X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Utrata niewinności

Wiersz Miesiąca 0
wolny
2023-09-27 09:36
Nie umiem już narysować
baranka, w kieszeniach
nie noszę marcepanowych
świnek, nawet kolorowych
rybek ze słodkiego grylażu.

W teczce spoczywa laptop
a nie śniadanie z przedwczoraj.
Kłamałam, ze spuszczonym wzrokiem - że zjadłam!
...
Dziś kłamię patrząc prosto w oczy, w kieszeni noszę
szminkę...i klucze do siebie.
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
16 razy
Treść

6
11
5
5
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
4
5
12
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Maba<sup>(*)</sup>
Maba(*)
2023-10-04
Klucze do siebie - najważniejsze!
Bardzo dobry -moim zdaniem wiersz.

Pozdrawiam serdecznie, z podziwem i... z kasztanami w kieszeni...


Elżbieta
2023-10-06
Dziękuję Marysiu, Twój komentarz, dużo dla mnie znaczy:))
Chowam kasztany w kieszeni za dobrym przykładem!
Serdecznie pozdrawiam, Marysiu, miłych jesiennych dni:)🍁

bez definicji
bez definicji
2023-10-01
Wiersz jest bardzo dobry. Ty starannie dobierasz każde słowo. Pointa w punkt.

Pozdrawiam bardzo serdecznie - Bezka :)) 5/6


Elżbieta
2023-10-01
Dziękuję, Bezko :)) cieszę się z Twojej opinii !
Serdeczności:))😘

kmalenka8
kmalenka8
2023-09-30
Niewinność u jednych trwa krócej u innych zostaje na dłużej! To tak po krótce...😊
Czasami szkoda, ale już tak jest, że zmieniamy się i nie koniecznie na lepsze...Pozdrawiam Elu ciepło i dobrej nocy życzę 😊⭐🌼😘


Elżbieta
2023-10-01
Zgadzam się z Tobą, Gosiu dużo zależy od wartości uznawanych w rodzinie, wychowania, środowiska życia...
Też myślę sobie, że szkoda...!
Miłego wieczoru i dobrej nocy, Gosieńko:)💚🍎🌛😴

Phil Insomnia
Phil Insomnia
2023-09-30
Przekrój przez życie - czasy niewinności przemijają w mgnieniu oka, zmieniają się priorytety, cele i zawartość kieszeni :) Pozdrawiam Cię Elu - wiersz na dłuższe zatrzymanie :))


Elżbieta
2023-10-01
Odnoszę wrażenie, że niestety coraz szybciej i zmienia się też zawartość kieszeni, z którą mniejszy kłopot, gorzej gdy zanika wrażliwość.
Serdecznie pozdrawiam Philu i życzę Tobie dobrych dni nowego tygodnia:))🍀

mojenieogarnianie
Wiersz zmusza do refleksji - brawo! Pozdrawiam Cię serdecznie:)


Elżbieta
2023-09-29
Dziękuję, cieszę się, że tak odebrałeś mój wiersz:)
Serdecznie Ciebie pozdrawiam i dziękuję za gwiazdki🍁

michal1975
michal1975
2023-09-28
Dobry wiersz, zasługuje wg mnie na kpl gwiazdek, którymi go zaraz szczodrze obdarzę. Pozdrawiam, pozdrawiam, pozdrawiam, Michał.


Elżbieta
2023-09-29
Dziękuję Michale, za Twoją gwiezdną szczodrość <3
Serdeczności.

Wszystkość<sup>(*)</sup>
Wszystkość(*)
2023-09-28
Wiesz co Elu, świetny wiersz. Przeczytałam te kilka słów i całe życie przeleciało mi przed oczyma...te klucze kiedyś na szyi a teraz gdzieś w torbie razem ze szminką, z pół godziny by szukać. Te kłamstwa tak przeżywane a teraz dla dobra ogółu bez mrugnięcia okiem ha ha...wszystko już przedmówcy napisali więc nie będę się rozpisywać...ale wyczuwam tu zgodę na tę utratę, żadnego żalu za tą niewinnością a wręcz spokój...bo masz ten klucz, klucz do siebie. Super, ściskam ciepło Elu🌹


Elżbieta
2023-09-29
Dziękuję Wiolu, wszystko to prawda, co napisałaś, wiek niewinności i naiwności, drobne kłamstewka wspominamy z czułością i zdajemy sobie sprawę, że dzięcięca wyobraźnia wiara, że wszystko możemy zmienić, gdzieś się zapodziała... dojrzałość zabrała, trochę ze szkodą!
Ściskam Ciebie serdecznie 😘

andrew
andrew
2023-09-28
Wcześnie tracimy niewinność, chociaż chlubimy się nią do końca...

Pozdrawiam serdecznie,
Miłego dnia


Elżbieta
2023-09-29
Masz rację, bo tak nam wygodnie myśleć o sobie!
Serdecznie pozdrawiam, Andrzeju:)

Ambrosio
Ambrosio
2023-09-28
Elu, sporo dzieje się tu w Twoim wierszu. To dobrze, choć postaram się też wskazać momenty wątpliwe. Po pierwsze należy stwierdzić, że wiersz skłania do głębszej refleksji. Szczególnie w kontekście pytania o niewinność. Narzuca się tu jakby naturalnie pytanie: czym jest niewinności? oraz dalej: w jakich okolicznościach została ona utracona w ujęciu Twojego wiersza?

Zanim jednak przejdę do mojej analizy treści, to maleńka dygresja językowa. Tu by się pewnie przydała opinia filologa tudzież polonisty, bo ja nie jestem ekspertem. Natomiast zauważalny jest pewien błąd stylistyczny. To znaczy zastosowanie w jednym zdaniu dwóch czasów czasowników. W wierszu, szczególnie wolnym wierszu, trudno jest mówić o zdaniach, ale można np. poprzez interpunkcję lub spacje między strofami odznaczać poszczególne części wiersza. U Ciebie, Elu, nastąpiło pomieszanie czasów. Zauważ, że wiersz zaczynasz w czasie terazniejszym: "Nie uniem", "nie noszę", "spoczywa". Po czym zupełnie jakby w tym samym zdaniu wrzucasz czasownik w czasie przeszłym: "kłamałam". To rodzi w czytelniku (przynajmniej we mnie) odczucie zagubienia. Czuję się, że coś tu nie gra językowo, że się coś pomieszało. Wrażenie potęguje się, gdyż w następnej części wiersza znów wracasz do czasu teraźniejszego. Jakby wszyscy zapewne rozumiemy jaki jest sens Twoich wersów, natomiast myślę, że poprawniej byłoby wyraźnie oddzielić tę część wypowiedzi w czasie teraźniejszym od tej w czasie przeszłym np. poprzez odstęp między wersami lub postawienie w odpowiednim miejscu kropki. Mogłoby to więc np. wyglądać tak:

w teczce spoczywa laptop
a nie śniadanie z przedwczoraj.

kłamałam, że zjadłam – ze spuszczonym wzrokiem!

Dodałem jeszcze myślnik po "zjadlam", bowiem bez niego, tak jak jest w oryginale, wychodzi na to, że peelka jadła ze spuszczonym wzrokiem, a mniemam, że chodzi o to, że kłamała ze spuszczonym wzrokiem. Tam mógłby pewnie stać zamiast myślnika przecinek, choć myślnik potęguje kontekst zamyślenia właśnie.

To sprawy techniczne, które są dość ważne, ale nie chodzi o to, żeby skreślać wiersz przez mankamenty.

Jeśli chodzi o treść:
Pierwsza część wiersza jest dość zwierzęca: baranek, swinka, rybki. Samo przez się niewinność laczy się w myśli z barankiem, a to rzecz jasna konotuje mocno z obrazami biblijnymi. Stąd zresztą to językowe zapożyczenie. Pozostałe dwa elementy ukazane są jako słodkości. Zapewne w wierszu jako symbolika dziecięcej niewinności.
Czym jest więc ta niewinność? Czym jest dziecięca niewinność? Wydaje się, że tym terminem określa się pewną pierwotną prostotę (nie mylić z prostactwem!), która posiada w sobie człowiek. Więcej! W drugiej strofie, właśnie w tym wersie o spuszczonym wzroku, możemy odczytać dopowiedzenie. Oto ów pierwotna prostota nie jest pozbawiona sumienia, a więc elementu, który jest odniesieniem w kwestiach moralnych. Peelka kłamiąc, miała tego świadomość. Dlatego właśnie spuszczała wzrok w podłogę, by uniknąć konfrontacji zapewne z osadem rodzica lub żeby tuszować swoje klamstewno, bo z oczu można wiele wyczytać. Tak czy owak sumienie działało.
Trzecia część wiersza wskazuje na rzeczywistość, w której peela jest już zapewne dorosłą osobą i deklaruje, że oto "Dziś kłamię patrząc prosto w oczy". Nasuwa się pytanie: cóż takiego stało się, że zaniknęła właśnie ta pierwotna prostota zwana niewinnością?
Moim skromnym zdaniem podpowiesz znajdujemy w teczce, o której mowa w wierszu. Tam znajduje się laptop. To jest element ewidentnie niepasujący do baranka, swinki i rybek. Teczka wskazuje na posiadanie pewnego bagażu. W tym kontekście byłby to bagaż życiowy. Laptop natomiast byłby symbolem zamknięcia się w sobie. On bowiem w tej teczce jest siła rzeczy złożony tudzież zamknięty, a w dodatku wciśnięty w tęczę właśnie. Gdyby stał np. na biurku i był otwarty, mógłby symbolizować okno na świat lub jakąś formę otwarcia się na coś. Tutaj jednak czytam to jako zamknięcie się peelki w sobie. Dalej: w kieszeni peelka trzyma szminkę i klucze. Dlaczego? Otóż szminka może symbolizować tu zabarwianie słów albo koloryzowanie prawdy. Klucze natomiast, myślę, że są tu symbolem zagluszanego, skrywanego w zamknieciu sumienia. Zauważmy, że peelka wprost mówi, że teraz kłamie patrząc w oczy. Czyni to więc z premedytacją. Tu jest ewidentną wina. Nie ma tu w żadnym wypadku mowy o niewinności. Skoro więc pojawia się premedytacja, to sumienie, jako właśnie ośrodek doniesienia do moralności, musi być zwichnięty lub wprost schowany, ukryty. W innym razie człowiek zostalby zalany falą wyrzutów sumienia. Klucze wskazują także na to, że peelka sama decyduje, kiedy chce to sumienie jakby wypuszczać na wolność. Jest to wskazanie na swoistą próbę samokontroli, ale dalej także na próbę samostanowienia o tym, co jest moralnie dobre, a co złe. To natomiast jak wiemy w chrześcijańskim ujęciu świata jest pychą. A więc najcięższym z grzechów.

Reasumując: Elu, z Twojego krótkiego, acz treściwego wiersza można wyprowadzić taka konkluzję, że oto niewinność dziecięca podlega złamaniu tudzież zatraceniu przez pychę, ktora wkrada się w człowieka w trakcie jego życia, a powoduje ona zamknięcie się człowieka na prawdę, szczególnie na prawdę o sobie samym. Tak bym to widział.

Przepraszam za moje wymadrzalstwo.
Bardzo mi się spodobała interpretacja Beaty.
Pozdrawiam serdecznie. Hej ho! 😊🙋‍♂️



Elżbieta
2023-09-28
Dziękuję! Hej, ho!☀️🍁🙋‍♀️

Ambrosio
2023-09-28
Ja już się nauczyłem, że gdy piszę dłuższą wypowiedź, to najpierw kopiuję swój tekst, a dopiero później wciskam przycisk "dodaj odpowiedź". System nie wiadomo dlaczego sam nas bowiem wylogowuje i to jest bardzo frustrujące, gdy poświęcisz komuś godzinę, żeby stworzyć rozbudowaną analizę i interpretację wiersza, a wszystko szlag trafi przez wspomniane wylogowanie.

Tą uwagą językową nie przejmuj się zbytnio, Elu. To są kwestie techniczne, których wszyscy się ciągle uczymy na nowo. Mało nam pozostało niestety tego szkolnego nawyku, żeby się nie bać słowników przeróżnych. Ja oczywiście również popełniam masę błędów językowych, stylistycznych, interpunkcyjnych (choć w wierszach wolnych dozwala się na luźne operowanie interpunkcją – tu pełnią te znaki inną nieco funkcję) i bądź wie jakich jeszcze.

Taka rozbudowana analiza z interpretacją siłą rzeczy sprawia, że wiele elementów składowych wiersza będzie zbieżnych z tym, co już zostało powiedziane przez innych komentujących. To zwyczajnie wręcz musi się wydarzyć. Natomiast interpretacja jest już bardziej otwarta na subiektywizm. My, autorzy, czasem bardzo chcemy, żeby wiersz został niejako odszyfrowany z naszych i tylko naszych zamysłów, co do danego wiersza. Jednakże, zwykle okazuje się, że w połączeniu tego z interpretacją własną czytelnika, wiersz nabiera jeszcze większej głębi. W gruncie rzeczy po to pisujemy wiersze, żeby je czytelnikom oddać we władanie. Ten Twój wiersz nie jest pierwszym, który zdecydowanie zachęca do głębokiej refleksji. To się chwali, Elu.
Pozdrawiam Cię ponownie i zachęcam o opcji kopiuj-wklej zanim udostępnimy komentarz. 🤗😊 Hej ho! 😊🙋‍♂️

Elżbieta
2023-09-28
Niestety moja odpowiedź poleciała w kosmos, zatem piszę drugi raz!
Dziękuję Ambrosio, za wszystkie Tobie uwagi, interpretację wiersza i czas jaki mi poświęciłeś!
Co do błędu stylistycznego, to zgadzam się, że należy go poprawić, wolałabym jednak uniknąć przerwy między wersami. Zrobiłam już zmianę, może tak będzie lepiej? Pewnie nie byłoby takiego pomieszania, gdybym nie skondensowała tak treści wiersza, ale takie przyjęłam założenie i oto zły skutek.
Co do symboliki, to nie kierowałem się znaczeniami bibilijnymi. Baranek jest nawiązaniem do "Małego księcia" i oznacza utratę wyobraźni i myślenia magicznego, świnka i rybki, to tylko słodycze, już bez znaczenia I oznaczają dziecięcą naiwność. Dalsza Twoja interpretacja jest zgodna z moją intencją. Teczka z laptopem, to dorosłość, praca, bagaż doświadczeń... szminka, to nie tylko maskowanie słów, ale także twarzy, mimiki, klucze zamknięcie się i samostanowienie o sobie. Kłamstwo, tu Twoja i interpretacja i Beaty jest w całość zgodna z moją myślą to, też bezwzględność, sposób radzenia sobie w życiu.
Jestem Tobie ogromnie wdzięczna za tak wnikliwym i trafny komentarz i nie ma w nim ani krzty wymądrzalstwa, jesteś dobrym i mądrym Człowiekiem:)💚
Serdecznie pozdrawiam, Ambrosio i życzę Tobie wszystkiego najlepszego, cudownie, że jesteś:)☀️🙋‍♀️

rzabaprzezrz
rzabaprzezrz
2023-09-27
Ojej, ja też tak miałam z kanapkami do szkoły:) Nienawidzę kłamstwa, wolę przemilczeć. Niestety, przemilczam zbyt często. Bardzo ciekawy, refleksyjny wiersz. Ciekawią mnie te klucze, z czym związała je Twoja myśl? Pozdrawiam ciepło:)


Elżbieta
2023-09-29
Dziękuję Rzabko, za Twoje wspomnienie o "klopotliwych kanapkach", należałam w dzieciństwie do przysłowiowych niejadków, stosy kanapek w kolorach zieleni upakowywałam gdzie się dało... więc był ze mną kłopot! Wybacz, że nie rozszyfruję wszystkich elementów wiersza, bo zrobili to świetnie Ambrosio i Beata.
Dziękuję za gwiazdki i serdecznie Ciebie pozdrawiam :))😘

Tadek1<sup>(*)</sup>
Tadek1(*)
2023-09-27
Utrata niewinności jako pierwsze kłamstwo ciekawe i oryginalne podejście do tematu.


Elżbieta
2023-09-29
Trudno powiedzieć, że akurat pierwsze kłamstwo o tym przesądza, ale decyduje o tym perfidia i brak poczucia winy! Inaczej i z innych pobudek kłamie dziecko,łatwo po jego zachowaniu odczytać, to zachowania, w przeciwieństwie do osób dorosłych, które potrafią je świetnie maskować.
Serdecznie pozdrawiam ☀️

Beata1
Beata1
2023-09-27
W książce "Mały książę" jest taki sposób na narysowanie baranka. To jest skrzynia ⌨️ a w środku baranek. Po pierwszym wersie od razu przypomniał mi się ten fragment będący pochwałą wyobraźni.
Świetny zestaw: szminka i klucze do siebie. Sami decydujemy kiedy chcemy się odkryć bardziej a kiedy schować w sobie... więc te klucze do siebie, ważne by je nie zgubić, by były punktem
odniesienia w chowaniu i odkrywaniu się.
Film "Amelia" swego czasu oglądałam i to był jeden z fajniejszych filmów.
Interesujący jest Twój wiersz, skupiający uwagę na refleksji: kim chcę być a kim jestem. Czy odróżniam prawdę od kłamstwa? Czy też (nie)święty spokój przejął kontrolę nad moim światem? Wchodzę tu w rolę podmiotu lirycznego zadając sobie te wszystkie pytania. Warto robić sobie taki rachunek sumienia.
Pozdrawiam ciepło Elu :)


Beata1
2023-09-27
Dziękuję, tak się cieszę Elu 😀💕

Elżbieta
2023-09-27
Beatko, rozszyfrowałaś, bezbłędne cały wiersz, jestem pod ogromnym wrażeniem! Właściwie nie mam nic więcej do dodania, wszystko jest w Twoim komentarzu! Jestem Tobie za niego wdzięczna i zachwycona Twoją przenikliwością:)))
Dziękuję, Beatko i bardzo serdecznie Ciebie pozdrawiam 🌹

Michał<sup>(*)</sup>
Michał(*)
2023-09-27
Świetny wiersz. Poruszyłaś temat prawdy, który z pewnością jest tematem do dyskusji, mimo że dla wielu osób jest w kategorii czarne lub białe. Te klucze ile osób za takimi tęskni, za takimi marzy.
Amelia przez długi czas po obejrzeniu w kinie była jednym z moich ulubionych filmemów.
Pozdrawiam serdecznie Elu:)


Elżbieta
2023-09-29
Dziękuję, Michale temat jest na kilka wierszy, ja przyjęłam założenie takiego skrótu myślowego, do którego można sobie sporo dołożyć!
Dużo dobrego dla na dzisiejszy dzień:)🍀

Monika Larn
Monika Larn
2023-09-27
No cóż, wszyscy dorastamy. Nostalgia w tym wierszu porusza. Pozdrawiam ;)


Elżbieta
2023-09-29
Dziękuję Moniko, masz rację w wierszu jest ukryta tęsknota, choć może nie wszystkich widoczna.
Serdecznie pozdrawiam: )

Waldi1
Waldi1
2023-09-27
ja przeciwnie ..lubię jak dziecko drobiazgi ...nawet kawałek kija ma dla mnie piękno w sobie ... chyba mój czas się zatrzymał ...bo ciągle łaknę miłość jak powietrze ... pozdrawiam serdecznie ...


Elżbieta
2023-09-29
To znaczy Waldi, że zachowałeś w sobie sporo z dziecka! Fajnie :)
Serdeczności i miłego dnia:)☀️

Bożena Joanna
Bożena Joanna
2023-09-27
Zmieniamy się z wiekiem, klamstwo przybiera inne formy, a zawartość kieszeni ewoluuje wraz z wiekiem. NIe potrafią również narysować baranka ani niczego.
Pozdrowienia!


Elżbieta
2023-09-29
Z wiekiem częściej kłamiemy z premedytacją i dla osobistych korzyści, a wstyd jest głęboko schowany "do kieszeni", z rysowaniem baranków jest tak, że w wiekiem zatracamy dziecięcą wyobraźnię dojrzenia go tam, gdzie niekoniecznie jest narysowany, w wierszu baranek to odniesie do "Małego księcia".
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za gwiazdki:))☀️

sisy89
sisy89
2023-09-27
Super, bardzo fajnie napisane.
Pozdrawiam serdecznie :)


Elżbieta
2023-09-29
Dziękuję Sisi:)
Serdeczności i miłego dnia:)🍁

Dogna
Dogna
2023-09-27
Kolej rzeczy. Pozdrawiam.


Elżbieta
2023-09-29
Podobno:) Dziękuję za zajrzenie, serdecznie pozdrawiam:)☀️

Galba c.<sup>(*)</sup>
Galba c.(*)
2023-09-27
Podobno kłamanie to wrodzone zjawisko. Gdzieś tak kiedyś wyczytałem. Poruszyłaś Elu delikatny temat według mnie. Są tacy którzy uważają że kłamstwo kobiety jest mniej szkodliwe niż mężczyzny. Według mnie są takie same. Niestety często bez kłamstwa ludzie nie potrafią nic zdobyć w życiu. Pokazywanie siebie takim jakim jest się naprawdę jest niemodne. Takie pokręcone czasy jakieś nastały..
Bardzo mi się podoba wiersz ponieważ pokazuje realny stan rzeczy.
Pozdrowionka 🌟🙂


Elżbieta
2023-09-29
Prawdę napisałeś , Marku! Niestety...
Serdeczności na cały dzień:)🦋

samisen
samisen
2023-09-27
Współczesna kobieta nie nosi dzisiaj w torebce kanapek zawiniętych w papier śniadaniowy lecz karmi się wyłącznie informacjami serwowanymi z sieci. Dotyczy to również i płci męskiej, takie mamy czasy…
Wiersz zatrzymuje do przemyśleń…
Miłego dnia


Elżbieta
2023-09-29
Tak, masz rację rzeczywistość zmieniła nasze życie, ale my już mniej, tracimy urok niewinności, gdy kłamiemy z premedytacją i niestety w tej kwestii niewiele się zmieniło.
Serdecznie Ciebie pozdrawiam i życzę pogodnego dnia:)🍀


Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności