X

LogowanieZapomiałaś/eś hasła? Przejdź do procedury resetującej.

Łazarz

Wiersz Miesiąca 0
wolny
2023-01-21 05:16
Przykryty dziurawymi słowami
zasypia codziennie w tym samym zakamarku
wirtualnego świata.
Wszystko tu wydeptane lakierowanymi butami
przemądrzałych fachowców codzienności.

Ludzie sukcesu, którzy kupują coraz to większe
tarcze zegarków, bo im czasu brak —
na miłość, na radość, na bycie człowiekiem.

„Pies mu mordę lizał!” – gardzą tym, który w sercu
swoim spotyka się z Bogiem.
Ropieje na nim bezsilność i depresja.
Czeka. Czasem trafi na jakiś wiersz mało zabawny,
a czasem na nieznany dotąd przepis kulinarny.

Dziś ludzie umierają w internecie.
Później chodzą na zakupy do sieciowych marketów;
kupują waniliowe lody wnukom albo siadają na ławce
na krakowskich Plantach.
Czasami klęczą w kościelnych ławkach
i liczą koraliki na błyszczących żyrandolach.

Tamci zabiegani piekielnie mają mało czasu ciągle
na myśli o drugim człowieku.

Nie słuchają proroków,
to i choćby ktoś zmartwychwstał
— nie uwierzą.
autor

Ocena wiersza

Wiersz został oceniony
10 razy
Treść

6
7
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0
Warsztat

6
0
5
10
4
0
3
0
2
0
1
0
0
0

Zaloguj się, aby móc dodać ocenę wiersza.

Komentarze

Kolor wiersza: zielony


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


naskraju*<sup>(*)</sup>
naskraju*(*)
2023-01-22
Bo inność zawsze budzi ciekawość i często odrazę. Uciekamy od rzeczywistych obrazów, od ludzkich nieszczęść i od ich biedy. Bo bieda nie wychodzi na ulice... ona kryje się poza nią. Wykluczona ze społeczeństwa już nie szuka, tylko czeka na uciszenie oddechu. Kościół jest też zamknięty dla ludzi. Idąc ulicą nie możesz wejść do środka, bo drzwi zamknięte przed? Tak bardzo wspominam miasto z moich młodzieńczych lat, gdzie mały kościółek Św, Ducha znajdujący się przy największej ulicy był otwarty 24/ dobę. Mogłam tam wchodzić i wychodzić. Ta cisza wyzwalała we mnie walkę i zrazem dawała spokój i ukojenie. Tam bezdomni chowali sie przed deszczem i chłodem. Za każdym razem, kiedy tam przyjeżdżam idę do Niego i pytam jak się czuje. Czy słyszy?
Podzieleni i skłóceni pomiędzy sobą nie potrafimy się odnaleźć w tym świecie bezdusznych manekinów. W świecie emotikonów i Messengera odnajdujemy gry, w których umieramy i rodzimy sie na nowo. Czasem też na zawsze odchodzimy. Zgadzam się z Kornelem, że zaczęła się powolna duchowa apokalipsa. Ludzie nie mają i nie wiedzą gdzie, dokąd iść, by odnaleźć siebie.

Radości


Ambrosio
2023-01-22
Dziękuję za Twoje słowo. 😊 Pięknie napisałaś. Kościół Ducha i bezdomni, to również dla mnie znany obraz. Sam wielokrotnie stawałem w kościele jako "bezdomny" poeta. Ludzie bywają bezdomnymi nie przez to, że nie mają dachu nad głową, ale przez to, że zgubili drogę do siebie. Wykluczenie to naprawdę okropna sprawa. Kościoły są pozamykane prawdopodobnie dlatego, że my, ludzie je zamykamy przez swoją brutalność. To boli, że łapiąc za klamkę drzwi się nie otwierają. Ja również się buntuje przeciw temu wewnętrznie. Zmiana rzeczywistości jednak zawsze rozpoczyna się od serca i głowy pojedynczego człowieka. Dziś w Kościele czyta się i rozważa fragment o powołaniu pierwszych Apostołów. 《Pójdź za Mną!》 jest znanym nam wszystkim zawołaniem. Nieco już oklepane formuły kazań. Tylko czy rzeczywiście traktujemy te słowa poważnie? Ja w ostatnich dniach zapraszałem w swoim środowisku ludzi do nowej grupy modlitewnej, która będę moderował. Patrzyłem na ich twarze zmieniające się, gdy podejmowali decyzję. To byli dla nich konkretne "Pójdź za Mną" z ust Jezusa (a nie moich). W ludziach jest naprawdę wiele, wiele dobra. Hej ho!

Kornel Passer
Kornel Passer
2023-01-21
Bardzo dobry, intensywny , przepojony wrażliwością wiersz. Ileż tu ciekawych i literacko twórczych sformułowań! Obraz naszych czasów niewesoły, co akurat niestety odkrywcze nie jest , a wolałbym by tak było. Pogarda, to chyba słowo, które dziś najlepiej charakteryzuje naszą rzeczywistość. Jeśli ci, którzy sami zaliczają się do tzw. "elity", używają pogardy jako normalnego sposobu na uprawianie polityki, to czegóż oczekiwać od ludzi z nizin. Pamiętam czasy komuny, czasy po roku 90 -tym i lata późniejsze, i wiem jedno, nigdy nie było tyle nienawiści i pogardy w życiu społecznym , co dzisiaj. Języka pogardy używa zresztą również Kościół i to wcale nierzadko. Języka pogardy używają ludzie aktualnej opozycji i aktualnej władzy. Dokąd mają się zwrócić ci zwykli ludzie i jakich proroków mają słuchać ? Pojedyncze osoby żyjące z Bogiem to za mało, by to poszło w społeczeństwo. W sensie duchowym mamy prawdziwą apokalipsę społeczną i jest to coraz bardziej widoczne. Pozdrawiam serdecznie.


Ambrosio
2023-01-21
Dzięki Kornel! Z tym dawaniem orzykladu, to myślę, że nie tylko w Polsce jest teraz kryzys wśród elit. W Niemczech również, a myślę, że i w innych krajach Europy podobnie. To jest raczej jakiś głębszy kryzys tożsamości. Deptane są wielkie wartości, a wraz z ich śmiercią, uśmierca się również człowieka, ba, człowiek uśmierca sam siebie. Świetnie, że wspomniałeś o apokalipsie duchowej. Niedawno właśnie i tym czytałem, że to duchowe zatracenie współczesności podobne jest do tego, które miało miejsce wśród Izraelitów w czasach mesjańskich.
Dzięki, że jesteś. Hej ho! 🙋‍♂️😃

Michał78<sup>(*)</sup>
Michał78(*)
2023-01-21
Łukaszu dla mnie to Twój najlepszy wiersz.
,,Dziś ludzie umierają w internecie."
To jest cholernie prawdziwe stwierdzenie, a jeśli tak to całe pokolenie będzie niedługo martwe za życia.
Niektórzy wchodza do sieci już martwi w nadziei na cudowne zmartwychwstanie.
Pozdrawiam Ciebie mądry Człowieku.


Ambrosio
2023-01-21
Dzięki Michał! Miło to słyszeć.
Mnie się naprawdę wydaje, że ludzie umierają w internetach. I to jest jeszcze straszliwszą śmierć, bo zupełnie anonimowa. Kto wie ile wokół trupów leży, a my bezwiednie po nich depczemy słowami przeróżnych "krytyk".
Dzięki, że jesteś. Hej ho! 🙋‍♂️😃

Michał78<sup>(*)</sup>
2023-01-21
,,Tamci zabiegani piekielnie mają mało czasu ciągle
na myśli o drugim człowieku."
Piekielnie - w piekle, można myśleć tylko o swoim cierpieniu.

Bajaga
Bajaga
2023-01-21
Jakże często internet zastępuje rodzinę, znajomych, gdy zaczyna brakować czsu na wirtualne szczęście i real. Bywa że mniej kolorowy niż chcemy. Pozdrawiam


Ambrosio
2023-01-21
Tak, życie w swiecie wirtualnym naprawdę jest problemem. Myślę, że na samotność nie pomaga. Może wydawać się tabletką łagodzącą ból, ale to tylko złudne wrażenie.
Dzięki, że jesteś. Hej ho! 🙋‍♂️😃

Bożena Joanna
Bożena Joanna
2023-01-21
Powrót do nowego wydania polskiego kapitalizmu obfituje w narzekanie na brak czasu i pogardę dla tych niezaradnych. Jedni obfitują w dostatki, niektórzy żyją jak biblijny Łazarz. Niknie wiara. Ostatnio przeglądałam swoje zdjęcia z Muzeów Watykańskich, znalazłam jeden fresk, "Rozmowa Chrystusa z Łazarzem". Mnóstwo czasu zajęło mi znalezienie tytułu tego fragmentu dekoracji sklepienia. Ale było warto.
Jest we mnie zbyt wiele pokładów sentymentalizmu abym została typową business woman.
Przypomniałeś o wartościach, które warto mieć na uwadze.
Pozdrowienia!


Ambrosio
2023-01-21
Tak, najgorsze Bożeno, jest to, że pod fasadą chrześcijaństwa prowadzi się jakas dziwną akcję polaryzacji społeczeństwa. W takich warunkach nie ma mowy żadnej o ewangelizacji. Już pomijam fakt, że politycy niech się lepiej zajmą swoimi domami, a nie głoszeniem Ewangelii. Od tego są mądrzejsi i wybrani przez Pana, a nie przez Prezesa. Temat rzeka... Niestety, ja uważam, że wielu robi tam bardzo złą robotę. No, ale... Kiedyś się próbowałem bawić w politykę samorządową i do Warszawy też jeździłem. Szybko uciekłem z tego. Szkoda życia i sumienia. Za słaba dupa jestem do perfidy.
Dzięki, że jesteś. Hej ho! 🙋‍♂️😃

Grzegorz67<sup>(*)</sup>
Grzegorz67(*)
2023-01-21
My wybory i oni
on nasze trwoni.

Miłego dnia Łukaszu.


Grzegorz67<sup>(*)</sup>
2023-01-21
A to już Art,4 ust.2 - bo kto się pomylił, ten który wybierał czy ten który był wybrany? A hoj!

Ambrosio
2023-01-21
Zapewnia nam prawo wyboru, ale nie zapewnia, że rzeczywiście wybieramy słusznie. To już się okazuje po owocach gagatkow, którzy zarządzają winnicą państwową. 😃

Grzegorz67<sup>(*)</sup>
2023-01-21
Konstytucja Łukaszu nam to zapewnia art.4 ust1, hej ho!

Ambrosio
2023-01-21
Emocji mi się pokleiły do palca. Miało być: hej ho! 🙋‍♂️😃

Ambrosio
2023-01-21
Tylko, czy my rzeczywiście potrafimy dokonywać słusznych wyborów...
Hej ho! 🙋‍♂️😄

Marek Żak
Marek Żak
2023-01-21
Prawda, że rozwarstwienie świata postępuje i wielu podąża wyłącznie za pieniędzmi, ale na szczęście wielu potrafi znaleźć równowagę, najtrudniej może tym, którzy bogaci i sławni robią się w bardzo młodym wieku i nie wiedzą jak i co robić. Też prawda że wielu też patrzy z góry na tych, którym się gorzej powiodło, ale czy tak nie było zawsze?
Pozdrawiam


Ambrosio
2023-01-21
Cieszę się Marku, że jesteś optymistą i wspominasz w swojej wypowiedzi o "wielu", którzy potrafią znaleźć równowagę. Mnie się wydaje, że jeszcze bardzo dużo pracy należy wykonać w tej kwestii. Grunt, żebyśmy rozumieli, że ta nauka odbywa się głównie w domu, a nie powinienem szkole czy na ulicy. Tym bardziej nie w zakładzie pracy.
Dzięki, że jesteś. Hej ho! 🙋‍♂️😃

Turkusowa
Turkusowa
2023-01-21
Znakomita poezja budząca wiele refleksji. Mnie przyszło właśnie do głowy że czasem ludzie w internecie są bardzo szczęśliwi, a w życiu umierają po cichu w nic już nie wierząc...
Pozdrawiam serdecznie :)


Ambrosio
2023-01-21
Dzięki za Twoje słowo. Wiesz, ludzie faktycznie umierają różnie, natomiast z rozwojem internetu okazuje się, że wiele aktywności naszych wydarza się właśnie w świec wirtualnym. Bardzo wielu ludzi np. przeżywa swoją depresję właśnie w internecie. Stoisz za kimś w sklepie i nie wiesz, a za 5 min widzisz tego samego człowieka, jak cierpi i skrywa się właśnie za przyciskami klawiatury.
Pozdrawiam Cię serdecznie. Hej ho! 🙋‍♂️😃

Mgła<sup>(*)</sup>
Mgła(*)
2023-01-21
Wiesz znałam kiedyś kogoś kto sfingował własną śmierć dwa razy
Mało tego w słowach i wiadomościach utrzymywał że najbliższa z osób również nie żyje
Po czym cudownie zmartwychwstała
Tak sobie myślę że ten świat oszalał a ja razem z nim
Niby mądra inteligentna kobieta a niesłychanie zmanipulowana
Trzeba zjeść z Kimś beczkę soli aby przynajmniej na centymetr się do prawdy zbliżyć
Tracę powoli zaufanie do wszystkiego i wszystkich
To jest straszne


Mgła<sup>(*)</sup>
2023-01-21
Ja już jestem w przedsionku piekła
Nie wracam
jakoś tak lecę po równi pochyłej


Ambrosio
2023-01-21
Reniu, ludzie naprawdę czasem robią bardzo głupi rzeczy. Zdaje się, że wielu wręcz wariuje, a wszystko przez to, że odrzucą się Boga. Poprzestawiany system wartości prowadzi zupełnie prosto do piekła. I nie mam tu na myśli jakichś infantylnych wyobrażeń o piecach i rogatych diabłach z widłami, ale o nienawisci, która czlowiek funduje człowiekowi. Bk skoro Boga nie ma, to kto jest Panem życia? Zabijają się więc kto kogo chce, rozwalają życia nie dość, że swoje to jeszcze innym. Z naszego punktu widzenia – ludzi wierzących w Chrystusa – grunt to trwać w Panu z nadzieją. Złemu zależy na tym, byśmy tracili wiarę w ludzi. Bo tędy właśnie drogą do tracenia wiary w Boga. Należy nam więc trwać mocno w wierze, a jeszcze lepiej także we wspólnocie. Hej ho! 🙋‍♂️😃

Moona
Moona
2023-01-21
Smutny w sumie obraz zabiegania.
Dla mnie największym sukcesem jest rodzina i miłość :)
Reszta jakoś sama się dodaje...
Pozdrawiam :)


Ambrosio
2023-01-21
Zabieganie, to jest jakaś cholerna choroba współczesności. I nikt nie wie gdzie i po co się biegnie... 🤷Bo przecież czymże jest jakis tam sukces materialny? Mieć, żeby mieć chyba...
Dzięki, że jesteś Moono. Hej ho! 🙋‍♂️😃

Annna2
Annna2
2023-01-21
Łazarz z Betanii- patron min. żebraków.
2 proc. ludzi ma tyle bogactwa ile pozostałe 98%.
Piękny.


Ambrosio
2023-01-21
Tak, z tym bogactwem, to jest jakieś szaleństwo, którego nie umiem pojąć. Cieszę się natomiast, że mi to nie grozi.
Dzięki, że jesteś. Hej ho! 🙋‍♂️😃


Pokaż mniej


X

Napisz powód zgłoszenia komentarza do moderacji

X

Napisz powód zgłoszenia wiersza do moderacji

 

x
Polityka plików cookies

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce plików cookies. Czytaj więcej.

Klauzula Informacyjna

Szanowni Użytkownicy

Od 25 maja 2018 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowa regulacja dotycząca ochrony danych osobowych – RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

W praktyce Internauci otrzymują większą kontrolę nad swoimi danymi osobowymi.

O tym kto jest Administratorem Państwa danych osobowych, jak je przetwarzamy oraz chronimy można przeczytać klikając link umieszczony w dolnej części komunikatu lub po zamknięciu okienka link "Polityka Prywatności" widoczny zawsze na dole strony.

Dokument Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.

Czytaj treść polityki prywatności