X

LogowanieZapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

W sieci alkoholu

Wiersz Miesiąca 0
biały (bez rymów)
2022-11-07 14:01
Jej świat runął w dół
Niczym domek z kart

Marzenia o wspaniałym życiu
Spaliły się na stosie goryczy
i zamieniły w popiół

Skazana na życie pod dachem nałogu
Zastanawia się jak żyć

Miota się ze swoimi słabościami
I gryzie poręcz nieporadności ,
bo wszystko musi robić sama

Dlaczego nie może tak jak inni
Pójść z nim do kina, na spacer

Ciągle towarzyszy Jej strach
Czy już zawsze będzie się bać?

Uwięziona między jednym oknem a drugim
Chodzi na pamięć
wydeptaną ścieżką w dywanie

Małe aniołki schowane w kącie
Cicho drżą jak osika na wietrze
Dlaczego zawsze muszą cierpieć dzieci?

Czy można to zmienić?
Można...

Jej świat runął w dół...
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
13 razy
Treść

6
8
5
4
4
1
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
0
5
11
4
2
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.

Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


walvit
walvit
2022-11-10
Wg mnie ten temat nie jest za ciężki, o ile ktoś wie, jak go opisać. To raczej radzenie sobie z opisanymi problemami, jak alkoholizm, cierpienie dzieci, rodziny - jest ciężkie, bo często to sytuacja bez wyjścia. Odróżnijmy zatem 2 podst. sprawy: pisanie wiersza o tym i radzenie sobie z alkoholizmem w rzeczywistości. Te 2 kategorie mogą istnieć i zwykle tak jest w 2 całkiem innych grupach ludzi: rodzina alkoholików (kobiety tez potrafią pić) oraz autor/ka wiersza. Problem alkoholizmu w wierszach może nie tyle jest ciężki, ile jest celowo pomijany, może dlatego, aby nie ujawnić się, że miało się z nim coś wspólnego, że wie się więcej i potrafi go opisać. Jak tak czytam wiele wierszy niektórych osób, to oni wolą "głaskać kota", bo to fajne, niż właśnie przeciwstawić się złu i powiedzieć otwarcie: co o nim myślą. Proszę zauważyć jak wiele wierszy chwali to co i tak jest dobre, czyli normalność. Mamy zaś stanowczo mało krytyki zła i złych ludzi. Jak piszę o czymś obojętnym, to komentarze są, a jak pokazuję grzechy np. władzy - ludzie boja się narażać i wystawiać głowy z piasku. Jest zatem jakaś znieczulica i celowe unikanie problemów aby się komuś nie narazić. Pozdrawiam, W..


AgaRytel
2022-11-10
Tak masz rację. Ludzie omijają takie tematy bo są niewygodne. Łatwiej się dyskutuje o sprawach błahych niż o trudnych.
Można pisać wiersze o alkoholu nie mając z tym problemem do czynienia i można pisać wiersze znając temat od podszewki. To są dwie różne sytuacje.
Dziękuję Ci za komentarz.
Pozdrawiam :)

Maba<sup>(*)</sup>
Maba(*)
2022-11-08
Ciężki temat.
Pięknie napisałaś, tekst przyciąga. I dobrze.
Pozdrawiam.


Maba<sup>(*)</sup>
2022-11-08
Oczywiście, że warto. Tylko trzeba odwagi i dystansu., którego nabiera się z czasem... jedni potrzebują go więcej, inni mniej. Dlatego podziwiam, jeśli ktoś , umiejętnie, dotyka sedna znanego mu problemu, bo mnie trudno tego dokonać.

AgaRytel
2022-11-08
Najtrudniej pisać o trudnych tematach. Ale warto poruszać takie, bo są bolączką wielu.
Dziękuję, że jesteś.
Pozdrawiam :)

myHead
myHead
2022-11-08
Poruszające.


AgaRytel
2022-11-08
I bardzo rzeczywiste.
Pozdrawiam :)

matka
matka
2022-11-07
Witaj Agnieszko , w tym wierszu poruszasz bardzo bolesny trudny temat , nałogu i pewnie związanej z nim agresją. Brak poczucia bezpieczeństwa w rodzinie , to tragiczna sytuacja szczególnie dla dzieci. Świetny wiersz wart gwiazdek. Pozdrawiam serdecznie Irena


AgaRytel
2022-11-08
Bo zawsze chodzi o bezpieczeństwo. Nie wszyscy alkoholicy są spokojni, położą się i śpią. Często w domach dzieci patrzą się na szarpaninę, płacz, słuchają kłótni. wtedy uciekają najdalej, najgłębiej. Zatykają uszy, zamykają oczy. Nie chcą tam być. Chcą normalnej rodziny. Nie zawsze jest to możliwe. Zależy to od wielu czynników, a przede wszystkim od tego jak bardzo ta osoba chce się wyleczyć. Dziękuję, że zajrzałaś Irenko.
Pozdrawiam cieplutko ")

GrzesioR
GrzesioR
2022-11-07
Twój wiersz wywołał wspomnienie mojego wujka, i mojej biednej cioci, która nie raz uciekała z domu z dwójką dzieci, bo wujo się nachlał. Na szczęście, jak kuzyni dorośli, a wujek poszedł na emeryturę sytuacja się uspokoiła, a on nagle przestał pić. Jak widzisz znam temat, który bardzo fajnie opisałaś w wierszu.
Pozdrawiam i gwiazdki zostawiam :)


AgaRytel
2022-11-08
Jak pisałam poniżej, ja też znam ten temat. Nie są to łatwe sprawy. Nie jest fajnie, kiedy chcesz zaprosić koleżankę po szkole ale nie możesz, bo nie wiesz, co zastaniesz w domu.
Cieszę się, ż wujek zakończył ten romans z alkoholem. Nie każdemu to się udaje. Przeważnie uzależnieni uważają, że to nie oni mają problem. Dziękuję ż przeczytałeś.
Pozdrawiam serdecznie :)

Kati
Kati
2022-11-07
Niestety cierpi cała rodzina,są współuzależnieni.To odbija się najbardziej na dzieciach ,bo one nie rozumieją,czemu mam śpi i zapomina dać im jeść.Problem alkoholizmu jest ciężkim tematem, ciekawe spojrzenie.

Pozdrawiam serdecznie 🙂⭐


AgaRytel
2022-11-08
Tak dzieci cierpią najbardziej. Wzrastając w takiej rodzinie często później już jako dorosłe osoby łączą się też z alkoholikiem/alkoholiczką. I całe życie w atmosferze strachu i woni alkoholu. Przykre to jest.
Dziękuję, że poświęciłaś chwilę.
Pozdrawiam ciepło. :)

Kornel Passer
Kornel Passer
2022-11-07
Jak chcesz , zobacz mój wiersz pod linkiem
https://www.twojewiersze.pl/pl/wiersz,RDFMNmgwVzBtOHw5VDdrMDM3XjA


AgaRytel
2022-11-08
Z chęcią przeczytam . Dziękuję :)

Urszula Ganc
Urszula Ganc
2022-11-07
To jest cholernie ciężki problem. I bardzo, ale to bardzo potrzebna jest pomoc z zewnątrz - rodziny, przyjaciół, nawet instytucji. Te kobiety rzadko mają siłę, aby to samodzielnie przerwać, zakończyć. Tutaj często my, postronni, mamy wieki grzech zaniechania. Ciężki temat, dobry wiersz. Pozdrawiam.


AgaRytel
2022-11-08
To właśnie często rodzina jest tą pierwszą, która się odwraca. Bo nie chce mieć problemu. Przykre to. A przecież te kobiety jak piszesz nie mają możliwości uporać się z tym same.
Dziękuję za chwilę. Pozdrawiam ciepło :)

Galba c.<sup>(*)</sup>
Galba c.(*)
2022-11-07
Poruszyłaś temat w super wierszu który stanowi problem a często jest gdzieś omijany przez społeczeństwo. Bo każdy woli nie widzieć i nie słyszeć skoro go bezpośrednio to nie dotyczy. Faktem jest to że dzieci cierpią na tym najbardziej.
Dobrze napisane.
Pozdrawiam.


AgaRytel
2022-11-08
Niestety wiele jest ludzi wokół nas, którzy borykają się z problemem alkoholu. Często jest to najbliższy sąsiad, sąsiadka. Ale ludzie niby wiedzą a jednak udają, że nie wiedzą. Nie ma komu podpowiedzieć co zrobić, żeby było lepiej. Dzięki, że jesteś, Pozdrawiam :)

Pralina<sup>(*)</sup>
Pralina(*)
2022-11-07
Bardzo smutny obraz dziecka które patrzy na upadek dorosłych przez alkohol. Awantury,kłótnie i dźwięk potłuczonego szkła budzi strach dziecka czy będę spać spokojnie? A ile decyzji złych pada przed wyborem czy kupić czekoladę czy jednak kolejną butelkę czystej- bez wątpienia wybierają czystą. I te oczy smutne które patrzą jak nadzieja na słodkości zostaje wypalona.
Twój wiersz bardzo boli, no bo jak patrzyć na cierpienie dzieci?
Rozdziera się płaczące serce.
Pozdrawiam w życiu trzeźwości ;)


AgaRytel
2022-11-07
Codzienne rozterki- czy kupić cos dziecku, czy może chleb. Czy starczy pieniędzy do pierwszego? A dziecko się patrzy , często nie rozumie. Trudne jest życie matki - siłaczki. Trudne jest życie dziecka. Oby więcej ludzi trzeźwych w śród nas.
Dzięki za Twoją obecność. Pozdrawiam :)

andrew
andrew
2022-11-07
Nic nie jest wieczne, nawet ból.
Pewny jestem, że bohaterka wiersza szybko znajdzie się w świecie.... Jak w wierszu.

Jak zawsze

jak zawsze
gdy wstaje świt
wstaję i ja
pierwsze spojrzenie
spoczywa na Tobie
otulonej ciepłem
w poduszeczkach

wyglądasz pięknie
taka niewinna bezbronna
Twój wyraz twarzy wskazuje
że ufasz szczęściu jakie
sobie dajemy

wieczorem jak zawsze
poszłaś później spać
więc należy Ci się
jeszcze trochę snu

przykrywam Cię jeszcze
i wychodzę robić śniadanie
i poranną kawę DLA NAS

11.22 andrew


AgaRytel
2022-11-07
To co napisałeś jest piękne. Oby każdy tego doznał. Ja doznaję takiej miłości codziennie. Życzę wszystkim płaczącym, żeby doznali tego samego. Chciałabym, żeby Jej też się to przydarzyło. Dziękuję za chwilę uwagi, Pozdrawiam :)

Renata Ptak
Renata Ptak
2022-11-07
Kobieta marzy o zdrowej rodzinie, ...nie tak wyobraża sobie swoje życie. Niestety problem alkoholizmu dotyka wielu ludzi i wówczas wszystkie marzenia rozsypują się, jak domek z kart. Cierpi nie tylko ona, ale i dzieci... Niepokoi mnie zakończenie wiersza...Jej świat runął w dół...a może jednak trzeba zawalczyć o przyszłość, choćby dla dzieci ?
Bardzo przekonujący i trafiający do serca wiersz.
Pozdrawiam Aguś:)


AgaRytel
2022-11-07
Trzeba walczyć zawsze. Ale jak długo? a wszystko zależy od tego, czy osoba chora chce się wyleczyć. Przeważnie takie osoby uważają, że to nie one mają problem. I wszystko wraca na stare tory. Niestety. Dziękuję, że zajrzałaś. Pozdrawiam cieplutko :)

Grzegorz67<sup>(*)</sup>
Grzegorz67(*)
2022-11-07
Przeżywałem coś takiego w dzieciństwie jak ojciec miał trzydniówki, historie nie do opisania. Ale my dzieci, wyciągnęliśmy z tego wnioski na przyszłość, żadne z nas nie pije. Najbardziej poszkodowaną osobą była nasza mama.

Kłaniam się z wrodzoną refleksją.


AgaRytel
2022-11-07
W mojej rodzinie tez był ten problem. I też najbardziej cierpiała mama. Mając dzieci uczę je jak żyć, żeby nikt przez nich nie cierpiał.
Dziękuję za poświęconą chwilę. Pozdrawiam

Bajaga
Bajaga
2022-11-07
Jakże częsty problem, najłatwiej go nie dostrzegać bo wtedy nie trzeba robić nic. Czasem można napomknąć bo jak można tak żyć.
Współuzależnienie rodziny bo dzieci też wiedzą , że trzeba być grzecznym i jak truśki siedzą


AgaRytel
2022-11-07
Masz rację, częsty problem, a jednak często spychany na dalszy plan, bagatelizowany. A przecież ludzie żyjący z osobą z problemem tylko udają, że żyją. Cierpią bardzo . A najgorsze jest to, że często ukrywają ten fakt. Wstydzą się. I ja to rozumiem. Bo co ludzie powiedzą...
Dziękuję za chwilkę. Pozdrawiam :)


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności