X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Gramatyka

Wiersz Miesiąca 0
nieregularny
2023-01-22 15:15
Złamane reguły przysiadają niekiedy na skarpie rozsądku.
Kopią w niej dół szpadlem przeznaczenia.
Licząc na zrozumienie, chcą odnaleźć spokój.
Próbują dosięgnąć nowego
porządku.

Chcą przetrwać jak każdy byt, każdy inny organizm. Uzasadnić sens swojego istnienia.
Pozbawione składni,
z dziurawą interpunkcją.
Tworzą bełkot dla wielu
bez większego znaczenia.

A jeśli właśnie to one są dyskursu nadzieją... Dowodem na wartość zdarzeń nieakceptowanych.
Gramatycznie niespójne,
w logice zaburzone.
Są przyczółkiem marzeń, których próżno szukać w regułach zastanych.

autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
8 razy
Treść

6
4
5
4
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
0
5
8
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.





Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ambrosio
Ambrosio
2023-01-22
Piotrze, w swoim wierszu posłużyłeś się dwoma bardzo ważnymi terminami: gramatyka i logika. Wszyscy je znamy, a na pewno słyszeliśmy o nich. Każdy z nas na pewno posłużył się chociaż raz w swoim życiu każdym z tych słów. Uwagę należy jednak zwrócić na to, że rzeczywistość, którą kryją w sobie te słowa, jest naprawdę bardzo rozległa i dość skomplikowana.
Wiersz zatytułowałeś "Gramatyka", być może dlatego, żeby wskazać na pewną zasadność własnego toku rozumowania, który przedstawiłeś w wierszu. Odbieram to jako swoiste "usprawiedliwienie" autorskie. To tak z akcentem na ten cudzysłowów. Jakbyś chciał powiedzieć tudzież peel właściwie (!): uwaga, powiem coś, co będzie przeczyło ogólnie przyjętym normom, i wiem, że mogę to zrobić! Coś w tym stylu.

O czym jest wiersz? Pierwsza strofa wskazuje na "złamane reguły", a więc zakładam, że chodzi w ogólnym ujęciu egzystencjalnym o postępowanie wbrew powszechnie uznawanym normom. Można by dodać, że chodzi o normy społeczne, ale jak znam autora, to śmiem zaryzykować, że bardziej chodzi o normy moralne. To jednak jest moja bardzo subiektywna interpretacja.

Druga strofa jakby legitymizuje wspomniane wcześniej "złamane reguły", a więc nieco outseiderskie zachowania / postępowanie. Tam peel wspomina o tym, że te zachowania noszą znamię nieidealności ("dziurawa interpunkcja") oraz są bagatelizowane, wręcz odrzucane przez ogół, nadaje się im wartość pejoratywną ("bełkot bez większego znaczenia"). Jednak samym faktem występowania – jak zdaje się wskazywać peel – stanowią one o zasadności własnego istnienia ("chcą przetrwać jak każdy byt").

Ostatnia strofa, jak w większości naszych wierszy, tak i u Ciebie, spina całe poetyckie rozważanie. Pierwsze zdanie wprowadza typową dla autora niejednoznaczność odpowiedzi na postawiony przez siebie problem. "A jeśli właśnie..." – sugeruje, by podjąć próbę wykroczenia poza standardowy tok myślenia. Przed momentem celowo użyłem sformułowania "pierwsze zdanie", a nie pierwszy wers, bowiem chcę zwrócić uwagę teraz właśnie na budowę dwóch(!) pierwszych wersów w tej strofie, które w gruncie rzeczy zawierają w sobie półtora zdania. O ile pierwszy wers powinien być doczytany z akcentem na pierwsze słowo drugiego wersu dla osiągnięcia logicznego (!) ciągu w zdaniu (tu wpada gramatyka i jej koleżanki), o tyle drugi wers może być odczytany – i myślę, że nawet powinien – poczynając od pierwszego do ostatniego słowa, a więc nieco wbrew logice językowej, jeśli chodzi o budowę zdań. W ten właśnie sposób uzyskujemy świetny przekaz, że oto "nadzieja [jest] dowodem na wartość". Kolejne wersy jakby dopełniają wyrażoną przed momentem myśl. Należy tu wspomnieć ponownie o gramatyce i logice, które z jednej strony wydają się być zbiorem uporządkowanych zasad, ale z drugiej skłaniają do ich łamania. Bez tego bowiem aktu "barbarzyństwa" nie będzie możliwe odpowiedzenie na wiele nasuwających się pytań. Tu szczególnie logika, która jest terminem filozoficznym, wkracza do akcji poczynając od klasycznego jej ujęcia poszukiwanego już u Arystotelesa, a więc nadawanie twierdzeniom, zdaniom wartości: prawda - fałsz. Współczesna logika, jako dziedzina nauki jest dużo bardziej skomplikowana. Tu wkroczyła też matematyka nie do ogarnięcia dla laika.

Konkludując, myślę Piotrze, że napisałeś bardzo zgrabnie ubrany w słowa wiersz, który przystrojony w szykowny garnitur marki gramatyka oraz eleganckie buty marki logika, kryją w sobie człowieka zadajacego samemu sobie pytanie: czy idę w dobrym kierunku? Formułuję to pytanie w ten sposób, żeby łatwiej było można zobaczyć w nim ten problem moralny, o którym wspomniałem na wstępie mojego komentarza. Czasem bowiem łamanie reguł prowadzi do niepojętych dotąd odkryć. Czasem jednak jest powodem zatracenia. Jak znaleźć więc złoty środek? Czy takowy w ogóle istnieje? Jak dla mnie podpowiedz autor zawarł w dwóch ostatnich wersach wiersza, gdzie mowa o marzeniach. A więc, są pewne sfery ludzkiej aktywności, które wynoszą go ponad normatywne zasady funkcjonowania. W nich – jak zdaje się podpowiadać peel – należy szukać odpowiedzi na pytania dotyczące własnej przyszłości, a więc: czy chce się być sprawiedliwym (w rozumieniu: poprawnie wypełniającym prawo), czy chce się pójść drogą ryzykownego poszukiwania odpowiedzi (tu te marzenia, które np. mobilizują do sięgania po gwiazdy). W tym miejscu wkracza także wspimniana chwile wcześniej nadzieja.

Świetny wiersz napisałeś Piotrze. Można tu dużo rozmyślać i rozwijać kolejne tematy. Myślę, że jest to jeden z najlepszych Twoich wierszy dotychczas. Niby wciąż krążysz, jak domniemam, w tematyce moralno-miłosnej, ale jednak wszedłeś tym wierszem na dużo, dużo wyższy poziom tych rozważań. Pięknie!
Pozdrawiam Cię Przyjacielu serdecznie! Hej ho! 🙋‍♂️😃


Precious
2023-01-23
Łukaszu, dziękuje Ci za tak obszerny komentarz. Właściwie to analiza. Jesli wiersz zasluguje na analizę, to już jest coś.
Ja podobnie jak Ty posługuję się smartfonem. To jest mój oryginał. Niestety na innych urzadzeniach układ się zmienia ibjest to pewien problem.
Niemniej, doskonale odczytałeś wiersz. Wszystko w punkt.
Gdybym miał zażartować powiedziałbym, że dka samego Teojego komentarza warto go napisać.
Zaśvtak na poważnie, to jak pisałem poniże boję się zbyt abstrakcyjnego przekazu. Boję się, że nie podołam, że wyjdzie zbyt oatetycznie i po prostu śmiesznie. Ale ten wiersz napisał się właściwie sam. Odibiście wolę pozostawać "na ziemi". Odlecieć jest łatwo ale trudno jest kontrolować lot.
Wolę takie pisanie, jak w przedostatnim wierszu. Lepiej je czuję. Ten wiersz "Powidok" uważam za najbardziej satysfakcjonujący. Ale to subiektywne i bardzo cieszę się, że ten powyżejn znałeś za dobry. Rzeczywiście jest tak bowiem, że wyższy poziom abstrakcji nadaje utworowi więcej walorów interpretacyjnych i dla wprawnego czytelnika, jakim niewątpliwie jesteś, jest to atrakcyjniejsza przygoda.
Kończąc, ja także pozdrawiam Ciebie serdecznie wirtualno-poetycki przyjacielu 🙂

Ambrosio
2023-01-22
* muszę tu uściślić, że moja interpretacja co do układu wersów dotyczyła opcji wyświetlanej jako "wersja dla urządzeń mobilnych". W oryginale oczywiście układ jest inny, co nie zmienia mojej interpretacji jeśli chodzi o treść wiersza. Muszę zacząć sie kontrolować z tymi wersjami odczytu, bo ja zawsze operuję telefonem, co z automatu mi wyświetla wersję mobilną, a zapominam często przestawić, żeby spojrzeć na oryginał. Tak czy inaczej Piotrze, Twój wiersz jest znakomity. 😃

Elżbieta
Elżbieta
2023-01-22
Super wiersz!, zupełnie inny, od Twoich dotychczasowych, bardzo podoba mi się pierwsza strofa, mogłaby istnieć, jako samodzielna miniatura, ale pozostałe dwie też bardzo dobre rozwijają Twoje rozważania :)
Serdecznie pozdrawiam Piotrze:)⭐


Precious
2023-01-22
Cieszy mnie Twoja opinia Elu. Tym bardziej, że poniżej nieco uzasadniłem swoje obawy związane z tym wierszem. Usprawiedliwia mnie tylko cheć poszukiwania. Jeszcze.
Pozdrowienia 🙂

Kornel Passer
Kornel Passer
2023-01-22
Bardzo ciekawe rozważania na wysokim szczeblu abstrakcji (jeśli spróbujemy zastosować reguły gramatyczne do życia, a sądzę , że o to autorowi chodziło) Przyznam, że można się pogubić. Bardzo ciekawy pomysł na wiersz pozbawiony typowego poetyckiego obrazowania na rzecz operowania pojęciami . Pozdrawiam.


Precious
2023-01-22
Dziękuję Kornelu, przyznam że cieszy mnie Twoja obecność. Twoje komentarze są merytoryczne i pouczające.
Z pochwałą pewnie trochę przesadziłeś, jak mniemam z wrodzonej przyjaznosci.
Pozdrowienia

Marek Żak
Marek Żak
2023-01-22
Zbiór reguł języka tworzy system, który opisuje rzeczywistość. Pytanie, czy system ma się dopasować do rzeczywistości, czy ma rzeczywistość zmieniać, no próbować, na początku marzenia. Nie wiem. Pozdrawiam


Precious
2023-01-22
Marku, ma robić i jedno i drugie. Tak sądzę. W tym caly ambaras. W proporcjach i tempie.
Pozdrowienia

Galba c.<sup>(*)</sup>
Galba c.(*)
2023-01-22
Niespójność często potrafi stworzyć coś nowego. Nie zawsze dobre rzeczy są jasne i przejrzyste , często stoją w opozycji do logiki. Pierwsza strofa kapitalna Piotr. Według mnie jest esencją wiersza.
Pozdrawiam.


Precious
2023-01-22
Marku, dziękuje. Pierwsza strofa mnie tytaj jakoś ratuje. Bo widzisz jest tak, ze chwilę temu Michał wrzucił wiersz trochę o intelektualizmie. Bardzo ciekawy zresztą.
Ja bokę się pisania w duchu intelektualizmu na wysokim poziomie abstrakcji. Łatwo się przerwrocić i pokazać, że ma się niewiele nowego do powiedzenia. Napisałem ten wiersz i już. Jest. Ale jak na mnie zbyt abstrakcyjny.
Pozdrowienia

Valanthil
Valanthil
2023-01-22
Wyższa matema..gramatyka.


Precious
2023-01-22
Za wysoka dla mnie jednak...

Grzegorz67<sup>(*)</sup>
Grzegorz67(*)
2023-01-22
Rzeczowniki, czasowniki, części zdania, części mowy,
powiedz Piotrze, mimo wszystko, jak to wszystko dobrze dobić?

Trzymaj się zdrowo i gramatycznie.


Precious
2023-01-22
Grzegorz, zdrowo to tak, ale może czasem wolałbym mniej gramatycznie. Przynajmnie w wymiarze z wiersza.
Pozdrowienia


Autor poleca


Autor na ten moment nie promuje wierszy
Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności