X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Pytania

Wiersz Miesiąca 0
groteska
2021-04-27 17:39
Musisz pisać wiersze? – to pytanie pierwsze.
Przychodzi to z trudem? – To pytanie drugie.
Odpowiedzi na nie? To trzecie pytanie.
Wszystko to coś warte? Ostatnie i czwarte.
autor
Staszek Żłobicki
Staszek Żłobicki

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
1 raz

Oceny tego wiersza są jeszcze niewidoczne, będą dostępne dopiero po otrzymaniu 5-ciu ocen.

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: niebieski


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Monika Larn
Monika Larn
2021-06-17
Tak, muszę.
Nie, pisze się łatwiej niż wymyśla dobry temat.
Tak, chcę zobaczyć, czy ktoś zrozumiał przekaz, to najbardziej cieszy.
Trudno mi ocenić czy to coś warte dla innych. Dla mnie tak.

Chciałam się przyczepić do konstrukcji wiersza, bo coś mi nie grało, ale nie ma do czego.


Monika Larn
2021-06-18
Mój komentarz jest dokładną odpowiedzią na zadane w Twoim wierszu pytania, ponieważ ten wiersz jest rodzajem zarzutu grafomaństwa dla niektórych twórców (którzy powinni sobie te pytania zadać i zamilknąć). Sama na takie pytania odpowiedziałam sobie już dawno. Używanie nieprecyzyjnego języka i pisanie przegadanych, niezrozumiałych wierszy nie jest jednak moją domeną. Większość Twoich wierszy nawiązuje ostatnio do tematu krytyki autorów nieprzemyślanych tekstów. Moich wierszy nikt dotąd na portalu nie skrytykował, a Ty mi uświadomiłeś, że to być może tylko kurtuazja, a nie żadna ocena. Dlatego zapraszam do komentowania także tych, którym moje wiersze się nie podobają lub którzy napisaliby coś inaczej. Chciałaby mieć realny odzew :) Pozdrawiam .

Staszek Żłobicki
Moniko,Twój merytoryczny komentarz, bo odnosi się do treści, mógłby być inspiracją, dla tych, którym w komentowanym wierszu wszystko się podoba. Czy jestem usatysfakcjonowany Twoimi odpowiedziami? Częściowo, bo kluczowe jest pierwsze pytanie, a kolejne to tylko drążenie tematu. Potrzeba ekspresji jest istotną cechą człowieka, ale nie każdy jej rodzaj sprzyja rozwojowi wewnętrznemu. Komplikowanie rzeczywistości to zły sposób na jej rozumienie i odnalezienie się w niej. Używanie nieprecyzyjnego jezyka, lekkomyślność w interpretacji słów i pojęć, to prosta droga do bycia nierozumianym lub zrozumianym, a to chyba nie jest celem wymiany myśli między ludźmi? Nie muszę otrzymać odpowiedzi dlaczego musisz, ważne byś Ty sobie na to odpowiedziała i była pewna, że to z korzyścią dla Twojego rozwoju intelektualnego. Serdecznie pozdrawiam.

Chris<sup>(*)</sup>
Chris(*)
2021-04-30
Witam. Niestety nie odnajduję w utworze elementów groteski. Kolor wiersza też jest dla mnie zaskoczeniem bo tekst jest prościutki i prosty w przekazie. Co tutaj dopracowywać?
Co do treści mam krótkie pytanie i jeden strzał. Na Portalu publikuje uznana Poetka i dziennikarka Pani Izabella Degen. Czy Pan Stanisław komentuje i smakuje Jej Poezję???
W innym razie logika podpowiada że problem nie leży w Nas, Poetach, ale w Odbiorcy.
Pozdrawiam! :)


Staszek Żłobicki
Warto te słowa o sobie umieścić w notce o sobie. Przewrotnie zwalasz winę na wymagajacego odbiorcę, zamiast na nieudane, nieciekawe, wydumane, ckliwe, egzaltowane (oczywiscie tylko w mniemaniu odbiorcy) wiersze. Jak to mówią - apetyt rosnie w miarę jedzenia. Im ciekawszego się cos przeczytalo usłyszalo, tym częściej oczekuje sie powtórki. Dziękuję za odpowiedzi i komentarze . Serdecznie pozdrawiam.

Chris<sup>(*)</sup>
2021-05-02
Witam ponownie :) Kolor niebieski wiersza to dokładnie przekaz:
"chcę rozwijać swój warsztat poetycki. Proszę o pouczające i konstruktywne komentarze". Tak jest napisane na stronie głównej na dole ;) Dlatego uważam że trudno rozwijać warsztatowo tak prostą formę. W Osobie Pana Stanisława widzę Odbiorcę bardzo wymagającego, jak to mówią, wysublimowanego więc naturalnie odsyłam do Osoby z udokumentowanym dorobkiem czyli Pani Izabelli. Jeśli to nie pomoże, jeśli apetyt na dobrą poezję nie zostanie zaspokojony pytam, "co się naprawdę dzieje?". Problem wyraźnie nie tkwi w Nas amatorach a w Odbiorcy. To On nie potrafi się odnaleźć lub gna przed siebie jak poetycki Don Kichot z La Manchy.
Oczywiście odpowiem na pytania które stawia wiersz. Czy muszę pisać wiersze? W podtekście jest grafomania. Nie muszę ale odkryłem/nauczyłem tak się wyrażać. Czy przychodzi mi to z trudem? Nie ale napisania tekstu zajmuje mi dużo czasu bo tekst dopracowuję, szlifuję, wyłapuję literówki,szukam piosenek, interpretuję, szukam słabych stron i wiem że i tak nie jest to produkt końcowy. Czy moja poezja jest coś warta, tak ale dla zwyczajnych ludzi. Bo piszę dla siebie i dla nich. Bo mówią że im coś daje. Tak po prostu. Poza tym mam dystans do siebie. Przyjmuję bez problemu komentarze pod warunkiem że są kulturalne. W powyższym utworze nie odnajduję śladów groteski. Chyba że domyślnej, tylko gdzie zderzenie radości i smutku itd. Pozdrawiam!

Staszek Żłobicki
Nawet jeśli to nie jest groteska, chociaż pytania przejaskrawiają problem przymusu pisania, bo mało kto zadaje sobie takie pytania i większość uznaje je za niepotrzebne, no bo skoro ludzie napisane wiersze czytają i komentują, widać pisanie ma sens i wartość. Pytania, szkoda, że nie usłyszałem od Ciebie na nie odpowiedzi, mają to do siebie, że powinny być zrozumiałe, a im prostsze, tym łatwiej na nie odpowiedzieć, co niestety okazało się nie takie proste. Kolor niebieski to prośba o pouczające i konstruktywne komentarze. A co w Twoim komentarzu? Zachęta do czytania lubianej przez Ciebie poetki i konkluzja, że jeśli się kogoś nie czyta, to jest problem, jak się domyślam, z rozumieniem POEZJI. Komentarz konstruktywny, nie znaczy, że dotyczy jedynie formy, ale przede wszystkim treści. Nie oceniam siebie jako poeta. Takie opinie to domena profesjonalnych krytyków. Jeśli uważasz się za takiego, nie widzę z tym problemu. Dziękując za komentarz, mimo wszystko, czuję niedosyt. Serdecznie pozdrawiam.

Beata1
Beata1
2021-04-28
Witam Panie Staszku. Z jednej strony wiersze to drażliwy temat, bo pisze się je emocjami i te nawet najbardziej intelektualne nie są ich pozbawione. Trudno więc o uczuciach w nich zawartych rozmawiać obojętnie.
Z drugiej strony widzę rażącą dysproporcję, rozkwita wybujały krytycyzm wobec wiary przodków a w cudowny sposób więdnie wobec poetyckiej świątyni. Trzeba bardzo delikatnie i nieśmiało zwracać uwagę komuś na błędy ortograficzne, stylistyczne bo przecież ten ktoś mógł mieć trudne dzieciństwo, młodość a nawet całe życie. Pochyl się więc nad wierszem "ktury ot serca jezd napisany".
Poza tym każdy wiersz jest odkrywczy, tylko czytelnik kiepski i niewyrobiony literacko.
Myślę, że Pan z troski o poezję przez duże P pisze te wszystkie niemiłe rzeczy.
Pozdrawiam serdecznie :)


Beata1
2021-04-28
Miło mi Staszku:) Ja też, jestem po prostu Beata.

Staszek Żłobicki
Niepotrzebne "Panowanie". Jak by na to nie patrzeć i oceniać, często komentarze bardziej odslaniaja wrażliwość autora, niż jego twórczość, co, chyba, dowodzi, że opisywanie własnych emocji przychodzi trudniej, chociaż jest "potencjał". Oczywiście zdawkowe komentarze, chociaż niektórych zadowalają, nie umywają sie do merytorycznych. Błędy ortograficzne, praktycznie, pokazuje korektor, więc ich występowanie, to efekt nie korzystania z niego. Gorzej ze skladnią. gdy zawodzi wyczucie jezykowe, z rytmiką, jeśli szwankuje słuch muzyczny. Ale to tylko forma. Gdy idzie o treść, oryginalność przesłania, tu zaczynaja się schody. Myślę, że piszący nie bardzo zadają sobie kolejne pytania: czy piszę zrozumiale dla czytelnika i czy sam to jasno rozumiem oraz msz zdaniem niezwykle istotne: ile w tym prawdy i choćby "psychologicznego autentyzmu", czyli dopuszczenie, że jest to możliwe? Myślę, że "troska o poezję przez duże P" jak to nazwalaś, powinna być czymś tak naturalnym, jak dbałość o porządek we własnym domu i najbliższym otoczeniu. Liczy się nie tylko co jemy i na czym jemy, czytaj co i jak piszemy, ale i czy to celebrujemy. Serdecznie pozdrawiam.

Marek Żak
Marek Żak
2021-04-27
Muszę, lubię, jak coś napiszę, lepiej się czuję...


Marek Żak
2021-04-28
To prawda, co piszesz, bo się zdarza. jednakże w zawodowych układach jest rzadkością, by tworzący byli jednocześnie komentującymi, gdyż powstaje podejrzenie, że może to być docinanie konkurencji, tak więc komentowaniem zajmują się zawodowi krytycy, którzy powinni być obiektywni. U nas piszący są komentującymi , stąd, moim zdaniem, ostrożność w wyrażaniu krytycznych opinii. Pozdrawiam

Staszek Żłobicki
Marku, ja - mówię o efektach braku wzajemności w komentowaniu, Ty - kiedy warto komentować, z czym sie zgadzam. Ale jest jeszcze inna strona medalu: bezinteresowne komentarze, wynikające z niezgody na treść, przesłanie, czy poglądy. Tutaj zbyt często jest myślenie kunktatorskie: to się nie opłaca, nic z tego nie będę miał, tylko narobię sobie wrogów. I dlatego tak niewielka jest wartość wiekszośći komentarzy, bo to zazwyczaj "wzajemna adoracja", zamiast szczerego wyrażenia opinii. A tłumaczenie? Tak czuję. Czyżby na pewno? Pozdrawiam.

Marek Żak
2021-04-28
Komentarze wymagają pewnego wysiłku i pokazują także zainteresowanie tym, co ktoś inny napisał. Jeśli coś mi się nie podoba, nie zatrzymuje, nie rozumiem, przechodzę do następnego tekstu. Pozdrawiam

Staszek Żłobicki
I pewnie czekasz na pozytywne komentarze, a te z kolei wymagają wzajemności, bo inaczej efekty mizerne. I tak się, RZADKO wartościowy, biznes kręci. Serdecznie pozdrawiam.

Kornel Passer
Kornel Passer
2021-04-27
Wiersze, owszem pisać muszę,
bo inaczej się uduszę,
słowo we mnie się gotuje
i przez czerep wylatuje.

Czy to warte jest zachodu?
Może mniej niż kwarta miodu,
ale czasem mi pomaga,
gdy mnie życia złapie zgaga.

Może i troszeczkę trudu
to pisanie mnie kosztuje,
ale za to co za radość,
gdy ze smuty poratuje.

A poza tym drogi Staszku,
po co dziury w całym szukać,
czy nie lepiej dobyć pióra
lub w klawisze z nami stukać?







Staszek Żłobicki
Ja też wiersze czytać muszę,
łudząc się, a nuż się wzruszę?
Zwykle jest rozczarowanie,
stąd to moje narzekanie.

Maba<sup>(*)</sup>
Maba(*)
2021-04-27
Złamanego grosza warte,
innym razem - piwa kwartę,
lecz potrzeba serca dusi
- człowiek pisać musi :))
Słowo samo się wyrywa...
Wiesz, Poeto, jak to bywa...

Pozdrawiam :))


Maba<sup>(*)</sup>
2021-04-28
Dziękuję. Zrozumiałam.

Staszek Żłobicki
Na pytanie pisać czy nie, czytelnik ma, wbrew pozorom, niewielki wpływ. Wystarczy krytyczny komentarz, by pewność autora legła w gruzach. Z mojego punktu widzenia autor powinien ciągle zadawac pytanie: dlaczego piszę i jaki to ma wpływ, na mówiąc ogólnie jakość życia. Tak sądzę, wielu pisze,żeby sie "wygadać" i nic w tym złego, dopóki nie zmienia to istotnych życiowych priorytetów. Zaniedbywanie więzi rodzinnych, ograniczanie poświęcanego bliskim czasu, nie zrekompensuje uznanie portalowej społeczności. Zbyt częste wklejanie wierszy obniża mozliwość percepcji przez czytelnika. A zdawkowe komentowanie jest tego najlepszym przykładem. Serdecznie pozdrawiam.

Maba<sup>(*)</sup>
2021-04-28
No, tak...
Ale nie ma się co łudzić, że przestaniemy pisać, podobnie jak kreatorzy mody niewielki wpływ mieć będą na to, co na ulicach... :)))
I może lepiej.
To, że każdy pisze, jak mu w duszy gra, nie znaczy, ze każdy musi to czytać. Podobnie z modą i elegancję - zakładamy to, co lubimy, w czym nam wygodnie. No, wiadomo - czasem "dress code" - ale przecież nie zawsze! Podobnie rzecz ma się z muzyką - jeden lubi to, drugi tamto, jeden do filharmonii, drugi na Woodstock. "De gustibus non est disputandum" :))

Pozdrawiam, miłego wieczoru, pozostawiam z pytaniem: "Pisać albo nie pisać?" :))

Staszek Żłobicki
Z priorytetami jest jak z ubraniami. Czesto wkładamy to co pod ręką, nie bacząc na efekt. Serdecznie pozdrawiam.

Maba<sup>(*)</sup>
2021-04-28
To już kwestia priorytetów - to, co dla jednych wartościowe - dla innych nie warte zachodu.
Pozdrawiam :))

Staszek Żłobicki
Jeśli odowiedź na dwa pierwsze pytania odpowiedź pozytywna, to na ostatnie bez samokrytycyzmu trudno stwierdzić czy to przyzwyczajenie, czy jednak potrzeba pisemnej ekspresji. A zawsze są do dyspozycji, kto wie czy nie bardziej wartościwe zajecia. Pozdrawiam


Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności