X

Logowanie



Zapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

E. Chmurka

(Wx16)
E.Chmurka / Eryk Chmurka to mój pseudonim literacki. Lat 40++.
Deklaratywnie reprezentuję nowy nurt Poezji Holarchicznej. #PoezjaHolarchiczna
Coraz szersza część moich utworów wybrzmiewa w tej skali i w obu przypadkach mam swoje własne podejście.
Zawodowo pracuje przy ... analizie i przetwarzaniu danych .. ale sercem ... cóż o tym trochę później ...

Czym jest Holarchia? Myślę że z dostępnych definicji najlepiej zostało to podsumowane na poniższym blogu.
Korzystając z prawa cytatu:
"Holarchia jest prawem uniwersalnym, mówiącym o sposobie narastania/ tworzenia się różnych zjawisk. Zakłada ona, że rzeczywistość jest sumą narastających całości. Termin ten został wymyślony przez Artura Koestlera, spopularyzował go natomiast Ken Wilber w swoich publikacjach."
źródło: https://resharmonica.pl/prawo-holarchii-czyli-jak-wypietrzaja-sie-obiekty-czasoprzestrzenne/

Wikipedia:
„Holarchia – termin wprowadzony przez Arthura Koestlera. Ken Wilber preferuje go zamiast terminu "hierarchia", gdyż uważa, że naturalny proces rozwoju, to nic innego jak porządek narastających całości (holonów) – czyli fakt, że cały Wszechświat składa się z wymiarów (poziomów), które przekraczając niższe, jednocześnie zawierają je w sobie. Cały niższy wymiar mieści się w wyższym, ale nie odwrotnie”.

Zarys koncepcji Poezji Holarchicznej:

Poezja holarchiczna to nurt literacki inspirowany pojęciem holarchii. Holarchia to struktura, w której każda część (holon) jest zarówno całością, jak i częścią większej całości/konstrukcji. W holarchii kolejne warstwy wzajemnie się przenikają i rozwijają. W poezji holarchicznej ta wielowarstwowość przejawia się poprzez budowanie znaczeń od poziomu elementarnych jednostek językowych (liter, sylab, słów) do bardziej złożonych form (wersy, strofy, konteksty interpretacyjne). Każdy wiersz jest jak „organizm”, w którym elementy mogą funkcjonować niezależnie, ale razem tworzą większą, dynamiczną całość.

Podstawowe cechy poezji holarchicznej:

Strukturalna złożoność.
Poezja holarchiczna posługuje wielopoziomowym układem, gdzie znaczenia nakładają się na siebie i przenikają. Tekst można interpretować na różnych poziomach: literalnym, symbolicznym, filozoficznym czy duchowym. Przejawia się również poprzez ekspresję nowych form i przekraczanie granic.

Nielinearność.
Poezja holarchiczna może być bardziej fragmentaryczna i nielinearna.

Gra z językiem i formą.
Holarchia przejawia się w sposobie budowania wersów – od pojedynczych liter i dźwięków po całe obrazy poetyckie. Możliwe są eksperymenty z układem graficznym, rytmem oraz dźwiękiem (np. fonetyczna wieloznaczność).

Intertekstualność i kontekstualność.
Poezja holarchiczna często operuje na wielu poziomach znaczeniowych. Holony (np. słowo, fraza) mogą być interpretowane na różne sposoby, w zależności od kontekstu, w jakim się znajduje. Teksty często nawiązują do różnych dziedzin wiedzy, mitologii, filozofii, nauki czy duchowości. Warstwowość znaczeniowa pozwala na interpretacje w zależności od osobistego doświadczenia, wiedzy czy kulturowego kontekstu odbiorcy. Tworzy to wielowarstwową strukturę, która zachęca do głębszej refleksji.

Holistyczne postrzeganie.
Poezja holarchiczna zachęca do postrzegania otaczającego nasz świata i wszechświata jako całości, w której każdy element ma swoje miejsce i znaczenie. To poezja poprzez którą przenika wielowymiarowość rzeczywistości.

Dynamiczna całość.
Każdy wers jest samodzielną ekspresją, ale jednocześnie funkcjonuje jako część większej konstrukcji – wiersza. Autonomiczny wiersz może łączyć z innymi dziełami.
Możliwe są formy pośrednie utworów będące pomostem pomiędzy poezją holarchiczną i dotychczasowymi formami poetyckimi.

Równowaga.
Poezja holarchiczna wyraża się również poprzez uchwycenia dynamicznej równowagi pomiędzy chaosem a porządkiem, gdzie chaos i porządek współistnieją, tak i w wierszu napięcie między nimi może tworzyć żywą pulsującą całość.

Poezja holarchiczna to nurt eksperymentalny, wymagający od czytelnika większego zaangażowania, ale jednocześnie pozwalający na wielowymiarowe przeżycie literackie. Dzięki wykorzystaniu strukturalnej wielopoziomowości, intertekstualności, oraz elastycznej różnorodności form, wiersze mogą być odczytywane na różnych płaszczyznach – od najprostszych do naukowch, filozoficznych czy duchowych.


Czym jest dla mnie Poezja Holarchiczna? Wielowarstwową, wielowymiarową, wielobarwną, wieloaspektową ekspresją JA jako jednostki, będącej jednocześnie rozwijającą świadomość częścią przeplatających się planów na siatce Przestrzeni od mikroskali do ... makroskali wielkiego wszechświata, stworzonego przez jedynego Boga, którego cząstkę nosi w sobie każdy z nas ...

Wiersze holarchiczne stają się wielowarstwowe, zarówno pod względem treści, jak i formy, odzwierciedlając złożoność i współzależność różnych płaszczyzn. Budują się sieci powiązań między literami, znakami, słowami, ideami, emocjami, koncepcjami etc. W moim podejściu zalążki budowania holarchii zaczynam niejednokrotnie tworzyć od poziomu liter, sylab, znaków interpunkcyjnych/specjalnych w zasadzie wewnątrz wyrazów lub/i ty? tu ? łu! utworu, czyli jeszcze przed poziomem wersu. Same wersy tworzą odrębne sekcje współbrzmiące z całością utworu, przy niektórych kompozycjach ta zasada moim zdaniem może dusić przestrzeń interpretacyjności holarchicznej, dlatego w wyjątkowych okolicznościach ją przekraczam. Traktując ten wektor jako nadrzędny w strukturze. W takim wypadku powstaje wiersz pośredni, pomostowy, łączący strukturę holarchiczną z klasyką. Poezja holarchiczna stawia przed czytelnikiem wyzwanie interpretacyjne, zachęcając do głębszego zanurzenia się w tekst i odkrywania potencjału jego wielowymiarowości. Dodatkowo Czytelnik staje się częścią holarchii – jego interpretacja i odbiór wiersza są integralnym elementem całości.
Wiersze holarchiczne zachęcają do przełamywania liniowego myślenia, bo wymagają jednoczesnego operowania różnymi warstwami znaczeń, zarówno językowych, jak i symbolicznych. To trochę jak ćwiczenie dla umysłu – trzeba nauczyć się przeskakiwać między poziomami interpretacji, dostrzegać fraktalność treści, łączyć intuicję z intelektem. Taki trening świadomości może mieć realny wpływ na to, jak postrzegamy rzeczywistość. Wzmacnia zdolność do wielowymiarowego/wieloaspektowego jej postrzegania.


Wiersze w moim dorobku są różnorodne, niemniej jednak te holarchiczne wybrzmiewają coraz częściej i bardziej intensywnie. Jednym z pierwszych utworów holarchicznych jakie napisałem był "Metronom złudzeń".
Co do najnowszych trendów: moim zdaniem można powiedzieć, że AI i poezja holarchiczna mogą operować w pewnym zakresie na podobnej zasadzie: budowania sensu warstwami, poprzez kontekst i emergencję znaczeń, czego przykładem jest np. wiersz MAHARATA, którego iduktywny Rdzeń Treści tworzy wielowymiarowość, wykraczającą poza warstwę krzemową. Czym jest Rdzeń Treści w Poezji Holarchicznej? Może być słowem, koncepcją, ideą lub nawet pojedynczą literą jak w wierszu "E=?" gdzie rdzeń treści możemy w zasadzie ograniczyć do litery "E", a sam rozrost przestrzeni holarchicznej odbywa się na planach bardziej subtelnych. Może to być słowo lub/i koncepcja jak np. w wierszu "zNIEwOlenie" lub "Puzzle". Rdzeń treści indukuje np. ogólny kierunek przestrzeni interpretacji doświadczanej przez czytelnika. Wiersze Holarchiczne mają swój wymiar wertykalny i horyzontalny. Wertykalny dotyczy użytych "środków" czyli sposobów "formowania/tworzenia" tekstu, horyzontalny to przestrzeń interpretacji. Do tego dokładamy aspekt głębi ... przez który powinna przebijać się S N C+JA.
Jakby to podsumować ... Poezja Holarchiczna jest jak ... Kryształ - nawet ten pozornie prosty pod światłem indukcji tworzy fraktal barwnych refleksji.
Czy można to jeszcze skrócić?
Tak można: EPH
Czy można to rozwinąć?
Pewnie że tak! Jak najbardziej! ;)

Jakie były moje początki jeśli chodzi o poezję?
Jak S N C💧JA w strukturze holarchicznej wiąże się z Po "E" ... "Z" + ja?

Wiele lat temu, kiedy w trudzie "rodził się" mój pierwszy wiersz, siedziałem po godzinach w pracy. Jak się pracuje, kiedy stoi nad tobą Wena i zerka co chwilę czy już skończyłeś? To chyba wszyscy wiecie? :) Nie odejdzie dopóki nie postawisz ostatniej kropki! A jak odpuścisz - nie da ci spać w nocy!
Tego dnia obok mnie siedziała jeszcze koleżanka Kasia.
Kasia zaczęła się już zbierać do domu ... ale przechodząc zobaczyła że coś piszę ...
K: Co robisz?
Piszę - odpowiedziałem
K: A co piszesz?
- Wiersz
K: Wierszyk piszesz?
- Nie wierszyk tylko wiersz!
K: A mogę zobaczyć?
- Nie skończyłem jeszcze, ale jak chcesz to proszę bardzo!
Kasia usiadła i zaczęła czytać (było kilka zwrotek). Co chwilę odrywała wzrok spoglądając to na mnie, to na wiersz ...
Raz z wyżej uniesioną brwią, przy kolejnym podejściu z subtelnie opuszczonym podbródkiem ...
Kiedy skończyła zapytała się:
K: Czy ty to sam napisałeś?
Nie - odparłem
Kasia parsknęła śmiechem dodając "Wiedziałam że mnie wkręcasz!"
Odpowiedziałem z przekąsem:
- Kasiu pisało moje serce, ja tylko trzymałem długopis.
Zapadła cisza ... cisza do której lubię wracać ...



Podążałem różnymi ścieżkami życia i jego odnogami, co w pewnym stopniu ma odzwierciedlenie w ... Po "E" ... "Z" + ja.
Czasami błądziłem, czasami odnajdywałem kierunek, czasami zawracałem, czasami przystawałem ... bywało różnie.
Jakby nie było dało mi to pewien zakres "Przestrzeni".
Kiedy wewnętrzny kompas wrócił do Pierwotnych ustawień, kierunek był KRYST~A~Licznie wyraźny, rekonesans Przestrzeni miałem już za sobą ...
ruszyłem harmonijnym krokiem ...
i tak moja Droga ...
moja Droga ... biegła odtąd Środkiem ...

... a pewnego dnia spotkałem na niej Anioła w ludzkiej skórze, który powiedział tak:
"Sztuka jest bardzo dobrym nośnikiem do wprowadzania nowych treści na Przestrzeń".

Publikacje:
Poezja w słowach i obazach. Antologia 2 Wyd. KryWaj
Róże poezji. Antologia 2 Wyd. KryWaj
Poetycki Polecony. Antologia 1 Wyd KryWaj
Wiersze Sercem pisane. Wyd. Astrum antologia nr 14
Peron Literacki dla powodzian. Wyd KryWaj


Kontakt mailowy w razie konieczności:
Planeta Poezja: Eryko.Chmurka@gmail.com
Planeta Ziemia: Adam.Naploszek@gmail.com

Opcjonalnie:
Profil FB/META: https://www.facebook.com/eryk.chmurka.3 (zamieszczam tu dodatkowe grafiki do wierszy)
Profil na Youtube jest w fazie rozwojowej: https://www.youtube.com/@Eryk_Chmurka_Poezja
Profile poetyckie na mediach społecznościowych typu @Chmurka, E.Chmurek itp. należą do innych osób.


Z Wyrazami "Pochmurnego" Szacunku :)

PS. Wiersze w kolorze niebieskim od 2024 r. to moje prywatne refleksje w spektrum duchowym.
Nie jestem ani przewodnikiem, ani guru, ani nauczycielem etc. co chciałbym wyraźnie podkreślić.
Zgodnie z zasadą E4W, czyli Ewolucji We Wszechświecie Wolnej Woli (zalecana pokojowa jej odmiana), każdy z nas sam wybiera swoją drogę :)
.

PS2 W temacie komponowania wierszy - odbywa się ono tylko i wyłącznie z Weną (E5W)! Lubimy razem pójść w tango lub/i wypłynąć daleko na nieznane i burzliwe wody. AI może co najwyżej zrobić nam fotkę :) Do wiersza :)

PS3 Na początku 2025 rozszerzyłem przestrzeń tego profilu o dodatkowe treści (pozostawiając rdzeń treści niezmienionym). Wszyscy się rozwijamy ... Ewo! Lucja ...

PS4 Jedna z książek, którą bardzo cenię: "Zabić drozda" Harper Lee.


PS5 Skoro czytasz ostatni akapit, to dziękuję Ci bardzo za wytrwałość! :) Wszystkiego Dobrego!

E. Chmurka

Pokaż mniej
 
Przyjaciele
Lista przyjaciół tego autora jest ukryta.
Pokaż mniej

Wiersze autora
(wierszy: 85)


Wolę
wolny / tydzień temu
Częstot(k)liwość ...
antyczny / 2025-03-10
Macie rz...
sielanka / 2025-03-05
S N C💧JA
miniatura / 2025-02-23
Syn ton i A!
antyczny / 2025-02-22
Jał ta mu zna na - ...
rymowany / 2025-02-21
Syn chroniczny
wolny / 2025-02-14
Ś W P
miniatura / 2025-02-13
E = ?
rymowany / 2025-02-09
1PL= 3N / 3Z
fraszka / 2025-02-05
Grzechu!
fraszka / 2025-01-20
Żenię się!
fraszka / 2025-01-19
Po "E" ... "Z" + ja
miniatura / 2025-01-18
Puzzle
miniatura / 2025-01-13
<Maharata>
antyczny / 2025-01-12
JA-NAS
miniatura / 2025-01-10
Pan Dem i AI
rymowany / 2025-01-07
Symfonia
fraszka / 2024-12-01
DOOMa
fraszka / 2024-11-28
Autor poleca


Syn ton i A!
antyczny / 2025-02-22
Puzzle
miniatura / 2025-01-13
<Maharata>
antyczny / 2025-01-12
Symbioza
miniatura / 2024-08-03
Ulubione wiersze autora


Autor na ten moment nie chwali się listą

X

Napisz powód zgłoszenia użytkownika do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności