X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Świat w Tobie...

Wiersz Miesiąca 0
nieregularny
2020-12-27 01:06
Ten świat co skrył się w twojej głowie
tak piękny, osobliwy.
Swych ciał niebieskich orbitami,
co tną się wciąż i wciąż.
Lecz tylko w twojej głowie.
On siłę ma i nikt mi tu nie powie,
że zmyślon, gorszy jest i ckliwy.
Tam wielkich rój asteroidów,
Saturn go pasie, pasterz dziwny.
I komet złote warkoczyska.
I nawet gwiazdę można podejść z bliska.
Ten świat swym pięknem silny i wspaniały.
On cudy liczne niesie w sobie.
Warkocze komet, planet pogłowie.
I pył gwiazdowy w uszach śwista.
I wnet komety, swoją pieśnią,
symfonię nam malują w głowie.
Kosmosu dźwięki mamy w sobie.
Bośmy kosmosu dziećmi, na gwiazd igrzyskach.
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
1 raz

Oceny tego wiersza są jeszcze niewidoczne, będą dostępne dopiero po otrzymaniu 5-ciu ocen.

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


LidiaM-9
LidiaM-9
2020-12-27
Kosmos w naszej głowie. No tak, jesteśmy dziećmi kosmosu i jednocześnie mikrokosmosem. Nasz los zależy od kosmosu. Interesujące rozważania.


BardzoBardzo
2020-12-27
Już sam fakt ze nasza wyobraźnia potrafi rzeczy do których nasze komputery jeszcze "nie dorosły" świadczy o tym że nasz mikrokosmos jest "zajebi..."
Kosmos jest w nas, a my jesteśmy kosmosem :)
Niech ciemna materia będzie z Tobą ;)

Asteria<sup>(*)</sup>
Asteria(*)
2020-12-27
Po przeczytaniu przypomniał mi się film (jeden z moich ulubionych)
"K-PAX"
tylko nie odlatuj Piotrek :))


BardzoBardzo
2020-12-27
Za późno, odleciałem... Ale nie obawiaj się, już wróciłem ;). Co do K-PAX. myślę ze to dość prawdopodobna wizja ze obcy będą dla nas tak niezrozumiali i będą mieć tak kosmiczne technologie że będziemy brać ich za wariatów :D

Bronisława Góralczyk<sup>(*)</sup>
Kosmiczny wiersz!
Z podobaniem pozdrawiam i gwiazdki zostawiam :) B.G.


BardzoBardzo
2020-12-27
Dziękuję :)

naskraju*<sup>(*)</sup>
naskraju*(*)
2020-12-27
Wszechświat nas mami i chyba każdy z nas gdzieś błądzi z głową pośród gwiazd. Patrzymy na niebo i marzymy o swojej gwiazdce. Tylko nieliczni mają szczęście znaleźć się tam... w kosmosie. Inni tylko poprzez technologię mogą ujrzeć z bliska konstelację. Mogą stać na Ziemi pośród gwiazd.
Pozdrawiam


BardzoBardzo
2020-12-27
Czasem warto jednak wejrzeć w swój wewnętrzny kosmos tam tez są gwiazdy i to całkiem nasze prywatne :)

Marek Żak
Marek Żak
2020-12-27
Fajne połączenie archaizowanego języka z kosmosem:). M


BardzoBardzo
2020-12-27
Dziękuję :)

Kornel Passer
Kornel Passer
2020-12-27
Cóż, zauważ, że gdyby nie obrazy ze zdjęć i telewizji, nie mielibyśmy tych obrazów w głowie. Dziećmi gwiazd staliśmy się więc z postępem technologicznym. To on wyrzucił nas w Kosmos z naszej bezpiecznej płaskiej Ziemi.


BardzoBardzo
2020-12-27
No to się proszę bardzo upieraj tylko jak wytłumaczysz Arystotelesa i Arystofanesa :P To fakt że ludzkość na kosmos spojrzała innym wzrokiem gdy Neil Armstrong wypowiedział swoje słynne "do dzieła panie Gorsky" a dopiero potem coś o krokach człowieka i ludzkości. Ale zawsze patrzyliśmy w kosmos i zawsze rysowaliśmy kosmos. XX wiek przyniósł jeszcze coś o czym nie zdajesz sobie sprawy. Zanieczyszczenie świetlne nieba przez to w miastach XXI wieku nie widać gwiazd. jako dziesięcioletni gamoń na wsi u dziadka oglądałem niebo i zastanawiałem się o co chodzi z orionem przecież to jakieś dwa trapezy albo dlaczego wielki wóz ma taki krzywy dyszel dziś wracając z nocki z pracy lub jadąc na drugą zmianę do pracy nie widzę całej gamy białych punktów tylko pojedyncze gwiazdy i czasem stację ISS jak przeleci sobie po niebie. a co do czytania o tym współczesny Newtonwi, Haley udowodnił ze kometa która zwiastowała najazd Normanów w tysiąc tam którymś roku to ta sam kometa która zwiastowała czarną śmierć w tysiąc dwieście którymś i że przybywa ona w pobliże ziemi co siedemdziesiąt kila lat to był XVIII. I on to w ówczesnych gazetach opublikował. I wtedy to było takie wydarzenie że nawet najbiedniejsi szkoccy górale wiedzieli mało tego Hershel którego już wspominałem w międzyczasie odkrył Urana i chciał nazwać go imieniem Jeży na cześć ówczesnego króla Anglii i to tez było opisane w gazetach. To nie jest tak do końca, że wiadomości astronomiczne śledzono tylko w XX wieku
Weźmy zaćmienia słońca lub Księżyca w starożytnym Babilonie lub Egipcie. Wiesz że oni to ogłaszali publicznie by ludzie nie panikowali? mówiono wprost o tym że Księżyc zniknie na kilka minut lub ze Słońce się schowa za Księżyc i to pospólstwu. Tak zgodzę się że lądowanie na Księżycu i zdjęcia innych planet i badania naukowe za pomocą sąd kosmicznych i nawet teleskop Hubble to XX wiek ale to się nie wzięło znikąd. nie wyskoczyło jak królik z kapelusza. "O bo tera mamy kompytry to możem, przestańta tłuc kamienie wyszczelim jakiego na Księzyca" My kosmos widzieliśmy od zawsze a to że XX wiek wiele zmienił to inna bajka on tylko zmienił nie zbudował nic od zera jak sugerujesz.

Kornel Passer
2020-12-27
Tak wiem że do gwiazd podrywało nas już przed przełomem technologicznym, ale trochę się poupieram , co do do tego , co nas spotkało w XX wieku. Dopiero jak miliony zobaczyły na ekranach telewizorów kulę Ziemi i człowieka stąpającego po księżycu, możemy mówić o upowszechnieniu nowego rodzaju wyobraźni. Tej , o której jest Twój wiersz. Dziś nikt nie może abstrahować od Kosmosu i kosmologii. Czytają o tym wszyscy . Czesław Miłosz snuł ciekawe rozważania na temat wyobraźni religijnej, wskazując , że nawet takie określenia jak "wzniosły", "podniosły", czy odwrotnie "niski" "upadły", "przyziemny" odwołujhą sie do wyobraźni przedkosmicznej , tej w której Ziemia jest płaska a Niebo jest tylko w jednym kierunku , to znaczy "u góry". To wszystko rozsypało się z nastaniem ery kosmicznej. Upadły odniesienia przestrzenne , a raczej oddzieliły się znaczenia etyczne od znaczeń przestrzennych. Żyjemy więc w chaosie i udawanie ładu nic nie daje i jest dobre dla "pensjonarek" jak by Maestro Gombrowicz powiedział.

BardzoBardzo
2020-12-27
Niestety w skali społecznej następowały cały czas odkąd człowiek jako małpa zszedł z drzewa i zaczął wyrabiać narzędzia. To tylko nam się wydaje że XX wiek był taki WOW. Bo poniekąd postawił świat do góry nogami wiele prawd rzeczywiście w XX wieku przestało istnieć ale nie tych które sądzisz. Poniekąd masz rację że technika umożliwiła wgląd masom we wszechświat i kosmos ale mówimy tu o technice która zawsze z człowiekiem była w domenę techniki należy zaliczyć druk bo ten najpierw zaczął kształtować naszą świadomość o naszym miejscu we wszechświecie. Czy wiesz Dlaczego Kopernik nie został spalony na stosie za swoje poglądy? Sprawa prosta kościół katolicki po prostu zaakceptował jego odkrycie to Luter ze swoimi naukami zaczął rewoltę twierdząc że model kopernikański jest nie do przyjęcia. A to oznacza że przez kilkanaście lat z ambon kościołów głoszono że ziemia jest kulą i obraca się wokół słońca. Lecz Luter i jego reformacja mówili co innego i Papierz by nie stracić publiki musiał się ugiąć pod naporem pseudonauki więc masz już działania na masach ludzkich. Takie działania umożliwiła technologia... Technologia druku. owe szkice z XVII i XIX wieku były drukowane masowo i można było je kupić jako pocztówki to też technologia... Ale podałeś ciekawy przykład. I muszę powiedzieć że przypomniały mi się dzieła Danikena :D. Trochę racji Ci przyznam bo wiek XX rzeczywiście dzięki technologii komputerowej uprościł wszystko ale w niebo spoglądaliśmy od zawsze. Pamiętaj o nawigowaniu na gwiazdy. To wykorzystywano tak na morzach jak i na pustyniach z resztą do tej pory się to wykorzystuje w tamtych miejscach. Tak też określają swoje położenie satelity. Królowa angielska Wiktoria wydałoa spory majątek państwa na całą masę projektów związanych z mapami nieba dla floty angielskiej, z resztą jej rywale z Hiszpanii Francji i Niderlandów robili podobnie. No i zapytam Cię jeszcze czy kojarzysz Stonechenge (to chyba się tak pisze) wiesz że to obserwatorium astronomiczne? jednym z jego zadań było(bardzo ważne dla neolitycznych społeczeństw) wyznaczanie kalendarza. albo kalendarze księżycowe wyryte na kościach datowane na neolit. Patrzyliśmy w niebo od zawsze. Teraz czas się tam wybrać...

Kornel Passer
2020-12-27
Dzięki Ci za ciekawy tekst. Mimo wszystko wydaje mi się, że dopiero wizualizacja kosmosu dostępna dla mas wywołała masowe zmiany we wyobraźni ludzkiej. Te zmiany miały wpływ większy niż się wydaje. Dotknęły one chociażby wyobraźni religijnej i to w sposób straszliwy. Jak na przykład chrześcijanin w dobie kosmicznej ma sobie wyobrazić jedną z fundamentalnych prawd wiary jaka jest Wniebowstąpienie Chrystusa. Jezus został uniesiony do nieba, to znaczy gdzie ? W kierunku Marsa ? Te skutki "kosmicznego" postrzegania rzeczywistości są dalej idące niż się wydaje. I chyba jednak w skali społecznej nastąpiły one później niż w czasach Galileusza i Newtona.

BardzoBardzo
2020-12-27
Nie do końca masz rację. Pierwsze obrazy kosmosu tworzył Galileusz swoim teleskopem soczewkowym. Bawił się na przykład w szkicowanie gór na księżycu. Za nim poszły całe rzesze astronomów amatorów. W międzyczasie Newton wymyślił teleskop zwierciadlany. I oba rodzaje teleskopów przerabiano tak by można było szkicować niebo. W XVII i XIX wieku nastał wysyp astronomów którzy lubowali się w szkicowaniu mgławic są całe kilotony grafik weźmy na przykład mgławicę kraba nie pamiętam kto ją pierwszy raz naszkicował ale wyszło mu ze kraba przypomina i tak zostało bo zgłosił to do towarzystwa astronomicznego a tam jakiś oszołom tworzył katalog obiektów i zaraz tą grafikę do swojego katalogu pod tą nazwą wciągnął.
Powiesz zaraz że przecież zwykły człowiek tamtej epoki to nie mógł sobie na to pozwolić a ja Ci jak diabła z pudełka wyciągnę Hershela który był średniozamożnym nauczycielem muzyki. Co on zrobił? Teleskop. I co to ma do obrazów? A no ma tyle że Hershel nie zarabiał na tym teleskopie a stworzył jedną z najsłynniejszych grafik nieba tak zwany "kamień młyński" pierwszy całościowy obraz drogi mlecznej. Obrazowaliśmy kosmos zanim nastał XX wiek. Tak po prostu... o płaskości Ziemi też można by rozprawiać godzinami :). I o tym czy świat składa się z arystotelesowskich 55 sfer bo tą teorię też podważano i to całkiem sprawnie na długo przed Kopernikiem. Tak na marginesie do dziś są ludzie którzy twierdzą że ziemia jest płaska a na jej obrzeżach stoją armie złego które tylko czekają aby anihilować każdego śmiałka który się zbliży. Ale mi osobiście najbardziej podobają się wyjaśnienia zjawisk dnia i nocy takich ludzi jakie oni mają kombinacie myślowe by to udowodnić xD


Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności