyście nie stali się potworami. Kiedy patrzysz w otchłań, otchłań patrzy również na ciebie”. - Fryderyk Nietzsche. 6/5 Serdeczności



LydiaDel
2024-12-21
Weź proszę pod uwagę możliwość przekazu medialnego. Dawniej większość nie była w stanie czytać i pisać. Dzieci ułomne zamykano w chlewie, że „wstydu”. To dotyczy też gwałtów. A co do pańszczyzny, wiadomo życie chłopa zależało od jego pana. Był do niego „ przykuty” na całe życie. Najczęściej posługiwano się trucizną, bo trudniej do wykrycia. Odkrycie Ameryki, kolonializm…Resztę pominę, z tych samych przyczyn, jak Twoje. Dziś da się praktycznie wszystko udowodnić.
A media w mgnieniu oka rozdmuchają. Bogu dziękuję, że mnie tamte czasy ominęły.
Przykro mi, trudny temat, Twój wiersz mnie zatrzymał na dłużej i wywołał te refleksje. Jestem po Twojej stronie. Za dużo złego na świecie. Mimo to, wierzę w ludzkość.
Serdecznie pozdrawiam 🫶



Kornel Passer
2024-12-20
Mógłbym dać tu autentyczny opis pewnych wymyślnych tortur zrealizowanych na dzieciach i nawet na niemowlętach nie w średniowieczu, ale w XX wieku, ale oszczędzę tego czytającym w okresie przedświątecznym. Ja niestety nie wierzę w ludzkość. Postępowi technologicznemu i społecznemu towarzyszy destrukcja etyczna i estetyczna. Przykładem jest estetyczna destrukcja w malarstwie, muzyce, poezji, architekturze itd... Pozdrawiam:)

Monika Larn
Monika Larn
2024-12-19
To jedno z najszczerszych sprawozdań, jakie czytałam ;) Zazwyczaj bajeruje się w nich, ile wlezie, podrasowuje, a często sciemnia, byleby wyjść na swoje. A tu rzetelnie, krok po kroku, prawda w oczy. Jesteśmy ludźmi. Tacy jesteśmy. Czasem trzeba to po prostu powiedzieć.


Kornel Passer
2024-12-20
To, że nie jesteśmy do końca źli, ani do końca dobrzy, jeszcze można znieść, ale rozpiętość tej skali dobra i zła jest przerażająca.... Pozdrawiam:)

Trociny(anna)<sup>(*)</sup>
dla kogo to sprawozdanie? Jeśli dla Boga- to chyba zbyteczne, a jeśli dla ludzi - to chyba też. Niewiele sobie z takiego bilansu robimy.
Ciepłe pozdrowienia.


Kornel Passer
2024-12-20
"Jasiu, a do czego jest ta rura?"-pyta majster. "Ta rura jest do niczego?" -odpowiada Jasiu. To ze skeczu. U mnie w wierszu podobnie. Sprawozdanie jest dla nikogo... Serdecznie dziękuję za lekturę i celną refleksję nad wierszem. Serdecznie pozdrawiam:)

sturecki
sturecki
2024-12-19
Katalog win i spis paradoksów! Wiersz jest brutalnie szczerym zapisem naszej rzeczywistości – z jednej strony niszczycielskiej i pełnej nienawiści, z drugiej wrażliwej na piękno muzyki, zachodów słońca i miłości. Ciepłe głosy saksofonu i zimne strzelby myśliwych, milczące niebo i krzyk zranionej ziemi – wszystko to pokazuje naszą sprzeczność jako gatunku.
A największym paradoksem jest to, że wciąż opowiadamy sobie historie o Stwórcy, podczas gdy sami tworzymy swoje własne potopy.


sturecki
2024-12-20
To prawda – człowiek zawsze zaskakuje, zarówno w swoich działaniach, jak i w refleksjach, które tworzy. Twój wiersz doskonale to pokazuje. Równie serdecznie Cię pozdrawiam i życzę kolejnych inspirujących chwil.

Kornel Passer
2024-12-20
Człowiek jest istotą zadziwiającą, jak to prezentuje zarówno mój wiersz jak i Twój piękny komentarz. Serdecznie pozdrawiam:)

Monia
Monia
2024-12-19
Czasem człowiek człowiekowi wilkiem i mam wrażenie, że pod tym względem jest coraz gorzej pozdrawiam serdecznie 😉


Kornel Passer
2024-12-20
Jestem klasycznym "katastrofistą"", a taka postawa w polskiej poezji ma nie lada tradycję, więc zgadzam się z Tobą. Schodzimy w dół. Serdecznie pozdrawiam:)

Moona@
Moona@
2024-12-19
Człowiekowi niestety bliżej do złego niż dobrego. Świat nie napawa nadzieją mz
Co do Boga i Ewangelii chyba większość traktuje po macoszemu lub uważa za bajkę.
Był potop, a teraz będzie ogień.
Pozdrawiam Kornelu :)


Moona@
2024-12-19
Swoją drogą...cierpliwość Boga jest dla człowieka szansą.
Choć wiadomo, że nie będzie trwała w nieskończoność :)

Kornel Passer
2024-12-19
Wiem to, napisałem o swoich uczuciach. :)

Moona@
2024-12-19
Bóg obiecał, że potopu już nie powtórzy :)

Kornel Passer
2024-12-19
Czasem, gdy widzę jakieś odrażające zło, pojawia się we mnie "wspomnienie" potopu i myślę sobie, "może trzeba by zrobić to jeszcze raz" :)

ajw
ajw
2024-12-19
Zastanawiam się, kto jest adresatem tego sprawozdania? Kosmici? Bo przecież nie Bóg, skoro według Autora go nie ma.. Świetnie napisany, począwszy od pierwszej strofy, która jest jak pierwszy grzech w spowiedzi. Potem trochę załagodzenia okrutności człowieka i znowu jakaś papryczka chili, zeby nie było zbyt słodko. Następnie czwarta - moja ulubiona z cudowną frazą "by tulić się do zachodów słońca" i znów coś na ostro, by przejść do lekko cynicznej puenty. W tej sinusoidzie pokazujesz dobro i zło człowieka, nie wygładzasz kantów, jesteś sprawiedliwy w ocenie. Uważam, ze to bardzo dobry wiersz, i choć nie zgadzam się z puentą, daję 5/6.


Kornel Passer
2024-12-19
Gdybyśmy jako cywilizacja ludzka byli zdolni do złożenia sprawozdania Bogu, to by znaczyło, że jesteśmy w zupełnie innym stanie niż obecny. Sprawozdanie jest składane "nie wiadomo do kogo" i dlatego specjalnie nie zostało przez podmiot liryczny zaadresowane. Dzięki serdeczne za opinię. Pozdrawiam:)

Marek Żak
Marek Żak
2024-12-19
Tak, ludzkość ma swoje jasne i ciemne strony w proporcji 2 do 3, jak w Twoim wierszu. W moim postrzeganiu przechył jest większy, ale każdy ma własne spostrzeżenia. Czy skończy się to potopem, czy innym kataklizmem, nie wiemy, jeszcze. Pozdrawiam.


Kornel Passer
2024-12-19
Dzięki za opinię. Rozpiętość między dobrem i złem, które człowiek potrafi wyrządzić jest niebotyczna. Pozdrawiam:)


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej

Jesteś Premium.
Dziękujemy!


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności