X

LogowanieZapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Precz ode mnie!

Wiersz Miesiąca 0
nieregularny
2021-03-01 11:20
Wiersz jest ponurym protestem przeciwko postępowaniu i zachowaniu toksycznych ludzi, którzy kosztem otoczenia miotają złością i jadem.
Oznaczam wiersz kolorem czarnym ze względu na jego charakter, ale osoby z grupy przyjaciół zapraszam do komentowania.
Precz ode mnie! Precz powiadam!
Z tym jadem, co się w słowach sączy.
Precz ode mnie, jak najdalej,
Gdy sztylet spojrzeń cios zadaje
Wprost w serce aż krew tryska.

Złym ogniem zieje oddech twój,
Pioruny wokół miotasz,
Ranisz głęboko, plujesz w twarz,
Bo tylko siebie kochasz.

Wyciskasz łez ulewny deszcz.
Idź precz ode mnie! Precz!

W swych trzewiach gniazdo węży masz,
Oślizgły gadzi ród
I jak szerszeni wściekły rój
Żądłami ślepo ciskasz.

Tak pali cię twój grzeszny dług,
Że zrzucić z siebie ciężar chcesz,
Więc swym jestestwem ogniem tchniesz.
Ach, precz ode mnie! Precz!
21.02.2021r.
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
1 raz

Oceny tego wiersza są jeszcze niewidoczne, będą dostępne dopiero po otrzymaniu 5-ciu ocen.

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.

Komentarze

Kolor wiersza: czarny


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


zmis
zmis
2021-03-03
Dokuczliwy jest jak świerzb,
Wpił się w spokój niby kleszcz,
Natarczywy jest jak czkawka,
Taka ta jego pułapka.
Sądzę że ta miniaturka doskonale pasuje do Twojego wiersza.
Pozdrawiam


LidiaM-9
2021-03-05
Owszem, dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.

Pianista
Pianista
2021-03-02
Od razu, gdy zacząłem czytać staną mi przed oczami Hamlet wygłaszający swoje monologi. Miota się po komnacie i spogląda na Poloniusza i Klaudiusza z okien. Nie wiem skąd to skojarzenie, może przez pewien „szał”, jaki ma Twój wiersz. Kto by chciał znać toksycznych ludzi? Kto by chciał znać Poloniuszów?
Pozdrawiam.


LidiaM-9
2021-03-05
Pewnie nikt by nie chciał, ale nie zawsze możemy uniknąć takich znajomości czy relacji. Dlatego warto wypracować sobie odpowiednia strategię postępowania, żeby nie pozwolić się zranić. W mojej opinii najlepszym sposobem jest ignorowanie ich zapędów. Dziękuję i pozdrawiam.

Beata1
Beata1
2021-03-02
W życiu nazywa się to mobbingiem a w internecie hejtem. Po polsku oznacza to uporczywe nękanie człowieka. Dlaczego tak trudno je udowodnić? Bo istnieje cienka granica między wolnością a samowolą, między kombinatorstwem a przebojowością, między chamstwem a szczerością, pomiędzy manipulacją a kreowaniem przez umysł własnej rzeczywistości itp. itd.
Przykłady można by mnożyć. Poza tym ktoś jest wrażliwcem przeżywającym mocno każdą sytuację, dla kogoś innego trudności są wyzwaniem i nie rozumie problemu w taki sposób jak ten pierwszy.
Czasem więc nie ma innego wyjścia jak zaznaczyć własną granicę i nie pozwalać jej przekroczyć osobie, która działa na nas destrukcyjnie. I o tym jest ten trudny oraz bolesny wiersz.
Co najlepiej broni przed takimi osobami? Poczucie własnej wartości, samokrytycyzm i relacje międzyludzkie oparte na przyjaźni. Dzięki temu znamy swoje zalety i wady, akceptujemy siebie stając się odpornymi na agresywne zachowania.
A tak już poza tematem, brakowało mi Lidio Twojego pięknego uśmiechu. Jak dobrze. że znów można go zobaczyć na zdjęciu. Pozdrawiam! :)


LidiaM-9
2021-03-02
Tak wyznaczanie granic jest konieczne, poza tym trzeba uświadomić sobie, że ktoś jest w stanie zranić w takim stopniu, na jaki dostaje przyzwolenie. Wszystko sprowadza się zatem właśnie do granic. Problem jest głębszy, gdy rani bliska osoba, albo, gdy ktoś rani kogoś, kto jest nam drogi. No, ale cóż trzeba sobie radzić:) Pozdrawiam serdecznie.

Osia
Osia
2021-03-02
Ludzie niestety do wszystkiego są zdolni i mam nadzieje ,że trafisz .Bo jak nie Ty ,to kto?Podobnie jak BB myślę ,że trafnie uderzyłaś w rzekę ...

(Czyli moje przeczucie mnie nie myliły - straszecznie się cieszę ,ze zdanie zmieniłaś Lidio i jesteś !!!)LidiaM-9
2021-03-02
Jak nie ja, to Wy! Trochę to jest tak jak na kazaniu mówionym do tych, których nie ma w kościele. Ale może ci, którzy doznali krzywd uodpornią się.
Tak do końca nie zmieniłam zdania, będę rzadziej zaglądać, ale wiersze i konto zostawiam, przynajmniej na razie. Miło czytać Twoje słowa.

naskraju*<sup>(*)</sup>
naskraju*(*)
2021-03-01
Mocny krzyk, tylko czy trafi do adresata?

Pozdrawiam


LidiaM-9
2021-03-01
Miejmy nadzieję, że nawet do wielu, a jeśli nawet nie do tych toksycznych, to może do tych, którzy przez nich cierpią, żeby próbowali się bronić. Pozdrawiam Ulko.
Smutny ten Twój nowy awatar, wolałam poprzedni, był taki lekko tajemniczy:)

Anuk
Anuk
2021-03-01
Lidka, świetny wiersz. mocne przesłanie. Jeśli choć jedna osoba dzięki temu zmieni swoje podejście do innych, to warto! Od tak toksycznych i destrukcyjnych ludzi jak najdalej. pozdrawiam serdecznie


Anuk
2021-03-01
To prawda. Jak już się dowiedza, że są toksyczni, to jeszcze fajnie by było jakby chcieli się zmienić...to trudne choć oczywiście nie niemożliwe. pozdrawiam serdecznie

LidiaM-9
2021-03-01
Dziękuję Aniu. Nie zawsze można uniknąć toksycznych relacji, ale przynajmniej trzeba się przed nimi próbować obronić. Toksyczni ludzie niekoniecznie wiedzą, że tacy są, ale zawsze jest szansa na poprawę. Pozdrawiam ciepło.

Urszula Ganc
Urszula Ganc
2021-03-01
Brawo, Lidio. Trzeba mówić - głośno, otwarcie, odważnie. Mam wrażenie, że dobro i mądrość zeszły ostatnio do podziemia i próbują przeczekać trudny czas, ale chyba nie tędy droga. Pozdrawiam :))


LidiaM-9
2021-03-01
Dziękuję Urszulko. Jest możliwość, to mówmy, protestujmy, krzyczmy, może ziarna padną na właściwy grunt. Rzeczywiście pewne wartości bardzo się w ostatnim czasie zdewaluowały.
Pozdrawiam.

maciejka
maciejka
2021-03-01
Wydaje mi się, że sprzeciw wobec złego traktowania jest jak najbardziej potrzebny, ale wiem, że niewiele daje z wyjątkiem tego, że odzyskujemy szacunek do siebie - że coś zrobiliśmy.
Potrzebny wiersz.
Pozdrawiam :-)


LidiaM-9
2021-03-01
Myślę, że problem jest znacznie szerszy niż się wydaje i dotyczy dwóch stron, tej toksycznej i tej poddanej toksyczności. Bywa, że żadna z nich nie do końca dostrzega prawdziwy obraz sytuacji. To trochę szerzej poruszyłam w odpowiedzi dla BB.
Myślę, że problemu się nie zażegna, ale warto na niego zwracać uwagę.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

Phil Insomnia
Phil Insomnia
2021-03-01
Ludzie potrafią swoją toksyną zatruć życie innych, manipulować, oszukiwać i nie biorą pod uwagę uczucia drugiej osoby. Karmią się jej energią, aż z takiego biednego człowieka zostaje tylko wrak. Ważne jest, żeby te negatywne emocje, którymi karmią nas złośliwi ludzie wyrzucać z siebie. Poezja jest zapewne jedną z form uwalniania nagromadzonych emocji. Oby pomogło : ) Wszystkiego dobrego życzę i pozdrawiam: )


LidiaM-9
2021-03-01
Dziękuję. Nie chciałabym zostać źle zrozumiana, wiersz nie dotyczy konkretnej sytuacji czy konkretnych osób, chociaż jest inspirowany zachowaniem kilku z mojego otoczenia. Nie chciałam też odreagować własnej frustracji a jedynie wykrzyczeć swój sprzeciw, bo nie każdy potrafi sobie poradzić w zetknięciu z tego typu sytuacjami i ludźmi. Wiersz rodził się przez długi czas, nie powstał pod wpływem impulsu.
Pozdrawiam, również wszystkiego dobrego.

Marek Żak
Marek Żak
2021-03-01
Wczoraj na Investigation Discovery właśnie o tym, czyli o manipulacjach, jątrzeniu nienawistnych ludzi, którzy napuszczaniem, manipulacją, doprowadzają do zamordowania niewinnych ludzi. Jak najdalej od takich.
https://www.teleman.pl/tv/Szczesliwi-Na-Zaboj-1804753


LidiaM-9
2021-03-01
Dzięki za link. Zajrzałam na stronę, ale nie obejrzałam jeszcze całości. Przeczytałam tylko streszczające zdanie.
Świadoma, wyrafinowana manipulacja to coś przerażającego.
W codziennym życiu trzeba po prostu nauczyć się postępować z toksycznymi ludźmi a najlepiej unikać ich po prostu. Nie zawsze jest to możliwe niestety, więc warto też opracować strategię dla ochrony własnej psychiki, żeby nie dać się krzywdzić i nie cierpieć. A jest to też dla tych typów swego rodzaju cios, nie dać się im ranić.

BardzoBardzo
BardzoBardzo
2021-03-01
No dałaś czadu :D aż mi się przypominał ktoś z mojego starego otoczenia, kto tak właśnie dogadzał sobie.
Za każdym razem gdy działo się źle ten ktoś niewinny i dostawało się wszystkim. A do tego owa osoba potrafiła swoją winę na najbliższych zrzucić że niby nikt jej nie powstrzymał bądź nie pomógł bądź nie podpowiedział a niby tak bardzo powinni.
Ale za to gdy działo się dobrze to oczywiście ten ktoś zawsze potrafił powiedzieć że to jego zasługa. A jak nie mógł tak powiedzieć to zaraz ze to wcale takie dobre nie jest.
Oj ale mi się słowotok włączył.
Zagwiazdkuję bo owo Precz! to "słuszna słuszność" :D


BardzoBardzo
2021-03-03
A ja Ci taki piękny komencik, a tu mnie portal z automatu wylogował :D

Cieszę się że jesteś. Priorytety się zmieniaj to oczywiste :)
nawet gdy będziesz zaglądać rzadziej to i tak twoja obecność nadal będzie cieszyć. Mam nadzieję że chodzi o to że zostałaś "babcią w czynnej służbie", lub coś w ten deseń i że u Ciebie wszystko w porządku :)

LidiaM-9
2021-03-02
To oczywiste, że są źródła szkolące w takim kierunku tylko ładniej się to nazywa. JCzego uczą na szkoleniach np. dla menedżerów, sprzedawców, akwizytorów itp. jak nie wpływania na ludzką psychikę, tylko w sposób zakamuflowany i mniej obcesowy.
Dla strony poszkodowanej są też dostępne źródła i podręczniki. Pierwszy ważny krok – uświadomienie. Z brakiem sympatii, to może być trochę tak, że oni uważają, że mają posłuch i poszanowanie a w rzeczywistości, to jest niewchodzenie im w drogę dla świętego spokoju.
Co do TW, zostawiam na razie konto i wiersze, ale będę rzadziej uczestniczyć czynnie (zmiana priorytetów i brak czasu).

Przeminę, przemknę, przepadnę niepostrzeżenie
Ogniem – oczyszczeniem, marzeniem – wypełnieniem,
Ulecę gdzieś obok, pomimo, z boku, z dala,
Cieniem, olśnieniem, błyskiem, tchem, jak krzyk, jak fala.

Pozdrawiam!


BardzoBardzo
2021-03-02
Lidka wielka jest i daje czadu
wymiata proszę państwa
bo na nią nie ma układu
ona wytknie wsze hultajstwa

Cieszę się że wróciłaś :)
Tacy ludzie o których piszesz są wśród nas i jest ich sporo. Mało tego od 2016 roku eksploruję "yutuba" i muszę Ci powiedzieć że natknąłem się nawet na specjalistyczne kanały mówiące o tym jak z takimi ludźmi żyć, walczyć, kochać, wytykać błędy, wymagać naprawy ich i tym podobne. Podejrzewam że jak by dobrze poszukać to można by znaleźć kanały szkolące w tym jak być takim człowiekiem.
To czy takim osobom przeszkadza że nie są lubiane. Przeszkadza, ale umieją to wykorzystać mało tego potrafią swoich wrogów gnoić na każdym kroku i wykorzystywać to do budowania swojego prestiżu w otoczeniu. Bo musisz wiedzieć że część otoczenia takiej osoby nie jest świadoma pewnych aspektów jej osobowości i te osoby są jej najlepszymi przyjaciółmi, oczywiście do czasu gdy nie staną się najgorszymi wrogami. A może to stać się za sprawą jednego prostego słowa jednej prostej wypowiedzi.
Podsumowując trafiłaś na temat rzekę
Brawo Ty! i takie tam na prawdę uderzyłaś w czuły punkt :)

LidiaM-9
2021-03-01
Twoje słowa "dałaś czadu" to chyba najlepszy komplement, jaki mógł mi się przytrafić. Dziękuję za nie i za gwiazdki.
Smutny to fakt, że jest mnóstwo takich ludzi wokół, ale jeszcze smutniejszy, że niektórzy nie zdają sobie sprawy jak bardzo są toksyczni i destrukcyjni dla otoczenia. Oni po prostu tak funkcjonują i są zdziwieni, że można im coś mieć za złe, przecież mają rację, nigdy się nie mylą, to oczywiste - w ich mniemaniu rzecz jasna, a wszelkie próby zwrócenia uwagi traktują jak atak.
Niestety, są i tacy, którzy świadomie manipulują, świadomie ranią, czerpiąc satysfakcję z tego, że ktoś przez nich cierpi. Nawet nie przeszkadza im to, że nie są lubiani. Wielokrotnie zastanawiałam się nad tym jak się im żyje, co w głębi duszy czują i czy faktycznie jest im z tym dobrze. Jest to nie do pojęcia, przynajmniej dla mnie.


Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności