Tag
przyjaźń
Ten motyw często spotykamy w literaturze i filmie, szczególnie jego męską odmianę.
Przykładem męskiej przyjaźni jest przyjaźń Achillesa i Patroklosa z "Iliady" Homera. Po śmierci Patroklosa z rąk Hektora, Achilles bierze udział w walce by pomścić przyjaciela. Zabija Hektora, bezcześci jego zwłoki i urządza wspaniały pogrzeb Patroklosowi.
W żartobliwy sposób o przyjaźni pisał we fraszkach Jak Kochanowski. Na przykład fraszka "O doktorze Hiszpanie" opowiada historię biesiadników stęsknionych za swym śpiącym przyjacielem, dlatego przenoszą zabawę do jego sypialni. Poeta puentuje całą sytuację stwierdzając: "doktor poszedł spać trzeźwy, a wstał pijany".
Temat przyjaźni podejmuje Ignacy Krasicki i Adam Mickiewicz w bajkach "Przyjaciele". Krasicki opowiada historię zająca bezskutecznie poszukującego u przyjaciół ratunku przed psami. Bajka kończy się peuntą: "wśród serdecznych przyjaciól psy zająca zjadły". Bohaterami bajki Mickiewicza są Leszek i Mieszek. Gdy spotykają niedźwiedzia w lesie tylko Leszkowi udaje się uciec na drzewo, Mieszek opuszczony przez przyjaciela musiał udawać umarłego. Zaś morał bajki to: "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Młodzieńcza przyjaźń jako jedną z największych wartości ukazuje Adam Mickiewicz w "Pieśni filaretów" i "Odzie do młodości". Cechuje ją optymizm, poczucie siły, radość, entuzjazm.
"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego są świadectwem przyjaźni i solidarności harcerzy Szarych Szeregów, walczących podczas II wojny światowej w polskiej armii podziemnej.
W sposób humorystyczny w jednej ze swoich fraszek Jan Sztaudynger nawiązał wprost do zakończenia wspomnianych już "Przyjaciół" Krasickiego:
"Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły I pyskowały, że był trochę twardy".