X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Poezja to kłamstwo

Wiersz Miesiąca 0
biały (bez rymów)
2023-03-08 09:46
poeci są kłamcami
za metaforą przemycają
spotęgowane obrazy
napuchnięte przestrzenią barw
dźwieków dotyku i zapachu
kryją w nich
trudnego człowieka
w trudnych słowach
trudne uczucia

a drzewo to tylko drzewo
nie ma w nim więcej piękna
niż się zmieści
w korze pnia
gałęziach i liściach

i nie wyrośniemy jak ono
z silnych korzeni
bardziej prości niż trudni

jednak to kłamstwo
poetom
wydaje się bardziej prawdziwe
niż realny świat
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
14 razy
Treść

6
8
5
6
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
2
5
12
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


A-typowa-b
A-typowa-b
2023-03-16
Dobry wiersze Michale, ale prawda chyba bardziej uderza w człowieka.
Wątek drzewa odczytuje jako prostotę, naturalne prawo, którego niezmiennie się trzyma. Pozdrawiam

Kornel Passer
Kornel Passer
2023-03-13
Tak, istotnie , zajmowałem się chyba tym samym co Ty problemem w swoim wierszu "Ars poetica a istnienie aniołów". Chodziło mi tam o wewnętrzne poczucie prawdy , które winno towarzyszyć pisaniu. Wiązało się to też z moją ulubiona definicją poezji, zgodnie z którą "poezja jest pogonią za Rzeczywistością". W żadnym wypadku "ucieczką", jak chcą niektórzy , ale właśnie pogonią. Tak widział to Miłosz. Poeci opisują rzeczywistość, a więc wszelkie środki wyrazu (metafory, porównania , parabole i inne...) są dozwolone , ale wyjątkowo , to znaczy wtedy kiedy nie da się opisać czegoś wprost. Anioły maja prawo pojawiać się w wierszach, ale pod warunkiem, że traktujemy je poważnie :) U Ciebie temat jest podobny, a nawet bardziej wyostrzony jeśli chodzi o etyczną stronę zagadnienia, skoro operujesz pojęciem "kłamstwo". Temat jest ciekawy, bo kłamstwo zakłada złą wolę i świadome przeinaczanie rzeczywistości , czego ja raczej nie zakładałem w swoim wierszu zrzucając winę za złą poezję na nieświadomość i lenistwo intelektualne. Łatwiej przecież ułożyć metaforę (kiedyś bawiłem się w układanie na poczekaniu metafor i nieźle mi to szło), niż zapisać choćby jedną nową myśl. Twój wiersz u mnie punktuje ze względu na temat i naprawdę bardzo ciekawe ujęcie tegoż tematu. Drzewo z drugiej strofy przez chwilę staje się "rzeczą samą w sobie" z Kanta i od razu wywołuje do tablicy stare problemy filozoficzne. Faktycznie , drzewu nie przydamy więcej piękna poprzez jego opisanie w wierszu, ale pamiętajmy , że opis jest wtórny, bo jest efektem obejrzenia, a co do oglądu , to jest on subiektywny i to bardzo. Piękno jest bowiem odbierane przez nas w umyśle, a więc niestety należy mieć obawę , że ludzie tępi tego piękna zobaczą niewiele. Tak więc pogoń za rzeczywistością , czyli w tym przypadku za Twoim drzewem, staje się problemem. Bo czy polega tylko na przebijaniu się przez to, co subiektywne? Chyba nie , bo doszlibyśmy tak tylko do wzoru chemicznego. A drzewo ma swoje konotacje i mitologiczne i religijne i literackie i historyczne i one mają prawo nam gdzieś tam w tle migotać , gdy je opisujemy. Dopóki to nie jest przypadkowe żonglowanie tymi elementami a pozostaje w związku z opisem to taka poezję 'kupuję' i nie uważam jej za kłamstwo. Kłamliwa poezja to dla mnie poezja produkująca bezpodstawne metafory, które nie służą niczemu poza samym sobie. Wiersz Twój bardzo dobry i zasługuje na uznanie. Pozdrawiam.


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-14
Kornelu dziękuję bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź. Percepcja wzrokowa nie zawsze jest zgodna z tym co czujemy i tym co ,,widzimy" emocjami, stąd jej zaburzenia np. w formie halucynacji. Poeci jako jednostki ponad normę wrażliwe postrzegają wiele rzeczy przez pryzmat większych emocji i uczuć. Ta pogoń za rzeczywistością może jest taką pogonią za prawdą za tym czego percepcja nie wychwytuje. Użycie wyobraźni w tym celu nie jest kłamstwem, idąc dalej czy sny są w takim razie kłamstwem?
Metafora może być uznana za przekłamanie, każdy przecież może ją inaczej odczytać z wyjątkiem autora, który użył jej celowo w określonym znaczeniu, w czym jest prawdziwy. Tak jak napisałeś nie jest ona przypadkowa.
Sprawdziłem też po tym co napisałeś definicję kłamstwa:
,,Kłamstwo – wypowiedź zawierająca informacje niezgodne z przekonaniem o stanie faktycznym. Kłamca przekazuje informacje niezgodne z jego przekonaniem o rzeczywistości z intencją, by zostały one wzięte za prawdziwe. Kłamstwem mogą być także wypowiedzi zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, o ile autor przekazu nie ma świadomości tego faktu. "
ta zła wola kłamcy nie zawsze występuje, jednak kłamca robi to świadomie. Poeta zawsze kieruje się dobra wolą bo pisze zgodnie ze swoimi przekonaniami, choć nie wiem czy zawsze jest to świadome chociażby ze względu na różne substancje podkręcające bądź obniżające jego świadomość. Uważam, ze pisanie zgodne z tym co się odczuwa jest prawdziwe, jest prawdą, tak jak napisałeś subiektywną ze względu na różnice postrzegania te percepcyjne i te emocjonalne.
Pozdrawiam serdecznie:)


Marek Żak
Marek Żak
2023-03-13
Twórcy opisują świat i swoje z nim zmagania przez pryzmat własnych doświadczeń i emocji. Dla jednych będzie prawdziwy dla drugich niekoniecznie, ale czy można to nazwać kłamstwem., to chyba jednak nie. No i oby tylko takie kłamstwa były na świecie:). Pozdrawiam


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-14
Tak Marku oby tylko tak ,,kłamano" jak poeci. Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam serdecznie:)

Precious
Precious
2023-03-09
A ja się Michale z Tobą calkowicie zgadzam. Poezja to fikcja, w tym jednak sensie, że pogłębia stany przykre i nimi się żywi i podkreca stany przyjemne do niewyobrażalności. A nic nie jest tak straszne czy też tak piękne w rzeczywistości, jak jest w wierszu podane.
Z drugiej strony, jakie to wspaniałe, że poezja tak nam dobrze robi swoimi małymi oszustwami.
Pozdrawiam Cię serdecznie.


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-14
Piotrze, faktycznie podkręcamy uczucia i obrazy w wierszach, czasem mają o wiele mocniejszy przekaz niż w rzeczywistości. Są dni takiej obojętności, że ten rodzaj przekazu do mnie nie trafia i zaczynam się nad tym zastanawiać, ale gdy piszę i jest to zgodne z tym co czuję, widzę czy wyobrażam sobie, myślę że chyba poezja to ten właściwy punkt odniesienia.
Pozdrawiam i dziękuję za zajrzenie.

Kwintesencja
Kwintesencja
2023-03-09
Teza zawarta w tytule kontrowersyjna, ale nie powiem, że błędna, czy nieprawdziwa. Kiedyś pochyliłam się nad tym problemem, jak to jest z tym „poetyckim sprawozdawstwem” rzeczywistości (i zestawiłam je z fotografią), ile w nim fałszu? Czy w ogóle poezja powinna być w jakiejkolwiek części takim sprawozdaniem? Ja myślę, że może, ale nie musi. Ja się bawię w to „zakłamanie”, jak poniżej napisałeś, po części dla swojej terapii, po części dlatego, że chce, aby to, co piszę było nacechowane emocjonalnie, a nie obojętne. To koloryzowanie, upiększanie, ale czy kłamstwo? Nie wiem, bo zarówno pisząc, jak i czytając poezję przyjmujemy jakąś konwencję, nie szukamy suchych faktów. Niezwykle ciekawy to temat, rozbudził mnie do dalszych przemyśleń, pozdrawiam Cię. :)


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-14
Dziękuję Kwintesencjo za podzielenie się swoimi przemyśleniami a koloryzowanie jest niestety uznane jako słowo bliskoznaczne;)
Osobiście podzielam Twoją opinię i też pisząc miałem obraz real w głowie jak zdjęcie;)

absurd,baja,bajda,bajeczka,bajer,bajka,bałamuctwo,blaga,blagierka,blagierstwo,blef,bluff,brednia,bujanie,bujda,bujda na resorach,bzdura,bzdurstwo,chwyt,cygaństwo,dezinformacja,efemeryda,fałsz,fama,fantazja,fasada,fikcja,gadka,herezja,historyjka,hucpa,humbug,iluzja,kaczka dziennikarska,kanciarstwo,kant,kit,kłam,kłamanie,kłamliwość,kłamstewko,kłamstwo nieprawda,koloryzowanie,komeraże,konfabulacja,krętactwo,legenda,lipa,łgarstwo,macherka,macherstwo,machloja,machlojka,matactwo,mijanie się z prawdą,mistyfikacja,mit,niedorzeczność,nieprawda,nieszczerość,nieuczciwość,niezgodność z prawdą,nonsens,obmowa,omam,opowiastka,oszczerstwo,oszukaństwo,oszukiwanie,oszustwo,pic,pic na wodę,plota,ploteczka,plotka,pogłoska,potwarz,pozór,półprawda,puc,rojenie,słuchy,szacherka,szachrajstwo,szalbierstwo,szarlataneria,szarlataństwo,szeptanka,szwindel,ściema,trik,ułuda,urojenie,utopia,wykrętność,wymysł,złuda,zmyłka,zmyślenie,zwodzenie,cyganienie,dwulicowość,krętanina,kuglarstwo,mistyfikatorstwo,obłuda,zakłamanie,zmyślanie,abstrakcja,bezsens,dyrdymała,głupota,głupstwo,paranoja,ciemny interes,defraudacja,kancik,malwersacja,nadużycie,nieczysta sprawa,nieczysty interes,podstęp,przekręt,bezczelność,geszefciarstwo,grzech,hipokryzja,hochsztaplerka,hochsztaplerstwo,jezuityzm,kombinatorstwo,kręcenie,manipulacja,niedomówienie,niedopowiedzenie,nierzetelność,oszwabianie,paskarstwo,przewina,spekulacja,spekulanctwo,sprawka,występek,zuchwalstwo,afera,afera oszukaństwo,fałszerstwo,geszeft,granda,machinacje,przewalanka,przewałka,rozbój na prostej drodze,rozbój na równej drodze,rozbój w biały dzień,szwindelek,fantasmagoria,fatamorgana,halucynacje,kaczka,marzenie,niemożliwość,niemożność,niepodobieństwo,nieprawdziwa,omamy,przywidzenia,rzeczywistość wirtualna,sen,zmyślona wiadomość,brak prostoty,fałszywość,fikcyjność,kłamstwa,machiawelizm,mydlenie oczu,nabieranie,nieautentyczność,nienaturalność,nieprawdziwość,nierealność,okłamanie,oszukanie,poza,pozorność,skłamanie,sztuczność,ściemnienie,wierołomstwo,wybiegi,załganie,zbajerowanie,zbujanie,zełganie,przestępstwo,sprzeniewierzenie,wykroczenie,banialuk,łajdactwo,łotrostwo,okłamywanie,przesada,szelmostwo,udawanie,wolne żarty,wprowadzenie w błąd,bajdurzenie,czynności,doman,draństwo,gierki,gra,gry,intryga,intrygi,knowania,kombinacja,krzywoprzysięstwo,machinacja,machlojki,matactwa,mataczenie,nieuczciwe interesy,okiwanie,okpienie,oszustwa,przekrętka,przesadzanie,skandal,szachrajstwa,szalbiestwo,ściemnianie,świństwo,waśń,wiarołomstwo,wykręt,zabiegi,zadyma,zamęt,zwód,bajanie,ansa,insynuacja,kalumnia,obgadanie,oczernienie,oszczerstwa,plotki,pomówienie,pretensja,przygana,spotwarzenie,uraza,wymówka,wyrzut,zarzut,

Kwintesencja
2023-03-09
Ps Odkurzyłam tamten wiersz w celu publikacji na forum i widzę, że sama zdecydowałam się na użycie słowa "przekłamanie" :)

Galba c.<sup>(*)</sup>
Galba c.(*)
2023-03-09
Michale lekko zaniepokoiła mnie treść wiersza wskazująca poezję jako kłamcę. Narysowałeś obraz poezji jako coś nieczystego, zwodniczego, poniekąd zdolnego do manipulacji. Trudno mi z drugiej strony w pewnym sensie nie zgodzić się z Tobą ponieważ tego typu cechy w jakimś zakresie niewątpliwie poezja może posiadać lecz nie powodują one negatywnych skutków u odbiorcy. Czytelnik raczej sam stawia sobie pewne granice rozumienia treści u utożsamiania się z nią. Nie ukrywam że namieszałeś mi trochę wierszem w mojej wewnętrznej hierarchii odczuć. Nie mniej jednak tekst ciekawy warty czytania.
Pozdrówki.


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Trochę chodziło o to żeby namieszać w odczuciach;) Manipulacja to słowo pojawiało się też w moich rozmyślaniach. ,,Podkręcanie" emocji uczuć słowem już nie dla samego odbiorcy, ale dla ...swojej terapii ? A w pozytywnej przestrzeni podkreślanie zachwytu, a może tak to powinno wyglądać albo wygląda, gdy się ma odpowiednią wrażliwość?
Dziękuję za czytanie. Pozdrawiam Marku :)

Ambrosio
Ambrosio
2023-03-09
W 1666 r. Izaak Newton udowodnił za pomocą trójkątnego zwoerciadla, że można rozszczepić wiązkę światła i wyodrębnić 7 kolorów . Nauka oczywiście podchwyciła ten tor badań i poszukiwań. W efekcie dziś za podstawowe uważa się jedynie trzy kolory. Istotne jest jednak to, że okazało się już od samego początku Newtonowych odkryc, że świąt nie ma kolorów, a barwy, które rozpoznaje człowiek są analizą mózgu wyciągniętą z rzutu światła w tęczówce oka. Kolory przez nas widziane, to nic innego jak długość odbijanych fal świetlnych od danych przedmiotów. Ludzkie oko potrafi wychwycić jedynie określone długości takich fal, stąd nie widzimy np. światła w podczerwieni lub tych ultra (jedne są dla naszych zdolności percepcyjnych za krótkie a inne za dlugie). Po co to napisałem? W odniesieniu do Twojego wiersza mogłoby się okazać, że z jednej strony rzeczywiście wszyscy poniekąd kłamiemy, co do opisu widzianej rzeczywistości. Natomiast z innego ujęcia można by się pokusić o tezę, że właśnie poeci w wierszach odkodowują ukrytą prawdę o świecie i spisują na kartkę rzeczywistość, ktora wydarza się naprawdę. Tak czy inaczej badania Newtona i późniejszych mu naukowców prowadzą do wniosku, że z czystym sumieniem, mocno ugruntowani w Prawdzie, możemy w chwilach słabości śmiało krzyczeć na całe gardlo ze nasze życie jest bezbarwne, albo ze właśnie od teraz zaczniemy mu barw nadawać. Hej ho Michale! 😊🙋‍♂️


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Łukaszu to dobry trop, może to obraz widzialny tylko okiem jest fałszywy?
Taki pies nie napisałby wiersza o czerwonej róży;)
,,psy świetnie rozróżniają więc odcienie zielonego, granatu, błękitu, brązu czy żółci. Słabo odbierają impulsy o barwie z palety różnych odcieni czerwieni"
Musimy!
,,krzyczeć na całe gardlo ze nasze życie jest bezbarwne, albo ze właśnie od teraz zaczniemy mu barw nadawać. " Bo jak n ie poeci to kto?
Pozdrawiam Łukaszu:)

Rambler
Rambler
2023-03-08
k tóre słowa przywdziewają szatę szalbierczą,
ł udzą powłokami fizjonomią snadną,
a sertwynie tłumacząc
m ałostkowość rzeczy?
s chować za obrazem prawdę?
t o przecież nonsensowne
w ielowarstwowość życia
o woc wyda sama

p opatrz jak metafory pękają
o d nadmiaru znaczeń
e fektywność prostoty
z dąży przed zbiorami
j ak zawsze
i luzja spadnie pierwsza


Rambler
2023-03-09
Michale! Liczy się inspiracja! Bez niej cóż by powstało... Pozdrawiam!

A tak na marginesie... tematyka Twoich ostatnich wierszy... wiesz...
jakby coś... wiesz gdzie znaleźć kontakt....

Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Świetny Akrostych. Trafiony również treścią w moje rozmyślania.
Doceniam poświęcony czas w napisanie wierszowanych komentarzy, wydaje się, że przychodzi to Tobie z lekkością, ale na pewno stoi za tym sporo pracy.
Dziękuje bardzo. Pozdrawiam serdecznie:)

Kati
Kati
2023-03-08
Troszkę oszukujemy rzeczywistość,myślę ,że troszkę jest tutaj przewrotności.Moze nie kłamie a widzi wszystko inaczej 😉

Pozdrawiam Michale 🙂⭐


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Troszkę tak;) to znaczy oszukujemy, ale przewrotności też jest:)
Zdecydowanie widzi inaczej;)
Dziękuję Kati. Pozdrawiam serdecznie:)

Elżbieta
Elżbieta
2023-03-08
Michale napisałeś niezwykle przewrotny wiersz..., bo kiedy piszesz, o mchu w sweterku, to nikogo nie okłamujesz..., no chyba, że jakiegoś krasnoludka 😉 Jak zawsze u Ciebie, niebanalny wiersz, refleksyjny w treści, z próbą uchwycenia "drugiego dna", a nie "ślizgania się" po powierzchni słowa!
Pozdrawiam serdecznie Michale:)⭐


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Haha, tak mech jest takim sweterkiem oliwkowym, nie wiedziałaś?!;) Nie kłamię;) Najprawdziwszy krasnoludek też się kiedyś nawinie do wiersza, gdy doczekam wnuków. Bywam przewrotny, ale ciężko mnie przewrócić:)
Dziękuję Elu. Miłego dnia:)

LidiaM-9
LidiaM-9
2023-03-08
Niektóre filozofie, a nawet dziedziny nauki uważają właśnie ten fizyczny, namacalny świat za najmniej realny. Dobry temat do rozważań.
Pozdrawiam serdecznie.


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Dziękuję Lidio. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby tak było jak napisałaś.
Pozdrawiam serdecznie:)

Viola Arvensis
Viola Arvensis
2023-03-08
Super wiersz i temat !
Tak sobie teraz myślę, że te wszystkie środki stylistyczne to jedno wielkie kłamstwo, wymyślone na potrzebę uwrażliwionych, poetyckich dusz.... Jednakże rzeczyywiście inaczej patrząc - poezja to prawda, choć nie z tego świata . Pozdrawiam ciepło :)


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Wiolu dokładnie z takiej myśli, którą już wielokrotnie podejmowałem, układał się ten wiersz. Trafiłaś w genezę idealnie:)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

Noir<sup>(*)</sup>
Noir(*)
2023-03-08
Słowo to adwokat poety. Nagnie co trzeba, zakamufluje inne a przede wszystkim wybroni.
Jak zwykle dobry tekst u Ciebie.
Pozdrawiam.


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Dziękuję Noir, masz rację mechanizmy obronne zwłaszcza u poety są bardzo mocne. Miło, że zajrzałeś.
Pozdrawiam:)

Czarek Płatak
Czarek Płatak
2023-03-08
Wzrok skierowany głąb rzeczy jest winny.
Pozdrawiam


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Nie wiadomo czy to dar, czy przekleństwo...?
Pozdrawiam serdecznie Czarku:)

tańcząca z wiatrem
Trudno zdefiniować poezję, a co do drzew, to odpowiem Osiecką -
"Pan widzi krzesło, ławkę, stół, a ja - rozdarte drzewo"...
Czy poeta to kłamca, bo ubiera wiersz w metaforę, msz nie,
a poza tym w moim odczuciu poeta to ktoś kto potrafi pisać w niebnalny sposób
o rzeczach prostych, ja akurat bywam, aż nadto często banalna, zatem choćby dlatego
na to miano nie zasługuję. Tak poza tym to jeszcze zależy jakie są to metafory, bo jak wiesz Poeto Micahle, jeśli są złe to zamiast wiersz upiększyć, go zepsują.
Wracając do kłamstw, jeśli poeta robi własną wiwisekcją, to raczej nie kłamie,
czasem bywa szcery, aż do bólu, ale jeśli zakłada pewnien kostium w którym przemyca siebie,
ale pisze o kimś innym, to nie nazwałabym tego kłamstwem, lecz próbą zmeirzenia się z emocjami drugiej osoby, z jej uczuciami itp, to tak jak aktor zakłada kostium do danej roli, zatem może kłamie bo nie jest np. bezdomnym, którego gra, ale wczuwając się w tę postać, jeśli traktują ją poważnie i chce być wairygodny, obserwuje ludzi, którzy takimi bezdomnymi są, czasem nawet dla roli np przebywa z więzniami, grając więżniów, znam takie przypadki, zatem on żyje przez s tygodni, może meisięcy swoją rolą, i po częście się swoim bohaterem, bo żyje jego przeżyciami, jego postrzegniem świata, choć kłamie owszem, bo do końca nim nie jest, jeśli jest to tylko rola, bez własnych doswaidczeń, na własnej skórze, bo jeśli sam ma tego typu przeżycia, to z pewnością już kłamcą nie jest.
Wybacz długaśny koemtarz.
Wiersz nizewykle ciekawy i oczywiście bardzo dobrze napisany.
Pozdrawiam serdecznie Michale :)


tańcząca z wiatrem
Miło, że widzimy pewne rzeczy podobnie,
Serdecznie :)

Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-08
Widzę, że wiersz mi się udał, bo skłonił do myślenia na temat roli poety w poezji. Dziękuję za długaśny komentarz:)
Przywołałaś jedną z piękniejszych fraz Agnieszki Osieckiej. ,,Rozdarte drzewo " czy tak zwrócisz się do dziecka ucząc je mówić... oczywiście, że nie. To dziecko może dostrzec jeśli dorośnie i zacznie patrzeć na świat oczami poety. Poeta widzi więcej czuje więcej nad ,,więcej" się zastanawia. Dla przeciętnego człowieka użycie metafor nie zawsze jest zrozumiałe. Co jest kłamstwem...? Słowo stół czy rozdarte drzewo? Widzi stół, ale emocje i uczucia poetki są jak rozdarte drzewo. Z punku widzenia realizmu stół to stół. Czy potrzebne jest upiększanie słowem tego co i tak wyrazić się nie da i samo w sobie jest piękne. Ktoś kto nie wie czym jest poezja to może być niezrozumiałe i uznane za kłamstwo, manipulację.
To co widzą poeci wydaje się bardziej prawdziwe bo sięga głębiej.
Dziękuję za Twój komentarz, zgadzam się z nim.

Traszka<sup>(*)</sup>
Traszka(*)
2023-03-08
dla mnie poeta, to brzmi dumnie;..bo poeta nie tylko widzi, ale potrafi nazwać to co widzi jak nikt inny by nie umiał...;pozdrawiam


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Traszko zgadzam się z Tobą. Dziękuje za czytanie i komentarz. Pozdrawiam serdecznie:)

sisy89
sisy89
2023-03-08
Ciekawe ujęcie tematu. Może nie tylko kłamstwo ale jednak w pewnym sensie poezja to barwienie tego, co wydaje się szare i nijakie, o zwykłych i przykrych sprawach można napisać w taki sposób, że czytając, całe cierpienie i zło schodzi na dalszy plan. Metafory to sprawiają, że można w nich zawrzeć wszystko.
Wspaniały wiersz!
Pozdrawiam serdecznie :)


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Ubarwianie zdecydowanie lepiej brzmi;) Do opisu rzeczywistości, tego co dostrzega, a inni nie widzą poeta używa słowa, tak jak kompozytor nut, a malarz barw i linii pociągnięć pędzla.
Dziękuję Sisy. Miłego dnia:)

Waldi1
Waldi1
2023-03-08
może tak ... a może nie ... to zależy od serca poety ... w przeciwnym razie cały świat były zakłamany ... a ja nie mam różowych okularów ... i piękno drzewa porównuję do wspaniałości kobiety ... tak to widzę ...


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Zdecydowanie to zależy od serca:) Pięknie widzisz kobiety Waldku;)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

konvalove
konvalove
2023-03-08
Ciekawe podejście do poezji. Istotnie, metafory potrafią sprawić, że proste sprawy, rzeczy nabierają zupełnie innego wydźwięku, bardziej wzniosłego, spotęgowanego. Ma to swoje zalety, gdyż poeta w tych kilku strofach musi zamknąć często obszerny temat, i tutaj właśnie idealnie sprawdzą się metafory, w których można można przemycić ogromne rzeczy w małych, krótkich słowach. Oczywiście, że to może wydać się przesadzone, ale poezja taka właśnie bywa - soczysta. Są poeci, którzy opisują sytuacje za pomocą prostych słów, i oddają świetnie tę właśnie prostotę, surowość danych chwil, i to też jest ok. Czy jednak można tu mówić o kłamstwie? Dla mnie to zbyt przesadzone słowo, choć myślę, że rozumiem zamysł z jego użyciem. Serdecznie pozdrawiam!


Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
*poetom

Michał<sup>(*)</sup>
2023-03-09
Czy jednak można tu mówić o kłamstwie?
Cieszę się, że wiersz skłonił do szukania odpowiedzi na to pytanie.
Szukanie środków stylistycznych, które odpowiednio będą potrafiły ,,zmieścić" emocje autora nie może być kłamstwem, a jest często wynikiem większej wrażliwości i wyobraźni. Nie można jej umniejszać również poetą ,,oszczędnym" w słowach. Wybór stylu pisania nie odnosi się do intensywności przeżyć, odczuć i postrzegania świata przez poetę, ale do jego sposobu i umiejętności ,,ubrania" tego wszystkiego w słowa. Powinien być przede wszystkim wyczerpujący i najbardziej zrozumiały dla samego piszącego. Taka moja opinia.
Dziękuję konvalove za komentarz. Pozdrawiam serdecznie:)


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności