X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

BOSKIE – JAK MOJE – FRUSTRACJE

Wiersz Miesiąca 0
wolny
2025-03-26 00:01
z cyklu: SŁOWEM BOGA WYRAZIĆ".

żyrafa – szyja krótka, dopisał wers
mrówki? niech więcej kropek mają
człowiek – trudny rym, więc biały

księżyc zawiesił trochę krzywo
morza zbyt mokre – mogły wyschnąć
świerszczom dał skrzypce bez nut

usiadł potem, westchnął, szepnął:
„po co poprawki, skoro czytelnik
i tak zrozumie wszystko na opak …”
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
19 razy
Treść

6
12
5
4
4
3
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
0
5
17
4
2
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


januszek
januszek
2025-03-28
Czytam gdy już jest bogato ozdobiony i gwiazdkami i wpisami
z których dowiaduję się że " to dopiero brudnopis ... i jeszcze nie oddał go do druku."
i coś w tym jest
bo na przykład jak zrozumieć że rośliny stworzył przed gwiazdami (kosmosem)*
chyba że mowa tu o wcześniejszym scenariuszu do sztuki pt. życie, ... którą Reżyser poprowadził odczytawszy po swojemu.

Tylko wtedy nie czytelnik a widz może być owym "na opak" wszystko widzącym.

pozdrawiam serdecznie
:))


* - https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&sca_esv=2e5b74018e0ac27e&sxsrf=AHTn8zrWQWjw3e7T0BfvdQSUuUUvH9PuUw:1743174102910&q=kolejne+dni+stworzenia+%C5%9Bwiata&spell=1&sa=X&ved=2ahUKEwjYy73Jha2MAxWEh_0HHaEHJ_cQBSgAegQIDRAB&biw=1359&bih=643&dpr=1


sturecki
2025-03-28
A może właśnie o to chodziło Reżyserowi, żeby widz się pogubił, czytelnika zdezorientował,
a aktorom zostawił tylko scenariusz pełen niedopowiedzeń. Bo największe sztuki to te,
których finału nikt nie zna, nawet autor.
Dzięki.
P.S. Przepisałem raz jeszcze, bo coś się podziało ...

sturecki
2025-03-28
A może właśnie o to chodziło Reżyserowi, żeby widz się pogubił, czytelnika zdezorientował, a aktorom zostawił tylko scenariusz pełen niedopowiedzeń. Bo największe sztuki to te, których finału nikt nie zna, nawet autor.

myszulek
myszulek
2025-03-28
Jaki dowcipny i przewrotny tekst o procesie twórczym! Twoje słowa brzmią jak intymny dialog między twórcą a jego własną wyobraźnią, gdzie przypadek i absurd zdają się być najlepszymi narzędziami poetyckimi.


sturecki
2025-03-28
Dziękuję. Czasem największa wena to ta, która wpada przypadkiem i zostaje, bo nikt nie miał serca jej wygonić. Wyobraźnia lubi żartować z powagi, a poezja tylko na tym zyskuje.

eSka
eSka
2025-03-27
Kiedyś Kazik powiedział, że od momentu "wypuszczenia" utworu staje się on własnością wszystkich. I każdy może inaczej go interpretować. Czasem nawet był pełen uznania, że odbiorcy dostrzegali w jego utworach coś co jemu nawet nie przyszłoby do głowy. Swego czasu mój kolega - muzyk wziął encyklopedię, wybierał losowo "trudne" słowa i skleił je w tekst. Potem z ciekawością czytał jak ludzie interpretowali ów tekst. Ot takie skojarzenia/wspomnienia przywołałeś u mnie swym wierszem
z uznaniem!
eS


sturecki
2025-03-28
Dzięki. Skoro kwartet, to zasiadam ... oby nie fałszowali z życiem, jak to się czasem w teatrze zdarza.

eSka
2025-03-28
błysk w pełni zasłużony, co do sztuki polecam Ci "Kwartet dla czterech aktorów" - sztuka teatralna do obejrzenia, np. na cda. Koncertowa gra Aktorów!

sturecki
2025-03-28
Świetna historia. Czasem przypadek trafia celniej niż zamysł i właśnie w tym chaosie zaczyna się prawdziwa sztuka. A jeśli do tego skłania do wspomnień to znaczy, że wiersz nie poszedł w eter na darmo. Dzięki za ten uznaniowy błysk.

Larisa
Larisa
2025-03-27
Życie jest doskonałą formą, ale człowiek lubi wszystko ulepszać...
A może czasami lepiej zostawić, tak jak jest i zrezygnować z poprawek?
Zakończyć wielokropkiem? Dopowiedzenie też jest aktem twórczym.
Intrygujący wiersz z przymrużeniem oka.
6/5.
Serdecznie pozdrawiam


sturecki
2025-03-28
Czasem największą sztuką jest nie ruszać ... zostawić niedopowiedziane, pozwolić, by cisza też miała głos. Bo niektóre wersy lepiej brzmią w domyśle.

Kika88
Kika88
2025-03-27
Fajny wiersz
Pozdrawiam serdecznie:)


sturecki
2025-03-28
Dzięki. Krótkie, ale cieszy jak mrugnięcie w tłumie. Pozdrawiam.

Elżbieta
Elżbieta
2025-03-27
Myślisz, że jest, aż tak źle z odczywaniem sensu wierszy, że trzeba autorowi popadać w frustrację, bo ja tak zrozumiałam ten wiersz wcale nie w znaczeniu "boskich błędów", wywołujących niezadowolenienie "zwykłych zjadaczy chleba"! Może, tym razem, to ja błądzę w jego interpretacji.
Pozdrawiam serdecznie,  Staszku:))🌟


sturecki
2025-03-28
Może nie tyle błądzisz, co spacerujesz inną ścieżką ... i bardzo dobrze, bo właśnie wtedy wiersz żyje najpełniej, gdy każdy niesie go w sobie po swojemu, nawet jeśli autor po cichu wzdycha: „to nie tak miałem na myśli ...”

Gminny Poeta
Gminny Poeta
2025-03-27
Skupię się na tytule. Boskie czyli popularnie mówiąc fajne, piękne, cudowne. Jesteś boski mówi zakochana dziewczyna do chłopaka. Jak można połączyć to z frustracjami? No chyba że kochasz stan w którym podobne uczucia przeżywasz.
Co do tekstu to taki Twój chociaż tym razem nie zachwycił tym bardziej że w ostatniej zwrotce zajmujesz tron Boga. Ale zaręczam Ci Bóg nie potrzebuje poprawek. To wszystko co jest złe pochodzi zdecydowanie od człowieka. Pozdrawiam z uśmiechem:)))))


sturecki
2025-03-27
Nie zamierzałem zasiadać na Jego tronie, co najwyżej przysiąść na skraju ławki i pomarudzić jak każdy, kto się czasem gubi w tym, co boskie, a co tylko ... ludzkie w swojej frustracji. Pozdrawiam.

Izka1<sup>(*)</sup>
Izka1(*)
2025-03-27
Tak jak już chyba w komentarzu do jednego z poprzednich wierszy ( może to był ostatni) pisałem, że Bóg stworzył ziemię taką po to żebyśmy sami dalej na swój sposób kształtowali, tak jak i czasem jest to z każdą twórczością albo nawet życiem codziennym. Człowiek się ciągle rozwija, coś stara się upiększać (na przykład mieszkanie, ogródek) , kształtować charaktery swoich dzieci).... Itp...itd.... Najgorzej, jak powstanie coś lub ktoś , co/kto niszczy wszystko w egoistycznym podejściu do świata, tak jak to czynią obecni światowi politycy. Sama forma wiersza jest dla mnie trochę frustrująca. To tak jakby pisał cudzoziemiec, który jeszcze nie opanował języka polskiego. Takie skojarzenie, które mam często czytając tutaj wiersze. Może to skrzywienie zawodowe, bo uczę języków obcych. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia. 6/5


sturecki
2025-03-27
To ciekawe skrzywienie, choć szkoda, że bardziej boli Cię forma niż treść, bo czasem to właśnie „cudzoziemski” język poezji trafia najcelniej. A że światowi politycy psują to już nie wina metafory, tylko braku wyobraźni … tej prawdziwej, nie tylko gramatycznej. Pozdrawiam.

Jastrz
Jastrz
2025-03-26
Ludzie czytając wiersze nie wszystko rozumieją. Jednak mimo to warto je szlifować. Choćby dla samego siebie.
Próbując odgadnąć znaczenie dzieł Bożych też nie wszystko rozumiemy. Jednak sądzę, że Bóg - mimo wszystko - stara się je "wycyzelować". Byłżeby przy tworzeniu świata bardziej leniwy, niż ja przy tworzeniu wiersza?


sturecki
2025-03-27
No właśnie, jeśli Bóg miałby być mniej dokładny niż poeta nad kartką, to może cały ten wszechświat to dopiero brudnopis ... i jeszcze nie oddał go do druku.

Kaskader składni i mieszacz desygnatów<sup>(*)</sup>
W tym 'na opak', nie jest wcale powiedziane, że inaczej interpretujemy wiersze poprzez wysiłek myśli, a raczej przez jego niedoskonałość odkrywamy w sposobie wartości, choć rozumie to wszystko różnorodny odbiór. Jeden jest otwarty, a inny kryje się w interpretacji.
______________________________________

Komplet gwiazd zostawiam.
Pozdrowienia dla Ciebie


sturecki
2025-03-27
Tak, wiersz to nie szyfr do złamania, tylko lustro, w którym każdy widzi coś innego. I czasem najwięcej mówi to, czego ... nie widać od razu. Dzięki.

klaks
klaks
2025-03-26
Pole interpretacyjne bardzo szerokie. Ja tutaj widzę przede wszystkim świetną autoironię. Autor w poważne rozważania o Bogu i Jego dziele, "wkleja " płaszczyznę swojego literackiego, dzieła nad którym nie ma ochoty pochylać się godzinami aby było lepsze, bowiem czytelnik i tak zrozumie inaczej.Można dopatrzyć się lekkiej krytyki samej krytyki...lubimy wiecznie krytykować Boga i innych za niedoskonałość tego świata, zapominając o swoim własnych podporządkowaniu się do naszej ludzkiej natury.
Pozdrawiam serdecznie :) 6/5


klaks
2025-03-26
Tak, dokładnie. Człowiek czuje się lepiej, kiedy przestaje ciągle krytykować :)

sturecki
2025-03-26
To bardzo trafna i odważna obserwacja ... bo prawda jest taka, że krytyka często bywa naszym wspólnym „klejem towarzyskim”. Kiedy z niej rezygnujesz, nagle znika temat, który wydawał się "naturalny", i powstaje milczenie, w którym trzeba odnaleźć nowy sposób bycia razem.
To prawda, niełatwo wyjść z tego schematu, bo to trochę jak rzucić słodką, ale szkodliwą przekąskę i nagle nie wiadomo, czym się "nakarmić". Ale właśnie w tym stanie milczenia może się zacząć coś nowego: autentyczna rozmowa, zauważanie dobra, może nawet ... zdziwienie sobą nawzajem.
Może warto czasem się uśmiechnąć i powiedzieć: „dziwnie bez krytyki, co?” ... i zobaczyć, co się wydarzy.

klaks
2025-03-26
Prawda co do krytyki...Ostatnio sama próbuję nie krytykować ( albo mniej) innych. Kiedy w rozmowie z koleżanką nic i nikogo nie krytykuję, robi się jakaś dziwna cisza... :)) Nie jest łatwo zmienić swój mechanizm myślenia, kiedy wszyscy wzajemnie się napędzamy podobnym paliwem :)

sturecki
2025-03-26
Świetnie wyłapane ... bo czasem trzeba trochę pokpić, żeby powiedzieć coś całkiem serio. A z tą krytyką to już nasz narodowy sport … tylko nikt nie chce być jego trenerem.

Kakashi Hatake
Kakashi Hatake
2025-03-26
Jeszcze pół biedy jak na opak.... Gorzej jak wcale... Pozdrawiam.


sturecki
2025-03-26
Prawda, choć czasem i ten „wcale” coś znaczy. Cisza bywa najgłośniejszą odpowiedzią. Pozdrawiam również.

Sabina
Sabina
2025-03-26
Dla mnie groteskowa rozgrywka trochę zwodząca 🙂❤️


sturecki
2025-03-26
Czasem trzeba dać się zwieść, żeby zobaczyć, dokąd naprawdę prowadzi ścieżka ... groteska też bywa lustrem, tylko krzywym.

Wszystkość<sup>(*)</sup>
Wszystkość(*)
2025-03-26
Niby poeta szuka przyjaciół dzieląc się swoimi tekstami, ludzi którzy czują podobnie, nadają na tych samych falach ale pytanie czy to z chęci bycia rozumianym czy raczej próby rozumienia siebie i wpasowania się gdzieś w jakieś ramki...a może jeszcze co innego?


sturecki
2025-03-26
A może poeta szuka tylko echa, żeby sprawdzić, czy jego głos wróci, zmieniony przez czyjeś serce … i czy w ogóle warto dalej pisać.

Marek Żak
Marek Żak
2025-03-26
Różnorodność interpretacji na plus, nawet, jak jest sprzeczna z intencja autora. Pozdrawiam Staszku


sturecki
2025-03-26
I bardzo dobrze ... bo kto powiedział, że autor ma zawsze ostatnie słowo? Czasem czytelnik zna lepszą puentę. Pozdrawiam serdecznie.

LydiaDel
LydiaDel
2025-03-26
Choć trochę na opak zrozumiany, mimo to piękny jest ten świat. Bliski jest mi Bóg z całkiem ludzkimi cechami. Najlepsza puenta. A ja się dzisiaj tak wysilałam, nie wiem po co? 6/5 Serdeczności


sturecki
2025-03-26
Czasem wystarczy jedna dobra puenta, żeby przebić cały wysiłek ... a Ty i tak zabłysłaś, więc bilans na plus! Dzięki.

Krystek
Krystek
2025-03-26
Cały urok wiersza w tym , że każdy
interpretuje tak jak czuje.
Ślę moc serdeczności:)


sturecki
2025-03-26
Właśnie dlatego poezja żyje, bo każdy czytelnik pisze ją trochę na nowo, swoim wnętrzem.

Motylek78
Motylek78
2025-03-26
gdy wiersz jest dobrze napisany
interpretacji może być wiele
przyczym nie wszystkie powinny być zgodne z intencją autor
wówczas wiersz tylko zyskuje tak jak twój Staszku
świetnie napisany
Pozdrawiam serdecznie 🦋💙


sturecki
2025-03-26
Dokładnie tak ... im więcej sensów czytelnik wyczyta, tym większa radość dla autora ... nawet jeśli sam nie miał ich w planach.

Odyseusz62
Odyseusz62
2025-03-26
Poezja to nie encyklopedia, na szczęście.
Pozdrawiam.


sturecki
2025-03-26
Całe szczęście, bo wtedy musielibyśmy pisać w przypisach, co naprawdę czujemy. Dzięki.

Waldi1
Waldi1
2025-03-26
bardzo fajny wiersz taki przewrotny jak ja ... pozdrawiam serdecznie .. więc zrozumiałem ...Bóg taki plan miał ...


sturecki
2025-03-26
A może Bóg właśnie na takich przewrotnych liczył, żeby nie było nudno na Jego scenie. Pozdrawiam równie przewrotnie.


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej



X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności