X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

gołąb pocztowy dotarł

Wiersz Miesiąca 0
wolny
2025-01-26 20:25
שְׁלִישִׁי

gołąb pocztowy dotarł dziś zmęczony
dałem mu pić i przez chwilę
ogrzewałem w dłoniach

przeczytali mi twój list
ja nie nauczyłem się czytać
(wszystko wiedziałem bez tego)
kreśliłem tylko palcem znaki na piasku
by ochronić Lilith przed mizoginami

by zatrzymać kamienie w locie
stworzyć z nich Układ Słoneczny
ten rzucony w ciebie - w ciebie
jest skałą z której powstanie Ziemia

za jakiś czas odkryję
jakie to będzie
brzemienne w skutkach:
gdy moje nauki i przypowieści
o potędze ludzkiego mózgu
zostaną przeinaczone na potrzeby
dobrej nowiny - zakryte
na dwa tysiące dwieście lat
(najbardziej nie polubię
legendy o kuszeniu na pustyni)

ale dziś tego nie wiem
nie wiem jeszcze jak umrę
dziś odpowiem w myślach na twój list
nad zachodnim brzegiem Genezaret
tak blisko twojego domu
który opuściłaś (wróć...)

napięte są struny niebieskie
ja także nie mogę zapomnieć
ani jednego szczegółu, smaku
ust czule dotykających milczenia
przeżywam uniesienie
wcześniej mi nieznane

sprawiłaś że czuję się Bogiem
który stworzy świat
nie mogę się doczekać
by wypowiedzieć Słowo

do ciebie Magdaleno












09.12.2022. dpb
autor
Jesteś Premium.
Dziękujemy!

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
16 razy
Treść

6
10
5
6
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
6
5
10
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Pasjans
Pasjans
2025-02-02
Zalogowałem się, chociaż już miałem nie. Nie wytrzymałem z powodu piękna :-) Trzecia część poetyckiej opowieści filozoficznej o wędrującym liście - Tajemnicy, jest obłędna jak wszystkie. Z każdej emanuje po stronie autorskiej głęboko świadomościowa wiedza niepowszechna. Tutaj skutkuje odwagą użycia takiego kalibru podmiotu lirycznego. Jezus jest pierwszym w cyklu z podmiotów lirycznych męskich - geniuszy, którzy zaświadczają o tym, że miłość stwórcza i sprawcza polega na absolutnej mocy, magnetyzmie i tajemnicy pierwiastka kobiecego. Świat liryczny jak każdy w tym cyklu jest oderwany od czasu - jakby taki wymiar w ogóle nie istniał. Dla czytelnika monolog Jezusa przedstawia jego możliwy sposób myślenia z perspektywy dzisiejszej, gdy traktowane poważnie, wręcz naukowo, a równocześnie mgliście znane powszechnie wierzącym - są koncepcje chrystologiczne. Albo wypowiada się z perspektywy ówczesnej, świadczącej o określonej kondycji psychicznej i używaniu kompetencji nadświadomościowych. A może z obu jednocześnie. Kapitalne nawiązanie do rzucania kamieniami przez tych, co bez winy we fragmencie:

"ten rzucony w ciebie - w ciebie
jest skałą z której powstanie Ziemia"

jest IMHO genialną "kosmogonią etyczną" w pigułce i wskazuje, że zło i dobro są kategoriami nierozerwalnymi, leżącymi u podstaw powstania naszej rzeczywistości, a zarazem... wymagającej i edukującej miłości. Mógłbym o każdym z tych wierszy napisać rozprawę, więc było tylko hasłowo i już zamilknę :-) Skala ocen za mała, ani treść ani warsztat nie powinny otrzymać gwiazdki mniej. W mojej prywatnej - zachwyt niewymierny :-) Pozdrawiam Cię jak zawsze bardzo gorąco, Wando :-)


Wanda Kosma
2025-02-06
Dziękuję Wam, Kochani, za inspirującą wymianę zdań i Wasz czas poświęcony wierszowi. Pozdrawiam ciepło ❤️

Larisa
2025-02-05
Dziękuję Pasjansie za dodatkową odpowiedź. Cieszę się, że znaleźliśmy wspólną płaszczyznę w naszych komentarzach. To dobrze dla wiersza Wandy i dla poezji, a wiersz Wandy jest znakomitym utworem i zależało mi, żeby czytelnicy odebrali treść tego wiersza w pogłębionym spojrzeniu. Twój komentarz jest doskonały (poszerzony o naukowe aspekty) i miło mi, że nasze podejścia interpretacyjne mają punkty styczne. Najserdeczniej Cię pozdrawiam i życzę miłego popołudnia!

Pasjans
2025-02-05
Lariso, ależ ja zrozumiałem za pierwszym razem :-) I w swojej odpowiedzi stwierdziłem, że zapoznałem się z Twoim komentarzem, a następnie, że pozostanę przy swojej interpretacji. Odnosząc się do monologu w wierszu (a nie do Twojego komentarza) pogłębiłem uzasadnienie mojej interpretacji podmiotu lirycznego. "Rozprawienie" z mitem Matki Boskiej dotyczy więc wiersza (cyklu) i mojej interpretacji, a nie Twojego komentarza...
Napisałem też, że nasze podejścia są komplementarne, bo oczywiście są, co wyjaśnia pojęcie chrystologii Logosu. Kłaniam się nisko :-)

Larisa
2025-02-04
Dziękuję za odpowiedź Pasjansie, której się nie spodziewałam.
Chciałam tylko zwrócić Twoją uwagę, że w wierszu jest "drugi pokład myśli, drugie złoże, do głębszej eksploracji"...
Do pewnego momentu moim zdaniem wypowiada się Stwórca, a potem Jezus obdarzony nadświadomością przez Stwórcę wypowiada resztę... oboje kierują swoje słowa do Marii Magdaleny, z tym że Stwórca z pozycji demiurga.

Nie było moim zamiarem zwrócenie Twojej uwagi na mój komentarz, ale skoro to nastąpiło, to dodam, że nie ma w moim komentarzu nic, co świadczyłoby o "rozprawieniu się z mitem Matki Boskiej".
Poza tym w swojej wypowiedzi do Ciebie nie zabrałam głosu odnośnie treści Twojego komentarza. Zwróciłam tylko uwagę, że być może nie tylko Jezus jest w całej rozciągłości podmiotem lirycznym.
Może sprecyzuję, a mianowicie dla mnie podmiotem lirycznym jest również zjawisko nadświadomości... towarzyszące słowom Jezusa.
Jakby Stwórca mówił jego ustami.
Pamiętajmy, że interpretujemy wiersz, a więc twór subiektywny, a nie rozprawę naukową opartą na przypisach naukowych.
Nie oczekuję odpowiedzi, ponieważ ponownie zwracam tylko Twoją uwagę na poniżej zamieszczoną moją wypowiedź. Nic poza tym. Nie oczekuję też zmiany Twojego stanowiska odnośnie podmiotu lirycznego.
Przesyłam moc serdeczności

Pasjans
2025-02-04
Lariso, przeczytałem wnikliwie Twoją interpretację i jestem pod wrażeniem. Kapitalnie czujesz twórczość Wandy i kontekst tego cyklu, eksplorujesz zakamarki, bardzo to cenię i aż mi głupio dyskutować z tej klasy Czytelniczką :-) A jednocześnie wywołany do tablicy powinienem się ustosunkować. Pozostanę przy swoim, co IMHO nie zmienia komplementarności naszych spojrzeń! Według mnie cały monolog wygłasza Jezus, na co wskazują aluzje konsytuacyjne do wszystkich Ewangelii. Sądzę też, że wiersz wyraźnie odwołuje się do chrystologii Logosu i o tej koncepcji (tajemnicy) niejako "zaświadcza" tu Jezus jako człowiek w sposób, w jaki człowiek jest w stanie ową koncepcję pojąć "opisowo". Wyraźny, choć ukryty, jest tutaj dla mnie wątek soteriologiczny (Ty go czytasz od strony mizoginii) zestawiony z sugerowanym "odejściem" bohaterki lirycznej, która (na podobieństwo Lilith) - w dużym uproszczeniu - nie potrzebuje zbawienia (bo nie chce być w roli ofiary - tak wnioskuję), tylko bierze akcję we własne ręce. Znając dalsze części dostrzegam tu między wierszami delikatną sugestię "rozprawienia się" z mitem Matki Boskiej, służącej i podległej i bóstwom patriarchalnym. To tak w wielkim skrócie - moim zdaniem ten portal to nie miejsce na dysertacje interpetacyjne, na które ten cykl zasługuje, ale oczywiście jestem otwarty na rozmowę z Tobą :-) Kłaniam się nisko :-)

Larisa
2025-02-02
Przepraszam, że wejdę w słowo.
Być może list nie jest monologiem w całej rozciągłości przypisany Jezusowi, ja widzę tutaj monolog Stwórcy, który posiadając nadświadomość, nadjaźń porusza w pewien sposób za "sznurki"...
Myślę, że monologu Jezusa sensu stricte nie będzie, ale może się mylę...
Z góry przepraszam, że pozwoliłam sobie nie zgodzić się z Twoim założeniem odnośnie "autora" monologu.
Najserdeczniej Cię pozdrawiam Pasjansie!

Kazimierz Surzyn
Jak zwykle pięknie, mądrze, niezwykle, nietuzinkowo, z podobaniem, ślę serdeczności Wandziu,
6/5

sturecki
sturecki
2025-01-29
Gdybym mógł to wybierałbym między 6/5 a 5/6.
Treść: – Głęboko refleksyjna i pełna symboliki. Łączy współczesne i biblijne odniesienia. Motyw gołębia jako posłańca buduje intymność, a fragmenty o przyszłości i niepewności śmierci są niezwykle poruszające.
Warsztat: – Imponuje mi zarówno językiem, jak i strukturą. Wolna forma idealnie podkreśla emocjonalny i filozoficzny charakter wiersza. Obrazy i płynność narracji tworzą hipnotyzujący przekaz, zakończony wyrazistą puentą.

wibracja
wibracja
2025-01-28
Dla mnie w tym cyklu jesteś niedościgniona. Trzeci z peelem Jezusem, zwracającym się do Magdaleny jako kolejnego wielkiego symbolu kobiecości, z głębią myśli chrystologii ontologicznej - mistrzostwo.

Kaskader składni i mieszacz desygnatów<sup>(*)</sup>
Wando, napisałbym coś więcej na temat, jednak zostawię w poczet gołębi . Niech zdecyduje pustka obok źródła, aby doprowadziła wszystko do harmonii...
Całość BDB.
Pozdrawiam cię serdecznie!

Larisa
Larisa
2025-01-28
Trzeci list.
Czytam odkąd się pojawił na portalu i powiem, że czekałam na ten list z utęsknieniem.
Ten list... mocno na mnie oddziałuje. Jest w moim umyśle i sercu trwale zapisany.
W puencie pojawia się Maria Magdalena, czyli Maria z Magdali (wioski leżącej nad jeziorem Genezaret).
Maria jest skałą, na której zbuduje się cud. W jej sercu miłość obrośnie w uwielbienie, które
stworzy Boga, zaświadczy o zmartwychwstaniu Jezusa. Jej Słowo przemówi...
Trzecia kobieta; mitologiczna Lilith, biblijna Ewa i wreszcie kobieta pochodząca z naszej planety, czyli Maria Magdalena.
Absolut - Stwórca wszechrzeczy posiada prawdę absolutną, zna przebieg wydarzeń na długo
przed poznaniem ich przez człowieka. Stworzył potęgę umysłu ludzkiego i teraz przygląda się
jak ten umysł funkcjonuje i do czego jest zdolny.
Maria z Magdali i jej serce wypełnią testament Stwórcy. Nie może On polegać tylko na umyśle ludzkim (w dopowiedzeniu - na umyśle 'męskim').
To Maria Magdalena otrzyma kolejny list (takie są moje przypuszczenia).
Ciekawy jest wątek mizoginii w wierszu. Ofiarami tej kulturowej postawy (istniejącej od starożytności, przejawiającej się w starożytnej mitologii i filozofii, a także w religiach; judaizm i islam) były kobiety z uwagi na swoją płeć.
W liście Stwórca ratuje kobietę (Lilith) przed mizoginią i jest to znaczący znak od Stwórcy.
Znakomity wiersz!
Mogłabym pisać i pisać... literatura piękna, która pochłania czytelnika bez reszty.
Skłania do samodzielnych przemyśleń, wolna od dogmatu religijnego, ukazująca prawdę o kobiecie
i jej roli w świecie wierzeń i głębiej...
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego cyklu. Żałuję, że nie poznamy całego...
Zostawiam całe niebo gwiazd.
Najserdeczniej Cię pozdrawiam i dziękuję za doznania płynące z wiersza.

ajw
ajw
2025-01-27
Mam wrażenie jakbym cofnęła się w czasie aż do początków.. Pięknie połączyłaś mitologię z religią, dodając jeszcze sferę emocjonalną. Dzięki temu wiersz ma wiele warstw. Ostatnie słowo skierowane do Magdaleny bardziej ukierunkowuje i wszystko staje się jaśniejsze. Piękna refleksja nad miłością, duchowością, ocenianiem.. Uczta duchowa :)

Lenia
Lenia
2025-01-27
Niezwykły wiersz! można go czytać i czytać bez końca..serdecznosci ślę:):)


Wanda Kosma
2025-02-06
Bardzo dziękuję za tak miłe słowa. Również ślę serdeczności :)

Trociny(anna)<sup>(*)</sup>
Wspaniała poezja, taką którą się czuje czytając.
Pozdrawiam z uznaniem.


Wanda Kosma
2025-02-06
Dziękuję, Anno, za tak dobre słowa i uznanie. Pozdrawiam Cię ciepło :)

Nata Sza
Nata Sza
2025-01-26
Czytając Twój piękny wiersz odbieram wyjątkowe emocje związane z rozważaniem nad człowieczeństwem i boskością. Widzę Boga, który myśli i odczuwa jak człowiek i człowieka, który czuje się Bogiem, gdyż przepełnia go wyjątkowe uczucie.
Natura ludzka miesza się z czymś nadprzyrodzonym.
Powstaje pytanie co jest piękniejsze: być Bogiem z ludzkimi uczuciami, czy człowiekiem z nadprzyrodzonymi zdolnościami.
Taką myśl zarejestrowałam po przeczytaniu.
Pozdrawiam serdecznie :)


Wanda Kosma
2025-02-06
Wspaniała myśl, bardzo mi bliska. Dziękuję za Twoją refleksję i obecność. Pozdrawiam serdecznie :)

sisy89
sisy89
2025-01-26
Piękny wiersz, refleksyjny, głęboki. Wspaniałe pisanie.
Pozdrawiam serdecznie :)


Wanda Kosma
2025-02-06
Dziękuję bardzo za obecność i docenienie. Pozdrawiam serdecznie :)

Krystek
Krystek
2025-01-26
Wiersz zatrzymuje w głębokiej refleksji
i zadumie nad ty, co ważne w życiu.
Ślę moc czułych pozdrowień:)


Wanda Kosma
2025-01-26
Dziękuję bardzo za Twoją obecność i również przesyłam Ci czułe pozdrowienia :)

JoViSkA
JoViSkA
2025-01-26
Miałam już okazję czytać ten piękny wiersz z głęboką refleksją na temat miłości, straty oraz ludzkiej egzystencji. Połączenie osobistych doświadczeń z szerszymi tematami, sprawia, że wiersz jest zarówno intymny, jak i uniwersalny.
Pozdrawiam jak zawsze z wielkim uznaniem Wando :)


Wanda Kosma
2025-01-26
Dziękuję, Jowisko. Twoje dobre słowa i uznanie wiele dla mnie znaczą. Pozdrawiam Cię ciepło :)

maciejka
maciejka
2025-01-26
Czytałam wszystkie Twoje wiersze z tej serii (jeśli mogę je tak nazwać), czytałam w ciszy i spokoju. Tego wymagają - przeżycia. Ja je przeżywam. I dziękuję za to.


Wanda Kosma
2025-01-26
To ja bardzo Ci dziękuję. To jest cykl dziewięciu wierszy, z różnymi podmiotami lirycznymi, które łączy kilka naddanych cech. Na TW umieszczę na razie pięć. Pozdrawiam serdecznie.

Odyseusz62
Odyseusz62
2025-01-26
Nie każdemu było dane
spotkać swoją Magdalenę.
Pozdrawiam z*.


Odyseusz62
2025-01-28
Jezus jest poza wszelką konkuręcją.

Wanda Kosma
2025-01-26
Jezusowi było :) Pozdrawiam z uśmiechem dla Ciebie :)

Waldi1
Waldi1
2025-01-26
bardzo piękny wiersz ... Jezu ufam Tobie ... Ona zaufała mimo popełnionych błędów św Została ...to tak w wielki skrócie... pozdrwiam serdecznie ...


Wanda Kosma
2025-01-26
Tak. Dziękuję za bardzo ciekawy komentarz i pozdrawiam Cię serdecznie :)


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż więcej

Jesteś Premium.
Dziękujemy!


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności