X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Wstęp do Ars poetica

Wiersz Miesiąca 0
rymowany
2025-03-10 00:07
pantum*
Szlachetny kto poetę czasem dziś zrozumie
a poeta często zrozumieć świat się stara
nowe rymy łapiąc niczym nutki na strunie
gdy miłość czuwa przy nim oraz silna wiara

A poeta często zrozumieć świat się stara
nurza się w oceanie myśli znika w tłumie
gdy miłość czuwa przy nim oraz silna wiara
jak słowa się ułożą w spokojnym rozumie

Nurza się w oceanie myśli znika w tłumie
kubek kawy dla niego jak ambrozji czara
jak słowa się ułożą w spokojnym rozumie
bo wena i natchnienie wszak to jedna miara

Kubek kawy dla niego jak ambrozji czara
pisze strofy nie w pysze i fałszywej dumie
bo wena i natchnienie wszak to jedna miara
czy każdy nim będzie kto napisać coś umie?

Pisze strofy nie w pysze i fałszywej dumie
szlachetny kto poetę czasem dziś zrozumie
czy każdy nim będzie kto napisać coś umie?
nowe rymy łapiąc niczym nutki na strunie
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
12 razy
Treść

6
4
5
3
4
4
3
1
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
3
5
4
4
3
3
1
2
1
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


myszulek
myszulek
2025-03-12
W piękny sposób ukazujesz poetę zanurzonego między myślami i słowami, szukającego zrozumienia świata przy kubku kawy. Forma pantum nadaje wierszowi niezwykły rytm, gdzie powtarzające się wersy tworzą most między przeszłością a teraźniejszością twórczego procesu.

Chris<sup>(*)</sup>
Chris(*)
2025-03-11
Czołem Maćku. Kiedyś pisałem dużo białych wierszy, więc słyszę melodyjność Twoich rymów. A Portal jest amatorski, nie ma tu rankingów ani wyścigu szczurów. Tak jak mnie szczerze tak pozostałym Osobom Twój wiersz się podoba co dali upust w komentarzach. Gdybyś chciał dostać natchnione konstruktywne porady jak pisać wzorowe pantum wybrałbyś po prostu kolor niebieski wiersza. Tym samym powoływanie się na nieznane autorytety poetyckie jako argument że się nie znasz brzmi śmiesznie. Pozdrawiam!


Chris<sup>(*)</sup>
2025-03-12
Tu się zgadzam ale "zawodowiec" powinien do amatora podchodzić empatycznie a nie na siłę go indoktrynować poetycko, bo merytoryka szybko zaczyna nabierać cech "nękania". To zniechęca a nie uczy. Pozdrawiam!

Elżbieta
Elżbieta
2025-03-10
Bardzo mi się podoba! Podziwiam:)
Pozdrawiam serdecznie, Maćku:))⭐

Rusticus <sup>(*)</sup>
Rusticus (*)
2025-03-10
Topoinfualnie


Osiaki1
2025-03-11
No właśnie! :)

Pasjans
Pasjans
2025-03-10
Byłoby to udane pantum, gdyby miało melodię. Źle brzmi wiersz ściśle rymowany o licznych powtórzeniach a la klasyczne pantum - bez żadnej koncepcji ani konstrukcji numerycznej. Czyli pozornie regularny pod względem rygoru formy, układu strof i układu rymów, a metrycznie nieregularny, wolny. To jak jazda na kwadratowych kołach. Melodyka jest ważną cechą wierszy w klasycznych formach, o czym wspominałem Ci już przy vilanelli. Pantum może być białe, a pięknie brzmieć i odwrotnie: rymy i powtórzenia bez melodyki nie czynią pantum. Wyraźny jest tu brak słuchu muzycznego utrudniający Ci pisanie form klasycznych. Warto zatem poczytać o takich zagadnieniach jak akcent, zestroje akcentowe, sylabotonizm, tonizm, kataleksa, że o stopach nie wspomnę. Albo chociaż zgłębić regularność sylabizmu, co będzie łatwiejsze. Jeżeli chciałeś napisać wiersz sylabiczny, na co wskazywałaby pierwsza strofa (4x13) to niestety nie zachowałeś w niej wymogu dwóch stałych akcentów w średniówce i klauzuli - wersy okalające są 7+6, a środkowe (od biedy) 6+7, inaczej mówiąc dwa środkowe nie zachowują średniówki:

Szlachetny kto poetę I czasem dziś zrozumie
a poeta często zro I zumieć świat się stara
nowe myśli łapiąc ni I czym nutki na strunie
gdy miłość czuwa przy nim I oraz silna wiara

Więc jak widzisz samo policzenie sylab jeszcze nie wystarczy do sylabizmu. A następnie mamy strofy z wersami od 12 sylab ("bo wena i natchnienie wszak jedna miara"), poprzez wspomniane już 13, a także 14 ("pogrążony w oceanie myśli znika w tłumie") do 15 ("filiżanka kawy dla niego jak ambrozji czara"), więc bez ładu i składu, warsztatowo katastrofa. Jeżeli chciałeś napisać wiersz toniczny, co byłoby wykonalne, to nie jest zachowana stała ilość zestrojów.

Pokażę, jak można roboczo poprawić pierwszą strofę na trzynastozgłoskową 7+6, przy okazji klasycznie sześcioakcentową:

Szlachetny kto poetę czasem dziś zrozumie
poeta dobry często pojąć świat się stara
chwytając nowe myśli jak nutki na strunie
gdy miłość czuwa przy nim oraz silna wiara.

Kto "słyszy" - dostrzega dużą różnicę.

Dalej pozostawiam samodzielnej pracy i analizie, którą możesz zacząć od policzenia sylab i ustalenia dysfunkcji średniówki albo rozpisania akcentów, w obu podejściach od razu zobaczysz problem. Wrócę z oceną, gdy przemienisz obecny surowy materiał na wiersz, który będzie mógł nosić miano pantum. Warsztat wymaga wiedzy i pracy, a tytuł (ars poetica!) zobowiązuje! Powodzenia.


Maciek.J<sup>(*)</sup>
2025-03-10
errata: 9 pań nie 8 - ale tłumy...

Maciek.J<sup>(*)</sup>
2025-03-10
Karol! dobrze wiesz o kim piszę w liczbie mnogiej i nie udawaj niedoinformowanego bo sam do tej grupki należysz.Twoja opinia o mojej poezji mnie ani nie cieszy ani tym bardziej nie smuci. Bo znam ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się między innymi oceną czyjejś twórczości. I wiem jakie te osoby mają zdanie na temat moich wierszy i nie tylko limeryków. Bo ja się do limeryków nie ograniczam i piszę w różnych formach. Być może nie mam słuchu muzycznego ale czy ja jestem muzykiem albo kompozytorem ? I nie odwracaj kota ogonem bo nie drażni mnie ocenianie innych przez kogokolwiek tylko brak obiektywizmu w waszej grupce. A ty Karolu jesteś faktycznie świetnie piszący skoro aż osiem (!) pań podziękowało ci za wiersz na Dzień Kobiet. A kompleksów nie miałem i nie mam ale to już inny temat a ja nie lubię się przechwalać. Bywaj.

Maciek.J<sup>(*)</sup>
2025-03-10
Termin ,, meliczność'' jest dla utworu poetyckiego ściśle powiązanego z muzyką. A mój wiersz to przecież nie piosenka i nie ballada.
Zresztą ty dobrze o tym wiesz tylko przecież nie będziesz nigdy chwalił jakiegoś Maćka.J. Pochwały są dla swoich. Nieprawda? to przeczytaj jeszcze raz swój komentarz pod ,,pantum.'' Joviski: rygor formy zachowany mimo licznych modyfikacji. Taki jest wasz obiektywizm. Bye

Maciek.J<sup>(*)</sup>
2025-03-10
Szkoda,że zabrakło ci także Karolu obiektywizmu w kwestii oceniania ,, swoich'' oraz innych autorów. Ale skoro nie jesteś i nie będziesz nigdy obiektywny to nie mamy o czym rozmawiać. Zachwycajcie się dalej swoimi nawzajem tworami piszcie rymowane wiersze bez rymów i wierzcie dalej w ten banał,że nie ma lepiej piszących na tym portalu od was. A co do melodyki języka - ja w waszej twórczości mimo wysiłków nie jestem w stanie dostrzec a profesjonalne uwagi zawsze biorę pod uwagę ale pod warunkiem,że je pisze profesjonalista i to pod każdym względem. Na przyszłość zaś radzę nie komentować mojej twórczości bo szkoda na nią przecież twojego czasu. Lepiej go poświęć na pisanie peanów i hymnów pochwalnych na cześć kogoś z waszej grupki. I nie są to urojenia bo każdy tutaj to widzi i czyta tylko nie zawsze ma ochotę o tym się wypowiedzieć. Bye Karolu.

Maciek.J<sup>(*)</sup>
2025-03-10
Zastanawiające jest dla mnie jedno charakterystyczne dla ciebie komentowanie wierszy ludzi,którzy nie należą do waszej grupki bałwochwalców i zarozumiałych aspirujących niemal do Nobla autorów.
Ten twój ,,wykład ,, o pantum byłby bardziej wartościowy gdybyś się tak obiektywnie odniósł do pantum Joviski. Poza tym widzę u większości autorów waszej grupki awersję do rymowania. a kiedy się pojawiają rymy typu: ławka-koza albo gwiazdą - ciemną klasyfikujecie to jako wiersz rymowany. Ja piszę wiersze rymowane i stosuję rymy dokładne, które są od wieków używane a nawet dzisiaj w tekstach piosenek czy kabaretowych. Średniówka nie jest obowiązkowa wszystko zależy od interpretacji czytającego - tak jest to ujęte w najnowszych słownikach języka polskiego.A zestroje akcentowe, stopy , tonizm obowiązują w wierszach sylabotonicznych a mam wątpliwości czy ktokolwiek na tym portalu potrafi pisać wyłącznie w takiej formie?Poprawiłem wersy 12 i 15 zgłoskowe na 13 bo zgadzam się z tobą - po prostu nie sprawdziłem tego przed publikacją. I na koniec jedno: wiersz wtedy ma melodykę kiedy jest pisany jako np. tekst piosenki kiedy nuty muszą współgrać ze słowami. A ty piszesz o melodyce tylko po to aby mi udowodnić za wszelką cenę,że to nie jest dobrze napisany wiersz... A nie o to chodzi w rzeczowej i konstruktywnej recenzji.Na marginesie ci dodam,że takie krytyczne ocenianie autorów spoza waszej grupki nie ma nic wspólnego z obiektywizmem z waszej strony. Bo nawet nikt z was nie ma odwagi napisać Jovisce,że jej wiersz nie spełnia wymogów pantum tylko udajecie,że to forma eksperymentalna. I to byłoby na tyle.

JoViSkA
JoViSkA
2025-03-10
Wersy nierówne i średniówka jest rozjechana, ciężko się czyta mimo, że prawidłowo zastosowałeś powtórzenia...może to i pantum ale z pewnością nie jest to wiersz rymowany...no powiem Ci, że niczego mi nie urwało...na szczęście :))
Wszystkiego dobrego z okazji Dnia Mężczyzn
😎🍷 Twoje zdrówko Maćku!

Krystek
Krystek
2025-03-10
Czytałam z zaciekawieniem i podobaniem.
Wiersz wypełniony mądrymi refleksjami.
Ślę moc serdecznych pozdrowień:)


Krystek
2025-03-10
Z okazji Dnia Mężczyzny życzę
pogody ducha i pomyślności:)))

Trociny(anna)<sup>(*)</sup>
zachwycił.
Pozdrawiam.


Maciek.J<sup>(*)</sup>
2025-03-10
dzięki, pozdrawiam

Annna2
Annna2
2025-03-10
Jestem pod wrażeniem. Wzorcowo!
Wiara to droga.
Poezja


Annna2
2025-03-10
To pantum spełnia wszystkie wymogi dla tego wiersza, wzorcowo.
układ rymów abba , rymy dokładne i powtórzenia bez modyfikacji
Wprawdzie Baudelaire wprowadzał modyfikacje np. w "Harmonii wieczornej", ale w polskiej poezji nie znalazł kontynuatorów modyfikacji
https://www.nieszuflada.pl/_artykuly/pantum.html

Maciek.J<sup>(*)</sup>
2025-03-10
z serca dziękuję Tobie Aniu

Waldi1
Waldi1
2025-03-10
pięknie ... czytam i rozumie ... lubię wiersze czytelne ... które wpadają w ucho jak melodia ... dobranoc ...


Maciek.J<sup>(*)</sup>
2025-03-10
dziękuję Waldku


Pokaż mniej



X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności